Sıradışı Bir İnternet Dergisi

OMMEGANG

Seyahat Kategorisinde Tarafından

Avrupa kıtasının çok kültürlü kalabalığı beraberinde oldukça farklı tat, doku ve hikayelere sahip festivallerin evirilerek günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Çoğumuzun eğlendiği, katılmak istediği, bir çoğumuzun haberdar dahi olmadığı bu festivallerden birisi de Belçika’da her iki yılda bir temmuz aylarında kutlanan Ommegang adında bir gelenek.Ommegang Felemenkçe’de “bir nesne etrafında dönmek, tur atmak, yürümek” gibi anlamlara gelmektedir. Bu anlamlar doğrultusunda Ommegang Festivali’nin de bol yürüyüş içerdiğini tahmin edebiliriz. Ama nasıl?

Dans eden köylüler (Görsel kaynak: ommegang.be)

Ommegang ritüelinin günümüzdeki yansımaları öncesinde kaynağına gidecek olursak 14. yüzyılda dini bir ritüel olarak gerçekleştirilmekte iken 1549’a kadar etkinliğin kapsamı büyümüş ve İmparator Charles Quint’in daha sonra Kral II. Philippe olarak bilinen oğlu Philippe’i Brüksel halkına tanıtması ile şekillenmiş bir festival olmuştur. 1930 yılından itibaren yeniden yapılandırılmış ve Philippe’in halkına tanıtılmasını konu alan bir mizansen festival olarak günümüzde devam ettirilen bir gelenek haline gelmiştir.

Görsel kaynak: ommegang.be

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yürüyüşü  gerçekleştiren katılımcılar genelde soylu aileleri, tüccar, esnaf, asker, çiftçi, sanatkâr ve din adamları gibi sınıfları da temsil etmektedir. Etkinliğin görkemi ve coşkusu nedeniyle 2019 yılında ise UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde girmiştir. Etkinliğin teması genel olarak “Birlikten kuvvet doğar” mottosu üzerine kurulu görkemli bir şölen olmakla beraber, dönemin soylu ailelerinin de takdim edilmesiyle adeta bir güç savaşını da gözler önüne sermektedir. Dans, akrobasi gibi gösterilerin de dahil olduğu festivalde 4 gün boyunca Belçika krallığının Orta Çağ ve Rönesans dönemlerindeki yaşayışlarına şahit olmak ve deneyimlemek de mümkün olduğu için bu dönemlerde oldukça fazla turist Brüksel’i ziyaret etmektedir. Dijital teknolojilerin de gelişmesiyle gösteriler ses ve görsel efektler ile de zenginleştirilmekte, bu da festivali değişen dünya teknolojilerine uyum sağlaması açısından eşsiz kılmaktadır. 21. yüzyıl yaşantısında böyle bir gösteri içerisinde kendini bulmak bir yandan sürrealist görünse de festivalin içerisindeki coşku da izleyicileri 16. yüzyıla götürmeyi başarabilmektedir.

Festival kapsamında,

  • Ommegang Rönesans Köyü: Ommegang etkinlikleri için kurulan bu geleneksel köy içerisinde insanların o dönemin yaşayışı içerisine karışması ve bu atmosferi tatması için bir imkan yaratılmaktadır. Halihazırda gönüllü bireylerin adeta Rönesans döneminde yaşıyor gibi vakit geçirdiği bu köyde ziyaretçiler dönemin edebiyat, sanat, din, tıp ve askeri konularını ele alan tematik alanlarda bilgilenmekte; isterler ise bu yaşantıya kısa da olsa dahil olabilmektedirler.
  • Rönesans Marketi: Yine dönemin halk ve soylu pazarlarını ve alışveriş hayatını tema edinerek kurulun Rönesans marketinde yiyecekten, geleneksel içki çeşitlerine, kıyafet, el işi ürünler ve okçuluk başta olmak üzere şövalyelerin kullandığı silahlar ile kıyafetlerin edinebilindiği eşsiz bir alandır.

 

Yürüyüş rotası (Görsel kaynak: ommegang.be)   Ommegang: Ommegang yürüyüşü ise  Brüksel içerindeki tarihi bölgelerden başlayarak Grand Place adı verilen meydanda son bulmaktadır. Philippe’in Brüksel halkına takdimini konu eden gösteriler Grand Place’de başlamakta; dans, yürüyüş, savaş sanatları gibi mini gösteriler ve teatral sunumlar sonunda ışık ve ses gösterileri ile festival sonlanmaktadır. Festivalin son gününde bahsedilen etkinlik 21.00-00.30 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ommegang, 2020 yılında COVID-19 pandemisi nedeniyle iptal edilmiş; 30 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılması yeniden planlanmıştır. Katılımcılar ile bu büyülü atmosfer biz turistleri bir Rönesans yolculuğuna çıkarmakta ve bir ülkenin geleneği de bu devamlılık ile pek çok insana ulaşabilmektedir.

Katılmak ya da ayrıntılı bilgi almak isteyen siz sevgili okurlarımız “ommegang.be, visit.brussels” gibi Belçika hükümetine ait resmi web sitelerinden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Görsel kaynak: ommegang.be

Tarihin tozlu sayfalarına modern bir dönüş yapıp, damağınızda eşsiz tatlar ile dönmeniz temennilerim ile…

 

 

 

 

 

KAYNAKLAR

https://ommegang.be
https://brussels-express.eu/ommegang
https://ich.unesco.org/en/RL/ommegang-of-brussels-an-annual-historical-procession-and-popular-festival-01366
https://visit.brussels

 

 

Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü mezunuyum ve şu anda Belçika'da yaşıyorum. İşim gereği uzun bir süre Güney Kore'de vakit geçirdim. Bu nedenle özellikle yazılarımda Kore başta olmak üzere Asya'nın gizli kalmış hikayelerini yazmaya çalışıyorum. Asya kültürü, sürdürülebilir moda, biyoloji bilimlerinin sanat ve günlük yaşamla buluşması ilgi alanlarım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Seyahat Son Yazıları

Deniz Üstü Köpürür

İstanbul... Marmara'sı ile, Boğazı ile, Haliç'i ile vapur, tekne sefası yapabileceğiniz; teknedeyken

BEYOĞLU 2

Hayal alemine geçiş, yürüyüşünüzde değişiklik, öksürmenizde bir kısıklık ve neredeyim nidaları eşliğinde
Git Yukarı