Röportaj : LİNÇ GRUBU

Kültür & Sanat Kategorisinde Tarafından

Müzik piyasasına son derece hızlı bir giriş yapan çok başarılı bir grupla beraberdik geçenlerde. Oldukça eğlenceli, bol kahkahalı bir röportaj gerçekleştirdik. Biz röportajda çok eğlendik, umarım sizler de beğenirsiniz.

O halde buyurun efendim LİNÇ kimmiş?

Banu : Öncelikleri grup üyelerini sırasıyla tanıyalım.

 • Ben Mert Erol, grubun vokaliyim, 24 yaşındayım. Atılım Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okudum ancak tamamen mesleğimden farklı olarak hayatımı müziğe adamış durumdayım.
 • Ben Furkan Bayramoğlu, grubun gitaristiyim, 25 yaşındayım. Ankara Üniversitesi Hindoloji mezunuyum.
 • Ben Doğukan Deniz Ulusoy, Gazi Üniversitesi ÇEKO 2. Sınıf öğrencisiyim. Grubun bas gitaristiyim. Benim de diğer grup arkadaşlarım gibi kariyerim müziğe yönelik.
 • Ben Orkun Ünlü, 24 yaşındayım, Ufuk Üniversitesi Tıbbi Görüntüleme Teknikleri okudum. Ben de grup üyeleri gibi kendimi müziğe adamış durumdayım.

Banu : Öyleyse nasıl tanıştığınızı sormadan önce, müziğe nasıl başladınız bununla başlayalım.

 • Mert : Müziğe olan tutkum çocukluk yıllarıma dayanıyor. Bir gün evde otururken abimin Linkin Park’tan Numb şarkısını dinlediğini duydum ve şarkıya tutuldum. O zamanlar tabi İngilizcem falan yok, gittim bilgisayar başında baştan sona dinleye dinleye ezberledim ve o anda bir kıvılcım yandı, inşallah da hiç sönmez.
 • Furkan : Bende Mert gibi Linkin Park duyarak başladım abim sayesinde, daha sonra kuzenim diğer gitarist arkadaş (Orkun), ikimiz de gitar aldık o sayede 12-13 yaşlarında başladık.
 • Doğukan : Ben müziğe lise ikinci 2’de başladım. O zamanlar uzun süredir basketbol oynuyordum. Sakatlandıktan sonra da kendimi meşgul edecek şeylerle ilgilenmem gerektiğini düşündüm. Bunun da en kolay ve en iyi yolunun müzik olduğunu düşündüm. İş böyle gidince kendimi geliştirdim ve bir grup araması içerisine girdim. Ve sonunda da grubumla tanıştım.
 • Orkun : Kuzenimin dediği gibi beraber büyüdüğümüz için çoğu müziği beraber dinledik. Birlikte bir şeyler yapalım dedik, birçok grupta bulunduk beraber. Hatta ilk gitarımı 12-13 yaşlarında kendi paramı biriktirerek almıştım.

(MERT)

Banu : Peki bu grup nasıl bir araya geldi, nasıl tanıştınız?

(Bu fikir grup üyeleri Furkan’ın başının altından çıktığı için onun anlatmasını istediler.)

 • Furkan : Kuzenimle yıllarca müzik yaptık, müzik tarzımızı biraz daha yumuşatmamız gerektiğine karar verdik. Bu sefer olacak diyerek Orkun ile tekrar çıktık yola. Bir sürü üye aradık, bazılarıyla olmadı tabii. İlk olarak Mert’i bulduk, daha sonra Doruk ve Doğukan ile devam ettik.

Ceylan : Birbirimizi bulduk diyorsunuz ya o nasıl oldu tam olarak?

 • Mert : 20’lik diş ameliyatı olmuşum, evde Facebook’ta takılıyorum. Birisi yazdı o an, Furkan. “İlanın hala geçerli mi?” diye, 2015’ teki bir ilanımı görmüş. Tabi ki diyerek ağzım o halde (ameliyatlı) koşarak gittim, üstelik ağzımda bir sürü dikiş vardı ve açamıyordum. Cumaya provaya alalım dediler, o halde provaya katıldım ve devam etti bu iş.
 • Doğukan : Beni bir internet sitesi aracılığı ile buldular aynı Mert gibi. Bu site gruba eleman arayanların ilan bırakabildikleri bir site. Sert bir tarzımız vardı, Mert yazdı bana böyle bir grup var ilgilenir misin dedi okey dedim. Hatta ilk provada beni beğenmediklerini düşündüm, grup da benim onları beğenmediğimi düşünmüş. Arada bir iletişim kopukluğu oldu 2-3 gün kadar. Mert mesaj atıp gelmeyecek misin diyince ve olanları birbirimize anlatınca bir araya geldik.

