Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Musul’da Umut: Yarın Dünden Daha Güzel Olacak

Kültür & Sanat Kategorisinde Tarafından

Mart 2020, molozlar ve yeniden yapılanma çalışmalarının ortasında, küçük bir sanatçı grubu, el fırçaları ile on metrelik bir iskeleye tırmanıyor. Parlak renkler ile kesilen gri duvar hala mermilerle dolu.

View this post on Instagram

🇬🇧 I just came back from Mosul, Iraq where we carried out a crazy project along with the NGO @artivista_project and 14 students from the fine arts departments of the city’s university. We created and painted a 200m2 wall in the center of the campus. The artwork is a collaboration with the students, we shared our ideas and all of them contributed. The word written in arabic conveys the message of the whole mural: tomorrow will be more beautiful than yesterday! Mosul was the capital of ISIS for two years.. and since the city was retaken in July 2017 it is trying to rebuild itself. Now is the time to get culture, singing, painting, dancing liberty and joy back and our 14 students are the best ambassadors for that! Stay tuned for more stories around our project in the coming up days ✌🔥 – 🇫🇷Je reviens de Mossoul en Irak ou nous avons réalisé un projet fou avec l’association Artivista et 14 étudiants de la section des beaux arts de l’université de la ville. Nous avons créé et réalisé un mural de 200m2 au centre du campus. L’oeuvre est une collaboration avec les étudiants, nous avons partagé nos idées et tous ont contribué. Le mot écrit en arabe dans la fresque porte tout le message de notre aventure: demain sera plus beau qu’hier! Mossoul était la capitale de l’Etat Islamique durant 2 ans.. Et se reconstruit depuis que les forces armées irakiennes ont repris la ville en Juillet 2017. Maintenant est venu le temps de la reconstruction culturelle, de chanter, de danser, de peindre, d’être libre à nouveau, et nos 14 étudiants en sont les meilleurs ambassadeurs! A très vite pour de nouvelles histoires de notre beau projet 😊⚡ – Photographer: @thibaultlefebure ❤🙏 – #Zdey #Artivista #Irak #Iraq #Mosul #Mossoul #Future #Students #Art #Mural #Streetart #contemporaryart

A post shared by TIM ZDEY (@zdey_zdey_zdey) on

İslam devletinin çöküşünden iki buçuk yıl sonra, Musul halkı şehri yeniden inşa etmek için mücadele ediyor. Şehir savaş ve bombalar ile talan edilmiş durumda. Birkaç yüz yıllık mirası kül oldu. Bir zamanlar kültür başkentlerinden sayılan Musul, sanat sahnesinde yeniden can bulmaya çalışıyor. Yıllar süren savaş ve ıstıraptan sonra, üniversite de binaların çoğu gibi tahrip edilmiş ve terk edilmişti. İslam devleti aslında Güzel Sanatlar öğrencilerinin okumasını ve hatta sanat eserleri üretmesini yasaklamıştı. Bu yüzden üniversitede büyük bir duvar boyama fikri azımsanacak bir şey değil. Fırçalar IŞİD’in karşı silaha dönüştü ve renk cümbüşü yok edilmiş şehri, Musul’un duvarlarını güzelleştirmeyi mümkün kıldı. 

View this post on Instagram

🇬🇧 Crazy project at the university of Mosul, Iraq. Tremendous thank you to Claire from the NGO @artivista_project for the awesome organization and of course to all our team who made this adventure possible: Noé, Meethakak and Thibault. A special thought for all our friends who helped us organizing and financing this project and of course to all the 14 students: Sarah, Omar, Bushra.T, Tamara.M, Hasan.S, Duha, Saif.A, Gufran.K, Nenous, Meryam.N, Rahma.H, Valentina, Gufran.N and Saleh.H. Lots of love to all of you guys <3 – 🇫🇷 Un projet de fou à l’université de Mossoul en Irak. Un immense merci à Claire de l’association Artivista pour l'organisation gérée d’une main de maître et bien sûr à toute l’équipe qui a rendu tout cela possible: Noé, Meethak et Thibault. Une pensée spéciale pour tous nos amis et soutiens qui nous ont aidé à organiser et financer ce projet et enfin à nos 14 étudiants: Sarah, Omar, Bushra.T, Tamara.M, Hasan.S, Duha, Saif.A, Gufran.K, Nenous, Meryam.N, Rahma.H, Valentina, Gufran.N and Saleh.H. Gros gros big up à vous les amis <3 – Photographer: @thibaultlefebure 🤘 #Zdey #Irak #Mosul #Artivista #Streetart #Contemporaryart

A post shared by TIM ZDEY (@zdey_zdey_zdey) on

Ancak, proje az daha hiç gerçekleşemeyecekti. Musul Güzel Sanatlar öğrencileri ile ortaklaşa olan bu proje sanatçı Zdey tarafından başlatıldı. Onlarca aksilik, kaçırma riski ve 5.000 km’lik bir yolculuğun peripetası ile uğraşmaları gerekti. Ve son olarak da beklenmedik davetli: coronavirus! Nitekim, Zdey ve öğrenciler çalışmaları sürdürürken izolasyon başladı, üniversitenin kapanmasına rağmen öğrenciler pes etmedi ve gelmeye karar verdiler. Çabaları sayesinde duvar bir haftadan kısa bir sürede tamamlandı. Şimdi savaşın izlerini silmek için şehirlerinin diğer duvarlarını boyamayı hayal ediyorlar.

Parlak renklerin ortasında, bir barış ve umut mesajı okunuyor: “ترجع احلى”, yani: “Yarın dünden daha güzel olacak.”

12 Mart 1996 Ankara doğumluyum. Şu an Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenlik son sınıf öğrencisiyim. Bir taraftan ufak ufak yazıp diğer taraftan dillerle iç içe yaşıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Kültür & Sanat Son Yazıları

Öteki Taraf’ın Felsefesi

Görüp görebileceğiniz en keyifli kurgulardan biri olan The Good Place, güldürürken düşündüren

SANATIN RUHU

Sanat ve insan arasındaki derin bağa bir mercek tutalım. Çoğu zaman "boş
Git Yukarı