Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Kendini Keşfetme Yolculuğu: YOGA

Yaşam Tarzı Kategorisinde Tarafından

Namaste !

Yogada felsefi bir sembol haline gelen bu sözcükle sizi selamlıyorum.

Öncelikle size yogadan biraz bahsetmek istiyorum.

 

Yoganın kelime anlamı: bağlamak, bütünleştirmektir. Yoganın asıl amacı zihnin ve bedenin ortak çalışmasını sağlamaktır. Yoga yaparken bedenimizi hissederiz. Bedeni fark ettikçe zihnin doğasını da fark ederiz. Yani yogaya, kendini bütün olarak keşfetme yolculuğu da diyebiliriz. Yoga genetik yapımızın bize verebileceği en iyi formu almamızı sağlar hatta bunun ötesine geçerek genetik yapımızın bize koyduğu sınırları aşabilme olanağı da sağlar. Ayrıca yoga diğer yaptığımız tüm sporları en üst kapasitemizle yapmamıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre yoga yapmak vücuttaki serotonin seviyesinde artışa neden olmakta. Yani zihinsel anlamda yorgunluk, bitkinlik ve motivasyona katkı sağlamaktadır.

Yogada bedenin yaşı, omurganın esnekliği ile ölçülür. Yoga yaparken omurga sağlığı kazanılır ve düzenli yoga yapmak omurga sağlığının korunmasına neden olur.

Peki yoga nasıl yapılır?

Yoganın belli başlı türleri vardır. Yogada neye ihtiyaç duyduğunuz veya yoganın hangi yönünün dikkatinizi çektiğine göre yoga türlerinden herhangi biriyle yogaya başlayabilirsiniz.

Hatha Yoga:  En yaygın olan  ve en çok bilinen yoga türüdür. Bu yoga türü dengeleyici oluşuyla bilinir.

Asthanga Yoga: Güç yogası olarak bilinir. Bu yoga türünde nefes teknikleri çok önemlidir.  Denge ve güçlendirici bir uygulama hedefi olanlar için uygun bir türdür.

Vinyasa Yoga: Vinyasa yogada asanalar çok önemlidir.Bu yoga türünde asanalar arası geçiş nefes ile bağlantılıdır. Her bir nefes eşliğinde farklı bir poza geçilir.

Yin Yoga: Bu yoga türü diğer türlere nazaran asanalarda daha fazla kalınan bir yoga türüdür.  Bağ dokular ve kasların gelişmesini destekler.

Kundalini Yoga:  Farkındalık yogası olarak da bilinen bu yogada zihin, beden ve duyular ortak çalışır. Bu yoga türünde meditasyona ağırlık verilir.

Yoga Terapi: Bu yoga türü tıbbi tedavileri destekler ve tedavi amaçlı uygulanır.

Restoratif Yoga: Şifa yogası olarak bilinir. Sinir sistemini onarıp bilinci dengelemektedir. Asanalarda daha uzun süre kalınır ve kaslar, bağ dokular gevşetilir.

Bikram Yoga:  “Hot yoga” olarak bilinen bu yoganın en belirgin özelliği 38-40 derece salonlarda yapılıyor olmasıdır. Artan sıcaklık ile bağ dokular daha kolay gevşer ve toksinlerden daha kolay arınılır. Odanın sıcaklığı sayesinde başta yapılan ısınma ve esneme hareketlerine gerek kalmaz.

Yogadaki asanalara bakacak olursak;

 

YARIM BELDEN ÇARK DURUŞU
YAN AÇI DURUŞU
YAY DURUŞU
ÜÇGEN DURUŞU
YARIM ÇARK DURUŞU
AĞAÇ DURUŞU

 

 

HAYDİ YOGAYA !

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Yaşam Tarzı Son Yazıları

Cahilliğin Sefaleti

Ekonomik buhranla birlikte birçok sosyolojik sorunda artış gözlenmekte. Örneğin zaten had safhada

Anksiyete

Düşünmekten başımın çatladığı her yeni yarına artık karnım tokmuş gibi hissediyorum. Sanki

Sürreal Yaşamlar

Bir önceki yazım da hemen hemen aynı konu üzerine idi ancak sosyal

NE ARIYORSUNUZ? (Cevaplar)

İnsanlar, farkında olmadan ömürleri boyunca çeşitli cevapların yolunda koşarlar. Peki, siz hangi
Git Yukarı