Banu : Peki, daha yeni klibiniz yayınlandı, bu süreç nasıl gerçekleşti?

 • Mert : “Cover cover nereye kadar, kendi rengimizi belli edelim” diyerek kendi şarkımızı yapmaya başladık. İlk başta 5 tane şarkı yaparak her şeyini kaydettik evde, kendi çapımızda. Yayınladık, tabi ki istediğimiz geri dönüşü alamadık. Ekipman yetersizliği derken yeterli kaliteyi sağlayamadığımızı gördük kendi başımıza. Bir şarkıyı daha profesyonel, bu işi bilen birileriyle yapalım dedik. Bunun üzere de birkaç yere yolladık şarkıyı ve sadece bir tane dönüş alabildik, o da Soundfeed Production’dan Buğra Koçak’tı. Bu arada bu fikri ortaya atan Bahar’dı, bir yerlere yollayalım demişti devamlı. Buğra Koçak ile tanıştık, klibimizi çektik, şarkımızı yayınladık ve buralara kadar geldik.

(FURKAN)

Banu : Geri dönüşler nasıl oldu? Yani sonuç olarak aslında çok heyecanlı bir bekleyiş var bu emeğin arkasında.

 • Doğukan : Geri dönüşler çok olumlu oldu, yani şarkıyı beğenen çok büyük bir kitle edindik. Bu konuda biz çok memnunuz, sonuçta biz gerçekten en iyisi olmak için yapıyoruz. Bu en iyisi olmak için uzanan yol da profesyonellikten geçiyor.

Banu : Çıkarttığınız şarkınızın ismi Siyah Olmasın. Bu şarkıyı kim yazdı, ismi neden siyah olmasın oldu açıkçası en çok merak ettiğim soruya geldik, yani bir hikayesi var mı?

 • Orkun : Bu şarkı Mert’ in tozlu raflardan çıkarttığı bir melodiydi aslında. Son haline gelmeden önce biz yayınlamıştık ama böyle değildi tabi değişti, bayağı aranje edildi. Oraya kadar zaten Buğra Bey’ i bulduk, aranje ettik ve kaydını aldık. Sözlerini Mert ve Furkan yazdı.
 • Mert : Sözleri genel olarak bana ait, Orkun’un da anlattığı gibi melodi çok eskilere dayanıyordu. Dedik ki bu şarkı olursa olur, diğer şarkılarımıza göre yapılabilitesi en yüksek seviyede olan buydu. Oturdum bir gece üzerine söz denedim, biraz da hüzünlüydüm sonucunda da böyle bir söz ortaya çıktı.

Banu : Röportajdan önce kız arkadaşın olduğunu söylemiştin, şu anda da kendisi yanımızda oturuyor. Peki onun için bir şarkı yazmayı düşünüyor musun?

 • Mert : Yazdım, hazır şu an. Hatta ikinci şarkımız olarak da o parçayı düşünüyoruz. Üzerinde şu an ufak tefek oynamalarımız var. Şarkının adı “Tut Ellerimden” olacak. Aranjesi ile oynuyoruz, sözleri ile oynuyoruz. En güzel hale sokup kayıtlarına başlamayı düşünüyoruz.

(ORKUN)

Banu : Bu şarkının adı neden “Tut Ellerimden”? Bir hikaye yakalayacak mıyım acaba diye kovalamaya çalışıyorum şu an açıkçası.

 • Mert : Bahar, üniversitesini Nevşehir’ de okudu. İki hafta geliyordu, iki hafta gelmiyordu. Gelince iki gün kalıyordu sonra bir ay gelmiyordu. Aynı yerdeyiz farklı zamanda, aslında sadece iki senelik Nevşehir ile kısıtlı bir şey değil, geçmişten gelen anılarımızın bir yansıması olarak düşündüm. Çünkü bizim belli başlı 5-6 tane simge olmuş noktalarımız vardır. Adının esprisi de budur aslında.

Banu : Diğer grup üyelerin sormak istiyorum sizin böyle bir düşünceniz var mı sevgilisi olanlara sormak istiyorum.

 • Furkan : Ben yazıyorum şu an, yazma safhasındayım yani.
 • Orkun : Ben de bir gün sevgilim olursa yazacağım inşallah.
 • Doğukan : Benim de aynı şekilde.

Ceylan : Grubun ismi neden LİNÇ?

Banu : Ben  sizinle röportaj yapacağım zaman grubun adı ne diye sordular, LİNÇ dediğim anda şimdi yeni bir grup olduğunuz için duyanlar “Berk Can Güven’in linç falan mı?” diye bayağı bir sordular. O yüzden özellikle grubun adını sormamı isteyen çok oldu.

 • Mert : Biz kendi aramızda oturup konuştuğumuzda her grubun yaşadığı birtakım olaylar ve adımlar sonucunda bir bağ oluştuğunu düşünürüz, bu bizim için de geçerlidir. Biz bu olayları ve anıları bir araya getirince bize en uygun adın LİNÇ olduğunu düşündük. Şöyle de bir durum var bizim şarkılarımızda zaten ötekileştirilmiş, dışlanmış insanlar kendilerinden de bir parça bulacaklar. Yani biz ne linç edeniz ne de ediliriz, biz sadece temsiliz diye düşünüyorum.

Banu : Şubat’ta yayınlamayı düşündüğünüz bir şarkınız olduğunu söylemiştiniz, biraz ondan da bahsedelim.

 • Mert : Aynen öyle, üzerinde çalışıyoruz inşallah klibini de çekip yayınlayacağız. Bahsettiğim gibi kız arkadaşıma yazdığım şarkı ile buluşacak dinleyenler.
 • Doğukan : Şu an aklımızda olan şey bir netliği olmasa da lirik video düşünüyoruz.

(DOĞUKAN)

Banu : Şu an single şekilde yayınlıyorsunuz, bir albüm düşünceniz var mı?

 • Single yayınladıktan sonra tabi ki öyle bir çalışmamız olacak. Hazırlıklarına başlayacağız hatta başladık da denebilir.

Ceylan : Şarkı yapma sürecinizi bize anlatabilir misiniz?

 • Mert : Siyah Olmasın üzerinden gidelim; ufak bir melodi ile başladık, daha sonra sözleri yazmakla devam ettik. En son enstrümantal bir hale getirdikten sonra yazdığımız sözleri üzerine montelemeye başladık. Tabii ufak tefek makyajları kaldı, en sonunda da kayda geçtik. Kayıt sürecinde de yeni fikirler geldikçe değişiklikler yaptık. Zaten öyle bir raddeye geldik ki aklımıza bir melodi geldikçe hemen ses kaydına alıp birbirimize atıyoruz ve hemen kayda alıyoruz o melodiyi üstüne eklemeler yaparak.

Banu : Grubun diğer üyesi Doruk şu an aramızda değil, ondan biraz bahseder misiniz?

 • Doğukan : Doruk şu an sınava hazırlandığı için bugün aramızda olamadı. Kendisi 7 yaşından beri davul çalıyor ve disiplinin vücut bulmuş hali de diyebiliriz onun için. Grubun disiplin temelini oluşturan kişidir kendisi.

(DORUK)

Ceylan : Peki grup içerisinde hiç tartıştığınız anlar oluyor mu? Oluyorsa o anlarda ne yapıyorsunuz? Nasıl bir çözüm yolu var aranızda?

