Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Cyberpunk 2077 – İnceleme (Part 1)

Kültür & Sanat Kategorisinde Tarafından

Dile kolay 7 sene bekledik. 7 sene bekledim, heyecanlandım, sabırsızlandım, meraklandım, daha çok sabırsızlandım ve daha çok heyecanlandım. Yayınlanan her fragman, her görsel, her bilgi heyecanımı daha çok arttırdı. Ve sonunda oynadım, 60 saati devirdim,  7 yıl süren bekleyiş son buldu; oyunu hazmettim ve karşınızdayım. Çağımızın en iyi grafiklerini sunan, Night City ile bizleri geleceğe taşıyan Cyberpunk 2077 incelemesi sizlerle.

 

 

İnceleme içerisinde hikaye spoiler’ı bulunmamaktadır.

 

 

Cyberpunk CD Projekt RED yapımı, hazırlığı 7 yıl sürmüş bir oyun. Açık dünyalı, Birinci Şahıs Nişancı (First Person Shooter) oynayış aksiyonuna sahip bir Rol Yapma Oyunu (Role Playing Game). Açık dünya, içerisinde dilediğiniz gibi gezebileceğiniz, etkileşime geçebileceğiniz oyun tarzıdır. Birinci Şahıs Nişancı tarzı oyunlar ise dünyayı karakterimizin gözlerinden gördüğümüz ve yönettiğimiz tarzdır. Ayrıca ”loot yapmak” olarak literatürümüze giren oyun temelleri de bu oyunun içinde mevcut durumda. Nedir ”loot yapmak”? Sahip olduğumuz bir eşya vardır ama bu eşyayı daha işlevsel bir eşya almak yerine etraftan, oradan buradan, düşmanlardan topladığımız eşyalar ile bize ait olan eşyayı geliştiririz. Bu ne işe yarar peki? Oyun içerisinde geçirdiğimiz her anı bu eşyaları toplamak ile geçiririz.

Bu tarzlar farklı oyun türleri altında çeşit çeşit varyasyonlarla kullanılabiliyor. Mesela GTA (Grand Theft Auto) serisi açık dünyaya sahip bir oyundur. Call of Duty ise bir FPS oyunudur. Cyberpunk’ı bu tarz oyunlardan ayıran özelliği ise aksiyonun ve oynanışın bu kadar farklı olduğu bir RPG oyunu olmasında. RPG oyunlarında önemli unsur hikayenin geleceğinin oyuncuda, yani bizlerde olmasıdır. Karakteriniz ve hikayenin geleceğini seçimlerimizle belirleriz. RPG oyunları seçimler sonucu farklı hikayeler oluşturması sebebiyle yapımcı firma için zor bir oyun türüdür. Yapılan işin başarılı bir RPG oyunu olabilmesi için seçimlerinizin oyun üzerinde etkisinin fazla olması beklenir. Tabi bunun karşılığında oluşabilecek yeni hikayelerin de aynı orantıda yüksek olması gerekir. Seçim şansı ve hikayenin ilerleyişinin sığlığı ise bir RPG oyunun en büyük imtihanıdır. CD Projekt RED ise ikinci büyük işinde bu zorlu imtihana girmiş durumda.

 

HİKAYE

Cyberpunk beklenildiği üzere çok vurucu bir hikaye ile karşımıza çıktı. Şirketler devletlerin, hükümetlerin yerini almış bir gelecekte insanlar artık bildiğimiz insanlar değil. İnsanları bir cyborg ya da makineden ayırmak çok zor. Daha güçlü kollara mı ihtiyacın var, yapalım; daha hızlı koşabilecek ve daha fazla yük taşıyabilecek bacaklara mı ihtiyacın var, 15 saniyelik iş sadece. Bahsettiğim özellikler tabi ki hikayeyi anlatan özellikler değil lakin yaşadığımız evrenin zihninizde canlanmasını istiyorum. ”V”, yani hayat verdiğimiz karakterimizi dilediğimiz gibi hazırlayabilirsiniz. İsterseniz bu dünyada yaşamayan bir insan gibi, isterseniz bu renkli hayatı kendiniz seçtiğiniz bir V sizin olabilir. Dipnot olarak; bir süredir hakkında yazılıp çiziliyor sorular soruluyor, evet cinsel organlarınız bile karakterinizi yaratırken sizin ellerinizden geçiyor. Bu ne işe yarar derseniz ”yaramaz” diye bağırmak isterim. Gereksiz, gündem olmak için eklenmiş bir detay, fazlalık.

