Gece
Gündüz

Playlist Meselesi

31 August 2022
yazdı
1 dakikalık okuma

Müzik, hayatımızın her yerinde var olan, vazgeçilmez bir sanat. Şöyle bir düşündüğümüzde, duygularımızın en etkili harekete geçirici etkisi. Bir yere hazırlanırken, yemek yaparken, içki sofrasında, yemek davetinde kulağımıza çalınan şey. Canlı müzikli mekanları kovalamamızın sebebi de, müziğe olan bu alışkanlığımızdan kaynaklanmakta.
Peki ya müzik ruhun gıdasıysa -ki bu gıdayı olumlu algılıyoruz genellikle-, zehri de olamaz mı? Kimi filozoflar müziği halkın iyiliğini sebep göstererek sınırlandırmış, toplum iyiliğiyle müziğin gidişatını bir tutmuştur. Katılıp katılmamak elimizde ancak buradan nasıl bir sonuç çıkarılabilir acaba?


Popüler kültür her zamanın avcısı. Ancak dönüp baktığımızda bugün durum sanki biraz daha farklı. Müzik gibi telefonlarımız da ayrılmaz bir parçamız. Hatta bazen gözlemlediğimde biz direkt o telefonun kendisi oluyoruz. Sosyal medyadan öğrendiğimiz esprileri yapıyor, orada gördüğümüz konuları tartışıyor, görmeyenlere “Aa nasıl görmedin ya? Yayıldı her yere.” diye şaşırıyoruz.
Müzik her yerde olduğu gibi sosyal medyada da en büyük ve en önemli rolü üstleniyor. Ancak farkında mısınız? Belki sizin de yeni şarkı keşfettiğiniz tek yer sosyal medya olmuştur?
Bir müziği gerçekten beğenmek, gerçekten dinlemek ve ona maruz kalmak arasında büyük farklar var. Düşünün ki on altı yaşındasınız, ve en sevdiğiniz tür halk müziği. Bunu açıkça söyleyecekler de vardır elbette ancak etrafınızda sürekli -bugünün popülerlerinden örnek veriyorum- rap dinleniyorsa ayak uydurmak, dışlanmamak, sürüye uymak amacıyla bunu söylememeniz ve rap müzik dinlemeniz çok olası. Belki de bazılarının playlistini hazine saklar gibi saklamasının sebebi budur?

Mekanlarda, sosyal medyada sürekli akımlarla dönüp duran şarkıları istesek de istemesek de ezberliyoruz. Ki genellikle akıma konu olan küçük bir kısmını ezberlemek oluyor bu.
Kimi zaman elit olmak amacıyla, kimi zaman sürüden ayrılan ve kurt yemi olmamak amacıyla, kimi zaman insanların yanında utanırım düşüncesiyle, playlistiniz biraz değişiyor olabilir mi? Siz hangi türü gerçekten seviyorsanız playlistinizin hükümdarı odur. Sahi ya, playlistiniz gerçekten size mi ait?

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR