Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Avrupa’nın Bütçe Dostu 5 Şehri

Gezelim Görelim Kategorisinde Tarafından

Malumunuz yaz ayları geldi ve tatil planlarını son dakikaya bırakanlar yana yakıla plan yapmaya başladı. Artan euro ve dolar fiyatları cepleri yakarken, otellere bağımlı kalmak istemeyip birkaç ülke de görelim diyen tatilciler için karşınızda : Avrupa’nın Bütçe Dostu 5 Şehri.

1. Yunan Adaları

Yunan adaları derken burada tabi ki Mikonos ve Santorini’den söz etmek mümkün değil. Zira özellikle son yıllarda jet sosyetenin uğrak noktası olan bu adalarda konaklamak artık eskisi kadar uygun değil. Ancak Türkiye’den kolaylıkla geçilen adaları şöyle bir ege havası solumak için rotanıza ekleyebilirsiniz. Bu konuda da Sakız (Chios), Midilli (Lesvos), Kos ve benim en sevdiğim ada olan güzeller güzeli Rodos’a, gideceğiniz tatil beldelerinden feribotla geçebilirsiniz.

2. Belgrad

Romanya ve Bulgaristan lokasyon olarak daha yakın olsa da benim önerim kesinlikle Belgrad olacaktır. Vizesiz seyahat edebileceğiniz bu şehre uygun fiyatlı uçuşlar bulmak da mümkün. Üstelik Sava ve Tuna Nehirlerinin kesiştiği bu şehir her şeyiyle görülmeye değer. Özellikle de gece hayatı ile 🙂

3. Batum

Gariptir ki benim Türkiye’de en sevdiğim denizler Ege ve Karadeniz’dir. Belki de bundan dolayı Gürcistan’ı epey seviyorum. Batum bildiğiniz gibi oldukça bütçe dostu ve Trabzon’dan kolaylıkla da ulaşabileceğiniz bir şehir. Şehrin en önemli özelliği Karadeniz kıyısındaki plajları. Peki neden Türkiye’de Karadeniz’e gitmek varken buraya gidelim derseniz, burada bir doğa harikası yatıyor da o yüzden: Manyetik Kumlu Plaj! Evet yanlış duymadınız, gri manyetik kumlardan oluşan bu plaj özellikle bel rahatsızlığı ve romatizması olanların gerçek anlamda şifahanesi.

4. Mostar

Güzeller güzeli, doğa harikası Bosna & Hersek.. İnsanı ayrı güzeldir buranın, doğası ayrı, şehirleri ayrı. Çok yakın geçmişteki o yıkıcı savaşın izlerini bünyesinde çok ağır barındırsa da işte hala dimdik duruyor karşımızda Bosna. Burada en sevdiğim şehir elbette ki Mostar, meşhur Mostar Köprüsü‘nü bilmeyenimiz yoktur. Tarihine kısaca değinecek olursam buranın insanlarının Türkleri bu kadar sevmesinin bir nedeni de bu köprüye dayanır. 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapılan bu köprü, Bosna iç savaşı sırasında oldukça büyük tahribata uğramış, ancak daha sonra UNESCO ve Dünya Bankasının desteğiyle; Türk şirketi ER-BU ve Macar ordusundan dalgıçların da yardımıyla onarılıp Bosna halkına hediye edilmiştir. Burada Mostar dışında görebileceğiniz bir diğer muazzam yer ise; Blagay‘dır. Burada 2 Osmanlı evliyası, Açıkbaş ve Sarı Saltuk’un türbeleri bulunur ve zaten bir tekke bölgesidir. Burayı kesinlikle görmelisiniz zira burası kendinizi cennete gitmişsiniz gibi hissetmenize neden olacak derecede baş döndürücü bir güzelliğe sahip.

5. Budapeşte

Elbette Budapeşte’yi bu yazıya eklememek olmazdı. İlk olarak 2016 yazında gittiğim ve artık neredeyse orada yaşadığım Budapeşte’de ev kiralayarak inanılmaz uygun fiyata şehrin tam kalbinde konaklamış; yiyip, içip çok para harcadığım halde yine de paramı bitirememiştim öyle uygundu. Burası hala Avrupa’da fiyat- performans olarak en uygun şehirlerden biridir. Artan euro ve dolayısıyla forinte (Macaristan’ın resmi para birimi HUF) rağmen görüntü kardeşleri Viyana’nın yarısı, Prag’ın 1/3’ü fiyatlara sahiptir. Üstelik Macar halkı Türkleri gerçekten de çok sever, “Hepimizin atası Attila, biz kardeşiz” der, bağırlarına basarlar. Ancak Viyana’da ve Prag’da aynı hoşgörü ve misafirperverliği görmek pek mümkün değildir ne yazık ki 🙂 Buradan hareketle meşhur Estergon’a ve Vişegrad’a da kesinlikle gitmelisiniz, vaktiniz kalırsa Balaton Gölü’nü de görebilirsiniz.

Bir başka gezi yazısında görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın 🙂

 

2015 senesinden beri EAO MAG'in kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini sürdürüyorum. Başkent Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi bölümlerinden mezun oldum. Çok küçük yaştan beri yazı yazmak, kitap okumak, şiir ve sunuculuk konularına ilgiliydim. Bunlarla ilgili birçok eğitim alıp, uluslararası yarışmalarda ödüller kazandım. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Yunanca biliyor; boş zamanlarımda seyahat ediyor ve müzikle uğraşıyorum. Uluslararası satış ve pazarlama, dijital pazarlama, PR ve sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaştım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Gezelim Görelim Son Yazıları

Deniz Üstü Köpürür

İstanbul... Marmara'sı ile, Boğazı ile, Haliç'i ile vapur, tekne sefası yapabileceğiniz; teknedeyken

BEYOĞLU 2

Hayal alemine geçiş, yürüyüşünüzde değişiklik, öksürmenizde bir kısıklık ve neredeyim nidaları eşliğinde
Git Yukarı