Gece
Gündüz

Röportaj: Kerem Berberoğlu

22 May 2023
4 dk'lık okuma

Müzikle henüz 15 günlükken tanışmış, o günden bugüne dek hep tutkusunun peşinden gitmiş; besteleriyle son zamanda sıkça adından bahsettiren genç bir sanatçı… Kerem Berberoğlu.

 

  • Merhaba Kerem. Öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Dilersen başlayalım. Çok klasik görünen bir giriş yapacak olsak da aslında internet, sosyal medya ve hayranları tarafından çok farklı tanımlanan birçok sanatçı görüyoruz. Bu yüzden ilk olarak bu klasikleşmiş soruya yeni bir bakış açısı getirerek başlamak istiyoruz. Bize kendinden ve müzikle ilk tanışmandan bahseder misin? Ve sen kendini ve müziğini nasıl tanımlarsın?
K.B: Müzikle tanışmam sevgili annemin bana anlattığına göre ben 15 günlükken gerçekleşmiş. Sokaktan geçen bir araçlardan gelen müzikle kundakta içim kıpır kıpır olurmuş ve tabii ki sevgili kuzenim Aytaç Alparslan’ın verdiği kasetlerle.
Müzik icraama ise 16 yıl önce klasik gitar ile başladım ve 2 yıl kadar bir süre sonrasında elektro gitara geçiş yaptım ve o çizgiden devam ettim. Yaklaşık 12 yıldır da şarkı söylüyorum.
Müziğimi tanımlayacak olursam ise sanırım şu anım olayı özetleyecektir: İlk single’ım Ona’nın kayıt aşamasına başlamadan önce aranjörüm Erdinç Şenyaylar ile planlama aşamasındaydık ve bana “Kerem nasıl bir şey istersin? Nasıl yapalım?” diye sordu. Bense ona tamamen özgür düşünmesini ve müziğin bize ait olacağını söyledim. Anlamaya çalışırcasına yüzüme bakmıştı ve sorgulayarak. Ancak bir süre sonra ne anlatmaya çalıştığımı anladığını ve ikna olduğunu dile getirmişti 🙂
  • Daha önce de 2 single çıkardın. Ona ve Dön Gel adlı iki single’ın sonrası şimdi DMC etiketi ile Yalanım Yaklaşmaz… Çok güzel bir ivme yakaladın. Şarkının ilhamından bahseder misin biraz?
K.B: İlk single çalışmam Ona’ yı hazırlarken her yorumcu gibi eser sahibi ve aranjörle kelimelerle kolay anlatılamayan o özel bağı ben de kurdum. Daha doğrusu kendiliğinden gelişti. Bu anlamda Emre Aksu ve Erdinç Şenyaylar yolun başında yakaladığım sinerjiyi 2. single çalışmam Dön Gel’ e de seve seve taşıdım. Çünkü birlikte üretmek aynı anda aynı coşkuyu paylaşmak harika bir duygu!

  • Müziğinin genel olarak ilham kaynağını soralım bir de. Halihazırda müzik eğitimi almış olduğunu biliyoruz ama sence ilhamı ve yeteneği olan herkes müzik yapabilir mi ve yapmalı mı, yoksa kesinlikle bir eğitimle bunu taçlandırmalı mı?
K.B: Açık konuşmak gerekirse konservatuar eğitimi almadım. Müziği tamamen; asla karşı koyamadığım ilgim ve yıllar boyu yılmadan sıkılmadan verdiğim emeğin sonucunda öğrendim, bu isteğim de ölene kadar bitecek gibi değil 🙂 “Yetenek mi? Çalışmak mı?” diye sorarsanız eğer, kaplumbağa ile tavşanın hikayesini daha iyi bir örnekte kullanabileceğimizi düşünmüyorum.
  • Eminiz ki herkes gibi sanatçı idollerin vardır. Bunlardan 3’ünü saymanı istesek kimler olurdu ve neden?
K.B: Çocukluk yıllarımda tabii ki kendimce idolize ettiğim sanatçılar oldu.
Ancak bir idol sahibi olmanın sanatçı açısından çok sağlıklı bir durum olmadığının kanaatindeyim. Sanatçının üretimini kötü yönde etkileyebilir ya da onu taklit etmeye başlayabilir.
Bu benim için çok sıkıntılı. O yüzden bu soruya vereceğim cevap müziğe hayatını adamış çok sevdiğim ve saygı duyduğum isimleri söyleyeceğim. Ronnie James Dio, Lemmy Kilmister ve Selami Şahin.

  • Müzik kariyerine hangi çizgide ve doğrultuda devam etmek isterdin? Örneğin denemek istediğin veya ilgi duyduğun farklı tarzlar var mı? Varsa bunlar neler?
K.B: Pop müziği sound üretimi açısından en özgür müzik cinsi olarak görmemden ötürü, bu doğrultuda devam ediyorum. Ancak sürpriz olsun diyelim. Cephanem bol 🙂
  • Son olarak, son dönemde sıkça eleştirilen bir konu bu aslında; müziğin bir hızlı tüketim sektörü haline gelmesi ve eserlerin aynılaşması. Sence bu ne ölçüde doğru ve müzikseverlere neler tavsiye edersin?
K.B: Dijital medya çağıyla birlikte müzik stüdyolarının evlerimize kadar girmesini ve eserlerin aynılaşmasını normal karşılıyorum. Ancak müzik yenisi üretildikçe eskisi yok olan ya da silinen bir şey değil. O yüzden müsterih olsunlar 🙂 Kaliteli yahut kalitesiz müziği tercih etmek dinleyicinin elinde.
  • Çok teşekkür ederiz cevapların için Kerem. Biz de yaratıcılığını yetenekle taçlandırıp, “üretebilen” sanatçıların hiçbir zaman kendini tekrar etmeyeceği ve dolayısıyla eserlerini aynılaştırmayacağı kanaatindeyiz.

Kerem Berberoğlu’nu tanımak ve dinlemek bizler için çok keyifliydi. Siz de DMC etiketiyle çıkan son teklisi “Yalanım Yaklaşmaz”ı aşağıdan dinleyebilir, kendisini aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takibe alabilirsiniz. Çünkü söylediği gibi “Cephanesi bol” 🙂

Kerem Berberoğlu – Yalanım Yaklaşmaz

Sosyal Medya

Kerem Berberoğlu – Instagram

Kerem Berberoğlu – Apple Music

Kerem Berberoğlu – Spotify

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.