Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Yazmayan Yazarlar

Kültür & Sanat Kategorisinde Tarafından

Başlıktan da az çok yapabileceğiniz çıkarımlarla söylemek istiyorum ki bu yazımda sizlere aslında yazmayan, kendi hallerinde oldukları zamanlarda yazarların nasıl olduğunu, hangi mesleklerle ilgilendiklerini, belki de bir bakıma “tuhaf” denebilecek; bilinen ancak çok da göze çarpmamış olabileceğini düşündüğüm özelliklerini yazdım. Yazdığı yazıları, şiirleri, kitapları, aforizmaları ya da belki en azından sadece bir harfi bile okumak yetmemiş olacak ki hayatlarına bakıyoruz yazar dediklerimizin.

Keyifli okumalar diliyorum…


Balzac ile başlayacak olursak;

Günde yaklaşık “50” fincan kahve içermiş. Ve -belki şaşıracaksınız bu durum bu yazının sonuna kadar sık olmasını dilediğim bir şey- evde kahve kalmayınca çekirdeklerini çiğnermiş.


Edip Cansever

“Ey deniz, sen bile ıslanırsın,” deyip denize kızan, Edip Cansever ise antikacıydı. Geçmişte geçimini yazdığı kitaplar haricinde otuz yıl boyunca Kapalı Çarşı’da antika eşyalar satarak sağladı.


 Albert Schweitzer 

Albert Schweitzer denen bu zat, filozof ve aynı zamanda bir doktor. Kendileri normalde solakmış. Lakin sahiplendiği kedisi kendilerinin sol kolunda uyumayı sevdiği için sağ eliyle yazmayı öğrenmiş. 

Hayvan sevgisi diye buna deniliyor olsa gerek.


Mark Twain

Meşhur “Tom Sawyer”ın baş kahraman olduğu kitap Tom Sawyer’ın  yazarı Mark Twain de “insomnia” yani uykusuzluk hastalığına yakalanmıştı. Bu yüzden bir parkta ya da banyoda aniden uyuyakalabiliyordu.


Ernest Hemingway 

Hemingway sırf kitabı hakkında olumsuz bir eleştiri yapmasında kaynaklı olarak bir eleştirmeni dövmüştü. 

Ve burada da yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız eğer buraya kadar okuyup, bir şeyler edindiyseniz ne mutlu size. Okuduğunuz için bir teşekkürü borç bilirim. Sağlıcakla…

İnsanlar nasıl nefes almak, yemek yemek zorundaysa ben de yazmak zorundayım. İlk gençliğimde nelere ilgi duyduğumu görebilmek ve sevdiğim şeyi yapmak hoşuma gittiği için yazıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Kültür & Sanat Son Yazıları

MESAFELİ SOSYALLİK

Sosyal mesafe kavramı sanıldığı gibi bedensel bir mesafe midir ?

Anlaşılmaya Mecburuz

Boşlukları güzellikle doldurmak mıdır; doğanın taklidi mi yoksa toplum için yapılan bir

Melancholia

Melankoli, hepimizin aşina olduğu, ancak neredeyse hiçbirimizin tamamen anlayamadığı bir ruh hali.
Git Yukarı