Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Kadın Kahramanlar: Nursen Gülizar Kılıçarslan

Genel Kategorisinde Tarafından

Dövüş sanatlarının ülkemizde gördüğü rağbet her gün biraz daha artarken varlığını geçtiğimiz yıllara göre daha sessizce fakat yoğun bir halde sürdüren erkek hegemonyası arasında gerçekten sağlam, güçlü, hırslı, tutkulu kadın sporcularımız birer yıldız gibi parlıyor. Ülkemizi uluslararası alanda da en güzel şekilde temsil ederek şanını yürüten kadın sporcularımızdan birinden bahsediyorum: Nursen Gülizar KILIÇARSLAN’dan tabii ki. Arka arkaya önce 2016 yılında Eskişehir Profesyonel Türkiye Kickbox Şampiyonası’nda üçüncü 2017 de ise Niğde’de ikincilik aldı. Kendisi Dünya Kickbox ikincimiz ama sokakta görseniz dövüş sanatçısı demezsiniz.

Mütevazı, güleç, şakacı bir kişiliği var. Siyah bakışlarının ardındaysa tam bir boks sevdalısını görüyoruz ve gördüğünüz an diyorsunuz ki: “Bu kız çok fena!” Evet onu tanımlayan kelime tam olarak bu, fena. Bizi kırmadı ve röportaj teklifimizi seve seve kabul etti.

Kendisiyle çalıştığı spor salonunda buluştuk ve çok tatlı bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 • BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ? 21 Nisan 1996 İzmir doğumluyum. Üniversiteye hazırlanıyorum, Havva Özişbakan Lisesi mezunuyum. Sevdiklerime vakit ayırmayı ve çocukları çok seviyorum. En büyük pişmanlıklarımdan biri sporuma ve hocama (Battal Arslanpay) geç rastlamam. Bedenime spor yaptırdığım kadar zihnime ve ruhuma da spor yaptırıyorum, hayatımın tek kelimeyle anlatımı spor olurdu herhalde. Kickbox 8 yıllık tek aşkım.
 • NE ZAMANDIR BU SPORU YAPIYORSUNUZ?  2011 yılında spora başladım. İlk yaptığım dövüş sporu kickbox idi bir yıl sonra da ilk Muay-Thai müsabakama girdim. Dört yıldır da pasif olmakla beraber klasik boks üzerine çalışıyorum.
 • BU SPORU TERCİH ETME SEBEBİNİZ NEDİR? (Gülüyor) Kendimi bu sporda buldum. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan beni uzak tutması da önemli bir etken tabii. Oldum olası disiplin severim bu yüzden kickbox benim için en uygun spordu.
 • KENDİM DE BİR SPORCU OLARAK DÖVÜŞ SANATLARININ DİSİPLİN İŞİ OLDUĞU KADAR YETENEKLE DE ALAKASININ ÇOK OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM. SİZ NASIL KEŞFETTİNİZ YETENEĞİNİZİ, BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ? (Gülümsemesi genişleyerek yanıtlıyor) Basit aslında. Lisedeki beden öğretmenimin üzerimde bu konuda çok emeği var, beni o keşfetti denilebilir. Diğer sporlarda enerjimi atamadığımı fark etti ve dövüş sporlarına yönlendirdiler. Mahalle baskısının da büyük bir etkisi var. -Hınzır bir çocuğun ifadesi yerleşiyor yüzüne yanıtlarken- Feminist bir yanım var. Bu sebepten ortaya çıkması çok sürmedi.
 • PEKİ NASIL BİR ÇALIŞMA RUTİNİNİZ VAR? Her gün antrenman yapıyorum. İki ila dört saat arası antrenman saatim değişmekle beraber boks temelli çalışıyorum.
 • ÇOCUKLUĞUNUZDAKİ EN BÜYÜK HAYALİNİZ NEYDİ? SPORCU OLMAK VE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMEK MİYDİ? Elbette. Milli takım sporcusu olmak ve yurt dışında da marşımızı okutmak istiyordum hala daha istiyorum. 
 • GÖRDÜĞÜM KADARIYLA SICAK BİR AİLE ORTAMINIZ VAR. ÖĞRENCİLERİNİZLE ARANIZIN NASIL OLDUĞUNU SORSAM? NASIL BİR HOCASINIZ HOCAM? Yerine göre değişiyor. Antrenman süresince hocalarıyım fakat bunu çok da tercih ettiğim söylenemez. En başta dediğim gibi yerine göre değişiyor, arkadaş oluruz, abla-kardeş oluruz, yeri gelince de disiplinimizi koruruz. 
 • DÜNYADA İSMİNİ DUYURMUŞ SPORCULARIMIZDANSINIZ. BU GURUR VERİCİ OLMALI. MADALYA TAKILIRKEN NE HİSSETTİNİZ? Bilmiyordum ki! Açıkçası takıldıktan sonra federasyondaki yetkili isimler bana bir sonraki müsabakada beni birinci olarak görmek istediklerini söylediler. Kürsüye mutlu çıkıp daha hırslı indim anlayacağınız.
 • PEKALA, BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ NELER? Boksu çok seviyorum. Boksta olimpiyat şampiyonu ve -hocalarım, destekleyenlerim tarafından dedikleri gibi- dünya kickbox şampiyonu olmak bir sonraki hedefim.
 • SEKİZ-DOKUZ YILLIK YOĞUN BİR SPOR KARİYERİ, GÖZ KAMAŞTIRICI BAŞARILAR… GALA ŞAMPİYONLUKLARINIZ DA VAR. BU KADAR MÜSABAKA ARDINDA EN SEVDİĞİNİZ RAKİBİNİZ/RAKİPLERİNİZ KİMLERDİ? Net söyleyebilirim ki Sibel KARABULUT ve Melek ALTUNÖZ en sevdiğim rakiplerimdi. Hırslı olan tüm rakiplerimi çok seviyorum, ringe çıktığınız an çok daha farklı şeyler hissediyorsunuz ve hırslı rakip bunun en güzel ödülü niteliğinde. 
 • BU KADAR SPORDAN KONUŞTUK BU SPORA YENİ BAŞLAYACAKLARA SÖYLEYECEĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI? TAVSİYELERİNİZİ  DİNLEMEK İSTERİZ. Sakın pes etmesinler. Kızlarımıza yönelik söyleyeceğim bir şey daha var, kendilerini korumaları için en ideal spor kickbox. Bunun haricinde kilo sorunu olan herkes için bol kalori yaktıracak bir spor. 

 

Verdiği röportaj sebebiyle kendisine EAO MAG ailesi olarak çok teşekkür ediyor ve hocamızın başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Genel Son Yazıları

Üretmek…

Bu yazıda nasıl üretiriz ve duygu dünyamızın üretimine değinmek istedim. Üreterek neler

Marka Olma Yolunda

Ünlü markaların ürünlerini birçoğumuz kullanmışızdır. Bu markaların piyasaya ilk girdikleri ürünler ile

Samimiyet

Covid-19 ile ilgili haberler ilk defa su yüzüne çıktığında bu işin bu
Git Yukarı