Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Hayvan Sevgisi

Yaşam Tarzı Kategorisinde Tarafından

Ülkemizde hayvan sevgisinin çoğaldığını görüp mutlu olan biriyim. Bunun yanı sıra sokak hayvanlarına yapılan işkenceleri görünce keşke elimizden bir şey gelse de o insanlardan uzak tutabilsek diyorum. Tabii hayvan sevgisi birçok kategoriye ayrılabilir. Her sevginin bir dozu olduğu gibi, hayvan sevgisinin de insanlarda bir dozu var.

Sokakta kalan canlıların hayatta kalabilmeleri için küçük dokunuşlar ile onlara yardım edebiliriz. Nasıl mı? Bir kap su, en yakın marketten alınabilecek ufak tefek yiyecekler ile onların hayatta kalmalarını sağlayabiliriz. Tüm insanların biraz da olsa hayvan sevgisini içlerinde barındırdıklarından adım kadar eminim. “Hayır!” dediğinizi duyar gibiyim. İşkence edenleri bu kategoriye zaten koyamam. Sever ama dokunamaz, sokakta yardım eder ama sahiplenemez. Bunları anlayabilirim. Çünkü siz zor durumda kalsanız, dostlarınız da sizlerin yardımına elbet koşacaktır. İster sokak hayvanları olsun, ister evcil hayvanlar olsun. Onlara her şeyden önce duygularının olduğunu bilerek yaklaşmalıyız.

Son derece karşı olduğum şeylerden biri de sahiplenmeyip satın almak. Bir köpek veya bir kedi, sırf moda diye satın alınamaz. Sahiplenmek onlara el uzatmaktır. Sevgiyi parayla değil, kalbinizle hissettirirseniz onlar size hep sadık kalacaktır.

Kedi sahiplenenler bilir ama ben yine de sahiplenecek olanlara bir bilgi vermek istiyorum. Kedilerin tüyleri üç renk ise dişi olur. İki renkten oluşuyor ise erkektir. Tabii aralarından istisnalar çıkabiliyor ama yüzde doksan oranında bu şekilde biliniyor.

Evcil hayvan beslemeye karar verdiniz ama çevrenizde hiç doğum yapan veya yapacak olan köpek yok. Bu durumda size en yakın hayvan barınaklarına gidip sizinle ilk karşılaşmada bağ kuran sokak hayvanlarından bir tanesini sahiplenebilirsiniz. Sizlere tavsiyem, giderken bir paket kuru mama götürmeniz. Neden derseniz, siz bir tanesini sahipleneceksiniz ama orada milyon tane dost var. Onlara da küçük bir jestiniz olur. 🙂

Siz el uzattıkça, onlar sizin hep yanınızda olacak. Bazen ağlarken, gözyaşlarınızı silebilecek güce sahipler. Ve unutmayın ki  sevgi asla karşılıksız kalmaz. Sevin, koruyun, sahiplenin! Çevremde satın almayıp sahiplenen, sahiplenemese bile onların sevgisini içinde barındıran insanlar var. Siz de bu duyguları tüm çevrenize aşılayın. Bir sonraki yazıma dek sevgiyle kalın 🙂

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Yaşam Tarzı Son Yazıları

Cahilliğin Sefaleti

Ekonomik buhranla birlikte birçok sosyolojik sorunda artış gözlenmekte. Örneğin zaten had safhada

Anksiyete

Düşünmekten başımın çatladığı her yeni yarına artık karnım tokmuş gibi hissediyorum. Sanki

Sürreal Yaşamlar

Bir önceki yazım da hemen hemen aynı konu üzerine idi ancak sosyal

NE ARIYORSUNUZ? (Cevaplar)

İnsanlar, farkında olmadan ömürleri boyunca çeşitli cevapların yolunda koşarlar. Peki, siz hangi
Git Yukarı