10 Şarkıyla Dünya Turu Yapıyoruz

Yaşam Tarzı Kategorisinde Tarafından

Müziğin ruh halimizi doğrudan etkilediği yüzyıllardır kanıtlanmış bir gerçek. Öyle ki zamanında İbn-i Sina’nın bunu bir tedavi yöntemi olarak kullandığı bile söylenir. Etkisi yüzyıllardır süregelen bu “ruh ilacı” bazen panzehir olabildiği gibi bazen de zehir olabiliyor elbette. Biz bu yazıda elbette ruhumuzu zehirleyenlerden değil, bizi alıp başka diyarlara götüren şarkılardan söz edeceğiz. İşte gözlerinizi kapatıp dinlerken, size dünya turu yaptıran 10 şarkı.

1. Londra

İlk durağımız Londra. Amy Winehouse’u ne zaman dinlesem, gözlerimi kapattığımda kendimi yağmurlu bir Londra akşamında sokak lambaları altında yürürken buluyorum. Öyle ya, jazz aşığı bir insan olarak bu kadının neredeyse tüm şarkılarına bayılıyorum. Seni özlüyoruz Amy.

2. Küba

Tahmin etmek çok zor olmasa gerek, konu Che Guevara ise elbette Güney Amerika’da hatta Küba’dayız. Bu şarkının birçok versiyonu olmasına rağmen, en sevdiğim versiyonu bu cover.

3. Paris

Onlarca şarkı arasında kalsam da elbette “Paris” deyince Charles Aznavour’da karar kıldım. Bu şarkıyı ne zaman dinlesem bir akşam üstü Paris’inde buluyorum kendimi, hafif yağmur çiseliyor; Montmarte’da tablolara bakıyorum. Yıl 1960’lar tabi…

4. Atina

Bu listede Yunanistan olmayacağını sanıyorsanız çok yanıldınız! Tanıyanlar bilir ki, yavru vatanımdır kendileri. Müziğini, yemeğini, kültürünü, danslarını epey sevdiğim bu güzel ülkeye; bu şarkıyı ne zaman dinlesem küçük bir yolculuk yapıyorum elbette. Ne yapsak, biraz tabak mı kırsak?

 

5. Mojave Çölü

Sting’in en sevdiğim şarkılarından biri olan Desert Rose, esasen ABD’nin California eyaletindeki Mojave Çölü’nde çekilmiş. Ancak ne yalan söyleyeyim her dinleyişimde kendimi Amerika’da bir çölden daha ziyade Arap çöllerinde buluyorum.

6. New Orleans

New Orleans tarzı jazz esasen 1910’lar olsa da, 1960’larda kayda alınan bu şarkı ne zaman dinlesem beni daha eski zamanlara götürüyor. Jazz’ın duayeni Nina Simone, ingiliz kompozitör Anthony Newley’nin bu eserini elbette mükemmel yorumluyor.

7. Kolombiya

Narcos dizisini izleyin, izlemeyin; bu şarkıyı herhangi bir yerde duymuş olmanız işten bile değil. Rodrigo Amarante’nin eseri olan bu şarkı, sizleri anında Kolombiya’da küçük bir yolculuğa çıkarıyor.

8. Kenya

Coldplay’in Paradise’ını bilmeyen yoktur. Peki ya bu yorumunu biliyor muydunuz? İşte dinlediğiniz andan itibaren sizi Afrika’ya götürecek bir The Piano Guys yorumu

9. New York

Ve geldik.. Kendinizi Times Meydanı’nda bulmanızı sağlayacak bir şarkıya (mecazen elbette :)). Artık “New York” ile özdeşleşmiş bu Alicia Keys& Jay-z ortaklığı, insanda New York’ta bir flashmobun içinde dans etme hissi uyandırıyor. Flashmobların modası geçmiş de olsa.

10. Amsterdam

Snoop Dogg ve Amsterdam’ı özdeşleştiremediniz mi? Öyle demeyin, klibi izleyin anlayacaksınız. Zaten inkar etmeyelim, ne zaman Snoop Dogg dinlesek aklımıza Amsterdam gelir. Bence Snoop da artık ABD vatandaşlığından Hollanda vatandaşlığına geçmeli

Bonus: Eve Dönüş Yolu – Türkiye

Biri Başkent Üniversitesi İşletme bölümü olmak üzere iki üniversite mezunuyum. Makale, sunuculuk ve şiir vb. yarışmalarda birçok ödülüm bulunmakta. 2012 senesinden beri aktif blog yazarlığı ile ilgileniyorum. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Yunanca biliyor; boş zamanlarımda seyahat ediyor ve müzikle uğraşıyorum. Uluslararası satış, dijital pazarlama, PR ve sosyal medya yönetimi uzmanıyım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*