Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Haiku

Kültür & Sanat Kategorisinde Tarafından

Kökeni 16. yüzyıla ve Japonya’ya dayanan, Haiku adında herkesin anlayabileceği ve sevebileceği bir şiir türü var.Bu tarzda yazılan şiirler dünya üzerindeki en kısa şiir türü olarak kabul ediliyor. Genelde bu türde çıkan eserler sadece üç dizeden oluşuyor ve sanki yazılan her şey bir şekilde anın içinde olup bitiyormuş gibi ilginç bir hissiyat uyandırıyor. E haliyle bizim kendi edebiyatımızda da bu konu üzerine örnekler var. Ve unutmadan söylemek gerek; ne demek istediğini tam olarak vermeli bir Haiku .

Örnek vermek gerekirse;

“ rüzgarsız günde/ kendisi isteyerek/ düşüyor yaprak” 

Başta fazlasıyla anlamsız gibi geliyor cümleler ama sonra yaprağın ağaçtan süzülerek düşüşünü görür gibi oluyoruz zihnimizde. Ardından o bir kaç sözcük bize durmadan esen rüzgarı ve arkasındaki güzel manzarayı anımsatıyor. Kısacası, az sözcükle çok duygu uyandırabilmek diyebiliriz aslında bu işe. Haikuların genel ve belki de tek olayı budur. 

Bir örneğe daha bakalım;

“uçuşup duruyor kelebek/ akşam oldu/ vaktim az.”

 

Sözcüklerin o karmaşık güzel dünyasını hep ilgi çekici buldum. “yalnız bile değilim” dizesini yazmış bir Edip Cansever ya da “Mutluluk nasıl dayanıksız!” diyen bir Cemal Süreya, nasıl sevilmez ki? 

İnsanlar nasıl nefes almak, yemek yemek zorundaysa ben de yazmak zorundayım. İlk gençliğimde nelere ilgi duyduğumu görebilmek ve sevdiğim şeyi yapmak hoşuma gittiği için yazıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Kültür & Sanat Son Yazıları

İki Sıkı Dost: Müzik ve Aktivite

Müziğin hayatımızdaki pozitif etkileri saymakla bitmez. Müzik endorfin salgılanmasını sağlayarak olumlu duygusal tepkilerin tetiklenmesini

Reklamcı Yalan Söyler Mi?

Koskocamaaan bir merhaba diliyorum canım okuyucularımız! Nasılsınız? İzmir’de havalar ufak ufak ısınmaya

Ödüllü Yerli Filmler

90’lardan 2000’li yıllara uzanan festivaller, ödül törenleri, başarılarına başarı katan onlarca yerli
Git Yukarı