 • Mert : Bu grup işi aslına bakarsanız evlilik işi gibi bir şey hatta daha da fazlası. Beş kişi sürekli bir aradayız ve bir iş yapıyoruz, ister istemez ortak paydada buluşmak zorundayız. Grubun en fevrisi olarak ben genelde patlayabiliyorum tabii sonrasında kalp kırdığımı fark edip hemen özür diliyorum. Yavaş yavaş umarım bu huyumu aşarım diye umuyorum.
 • Furkan : Birlikte çok vakit geçiriyoruz, aile olduk artık bir nevi. Abi-kardeş kavgası yaşıyoruz yaşarsak bile. Çok fazla çabalıyoruz, hepimizin modu her zaman aynı olmuyor genelde. Birimizin birine katlanması gerekebiliyor, işte o anlarda halden anlıyoruz diyebilirim.
 • Doğukan : Aile olduğumuz için ve çok uzun süre beraber vakit geçirdiğimiz için tahammül sınırımızı birbirimize ayırmış durumdayız. Yani bundan ötürü hiçbir kavga çok uzun sürmüyor, bir yerde bir tartışma çıkar, o tartışma biter ve hiçbir şey olmamış gibi devam edilir.

 

Ceylan : Kendinize rol model olarak seçtiğiniz, ilham aldığınız bir isim var mı?

 • Mert : Chester Bennington, Ferman Akgül
 • Orkun : Synster Gates
 • Doğukan : Cliff Burton
 • Furkan : Alex Laiho

Ve unutmadan tüm grup üyeleri Pera Grubunu çok beğendiklerini ve kendilerine rol model olarak aldıklarını söylediler.

Banu : Peki sizin eklemek istediğiniz, yeni başlayanları teşvik etmek için söyleyecekleriniz var mı?

 • Mert : Cesaret arayanlara söylüyorum özellikle; hiçbir zaman ben bunu yapamıyorum demesinler, hiçbir zaman vazgeçmesinler. Çünkü asıl ben bunu yapamam dedikleri an yapamazlar, kendi sınırlarını zorlamaları gerekiyor başarmak için.
 • Furkan : Çok çalışıp çok emek harcamaları lazım. Biz bu noktaya gelene kadar çok çalıştık, çok emek harcadık. Bu yüzden asla pes etmesinler.
 • Doğukan : Sabır, emek ve zaman. Bu üçünü dikkate alabildikleri sürece başaramayacakları hiçbir şey yok.
 • Orkun : Korkmasınlar. Çünkü müzik duygu işi olduğu için insanlar duygularını yansıtırken korkmamalılar, cesur olmalılar.

Ve son olarak

Orkun : İlk şarkımız olduğu için biz de çok heyecanlıyız. Bu şarkıda emeği geçen tüm grup arkadaşlarıma, Soundfeed ekibine, Mehmet Kenan Bakay ’ a ve Artun Koyuk’ a teşekkür ediyorum.

Furkan : Bize öncülük ettiği ve bizi yalnız bırakmadığı için Gökhan Mandır, Hakan Ünalan ve Kaya Sevinç’ e çok teşekkür ediyoruz, abilik yaptılar gerçekten.

Doğukan : Klibin çekilmesinde Gökhan abi de, Hakan abide bize çok samimi davrandılar. Çünkü biz klip sırasında çok gergindik fakat kendileri bize çok samimi, abi gibi yaklaştıkları için çok rahat bir şekilde klibi çektik ve bu da klibe yansıdı.

Mert : Bunu okuyan herkese sesleniyorum; Bizi dinleyin, yaptığımız müziğin farkını göreceksiniz bence. Biraz yenilik katmaya çalışıyoruz Türk Rock müziğine.

 

 

Biz ekibimizle beraber başarılı olacaklarına inanıyoruz, bu kadar kendine inanan ve güvenen bir grubun başarısız olma ihtimalleri yok. Sizleri tanıdığımız için çok mutlu olduk. Dilerim ki hayattaki bütün hedeflerinize ulaşırsınız. LİNÇ ekibi ile bizi bir araya getiren, zaman ayıran ve bir dediğimizi iki etmeyen Live Yapım şirketi sahibi Buğra Koçak’ a çok teşekkür ediyoruz. Bizleri ve tabi ki bu güzel grubu takipte kalın, sürprizlerle yakında tekrar sizinleyiz. Hoşça kalın!

 

2 Comments

 1. Çok güzel bir yazı olmuş, grup hakkında merak ettiklerimi öğrenebildim. Yeni çalışmalarını merakla bekliyorum. Siyah olmasın ve yaptıları cover çalışmasına aşık oldum diyebilirim. Yolları açık olsun. 😻 🤘🏼

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*