V kim olsun peki? Askerlik geçmişi olan bir ”göçebe” mi, sokaklarda büyümüş ve oranın kurallarını iyi bilen bir ”sokak çocuğu” mu yoksa tüm gücü elinde bulunduran yeni dünyanın metal yakalılarından olan bir ”şirketçi” mi? Bu sizin başlangıç hikayenizi etkileyecek V’nin arka plan hikayesi. Peki bu ne işimize yarayacak derseniz ”hiç” diye bağırmak isterim sizlere. Hikayesi güzel, başarılı, derdi olan ve anlatmak istedikleri çok olan bir temele oturtulmuş ama gelgelelim hikayeyi sadece izliyor, oynuyoruz, dinliyoruz, değiştiremiyoruz. Başlangıcı güzel, her karakter seçiminin arka plan hikayesi güzel, final zaten en vurucu, en yönlü ve en farklı kısım ama bu bir RPG oyunu değil miydi? Kandırıldık mı? Evet, maalesef kandırıldık.

Hikayesi güzel demiştik ama güzelliğini gölgeleyen bir unsur da süresi. Oynama tarzınıza göre 20-25 saat içinde ana hikayeyi bitirebilirsiniz. Bu süreyi yan görevler ile 70-80 arasına taşıyabilirsiniz.

 

 

 

Oynanış

 

Cyberpunk büyük bir zorluğun üstesinde gelmiş bir oyun. Sığlık yok oyunda. Vuruş hisleri iyi, araç kullanımının gerçekçiliği iyi, ana hikaye görevleri iyi, yan görevler iyi, dünya iyi, etkileşim iyi, iyi, iyi, iyi. RPG oyunu olmak yerine sadece aksiyon temelli bir oyun olarak çıksaydı her şey farklı olabilirdi. Silahımızı seçiyoruz ama ”bu güçlü o yüzden bu silah olsun” demiyoruz. Silahımızı seçiyoruz çünkü o an içinde bulunduğumuz duruma o silah uygun. Silah seçmek istemeyebiliriz o zaman hack’e başvuruyoruz. Savaşa giriyoruz fazladan zırha ihtiyacımız var o zaman ona göre araç seçiyoruz. Yani hikaye, bölüm tasarımı ve harita koşulları bizim için bir farklılık değil, taktik dayanağımız. Oyun içinde bulunan farklılıklar bizi taktiksel olarak yönlendirirken biz kendi tarzımızla oyuna yaklaşma imkanı buluyoruz. Bunu RPG kısmında da başarmış olsalardı son 10 yılın en iyi oyunu karşımızda olacaktı.

 

ARAÇLAR

Oyun içerisinde etkileşime geçebileceğimiz birçok araç bulunmakta. Bu araç çeşitliliği kendi içerisinde bulunan kategori çeşitliliğiyle de oynanışı fazlasıyla etkilemekte. İhtiyacımıza ve görevimize göre bu kategorilere başvuruyoruz. Ayrıca araçlarımızın bagajlarını da kullanabiliyoruz. Üzerimizde fazla olan ve taşımakta zorlandığımız eşyaları buraya bırakabiliyoruz. Oyun içerisinde toplam 5 araç kategorisi bulunmakta. Bunlar Hypercars, Economy, Heavy, Sport ve Executive.

 

 

SİLAHLAR

Oyun içerisinde Smart, Tech ve Power olmak üzere 3 çeşit silah kategorisi bulunmakta. Bunların dışında Melee olarak bildiğimiz kesici aletler yer almakta. Ama bu 4 çeşit altında bulunan birçok silah size yetmediyse Cyberware olarak geçen giyilebilir silah türü de sizlerle buluşuyor. Silah türleri oynanış sırasında taktiksel yaklaşımlarınızı etkiliyor. 5 çeşit kategori, temelde 4 çeşit oynanış şekli yaratıyor.

 

 

SON SÖZ, SON DEĞERLENDİRME

RPG tarafı rahatsız edici olsa da karşımızda oyun sektöründe yeni bir dönem başlatacak bir oyun var. Aksiyonu bol, grafikleri hoş bir oyun Cyberpunk 2077. Hikayesi etkileyici, üzerine çok düşünülmesi gereken bir senaryoya sahip.

Her bir silahın ve aracın kendine ait özelliklerini ayrıca çeteleri daha detaylı şekilde bir sonra ki yazımda sizlerle buluşturacağım.

 

EAO MAG PUANI: 100/75

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Kültür & Sanat Son Yazıları

Öteki Taraf’ın Felsefesi

Görüp görebileceğiniz en keyifli kurgulardan biri olan The Good Place, güldürürken düşündüren

SANATIN RUHU

Sanat ve insan arasındaki derin bağa bir mercek tutalım. Çoğu zaman "boş
Git Yukarı