Gece
Gündüz

Scrupulosity: Yeterince İyi Miyim?

1 August 2022
2 dk'lık okuma

Çoğu kişi OKB’nin (Obsesif Kompulsif Bozukluk) ne olduğu hakkında bir fikir sahibi değildir. Sürekli tekrar eden ve bir süre sonra rahatsız etme boyutuna ulaşan düşüncelerden kurtulmak için ritüel veya adı verilen tekrar eden davranışlarda bulunmasına denir. Ne kadar genelde temizlik konusuyla ilişkilendirilse de sadece bununla alakalı değildir.

OKB’nin çeşitleri vardır, bugün ki bahsedeceğimiz çeşidi ahlaki veya dini OKB olarak adlandırılan: Scrupulosity. Temel olarak insanların- dindar olsun ya da olmasın – dini görevlerini yerine getirirken ya da günlük hayattaki yaşantılarında herhangi bir durum karşısına iyi olup olmadıklarını sorgulamalarına verilen isimdir. Scrupulosity ilk olarak 16. Yüzyılın başlarında belgelenmiştir. Dindar insanların sürekli olarak dua etmesi, dini liderlerden güvence istemesi veya sık sık günah çıkarma gibi durumlarda bulunmasıyla ortaya çıkmıştır.

Buna sahip olmak için illa dindar bir insan olmak zorunda değilsiniz. Asıl olay aslında yeteri kadar iyi olup olmadığınız hakkında endişe duymaktır. Bu yüzden ahlaki scrupulosity hissedilebilir. “Yeteri kadar iyi bir ebeveyn miyim, yeteri kadar iyi bir öğrenci miyim ya da arkadaş mıyım?” gibi sorular bununla alakalıdır.

 

OKB tedavisinde uzmanlaşmış bir danışman olan Stephanie Woodrow’a göre “Biri ahlaki scrupulositye sahip olduğunda, insanlara eşit davranmamaktan, yalan söylemekten ya da bir şeyler yapmak için kötü iç güdülere sahip olmaktan endişe duyabilir.” Bu yüzden yukarıda bahsedildiği üzere endişeden veya suçluluk duygusundan kaçınıp rahatlamak için tekrarlanan ritüeller ya da güvenceler yaratabilirler.

 

Doğru yöntemle scrupulosity tedavi edilebilir.

 Tedavi yöntemlerinden biri kabul ve kararlılık terapisidir (ACT); olumsuz düşünceler, duygular, semptomlar veya koşullarla başa çıkmanın bir yolu olarak kabullenmeyi vurgulayan bir psikoterapi türü olan ACT bu yolda sessizce düşüncelere katlanmak yerine sizi refaha kavuşturabilecek tedavilerdendir. Bunun yanı sıra, inancınızı bir obsesyon haline getirmek yerine inandığınız şeyleri kullanarak kendinize yardım etmek de bir çözümdür. Dininizi düşmanınız olarak değil yol göstericiniz, sağlığınıza giden yol olarak kullanmak yardımcı olacaktır.

 

Tek başınıza yaşamak zorunda değilsiniz. Sorunlarınızı konuşarak ve yüzleşerek üzerine çalışabilirsiniz. Zor ve korkunç görünebilir ancak yardımcı olacaktır. Her ne kadar bütün hayatınızın içindeymiş gibi görünse de aslında sadece hayatınızın küçük bir bölümünde olduğunu göreceksiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere sağlıkla kalın!

 

Kaynak: https://www.bbc.com/reel/video/p0bk2r5p/scrupulosity-the-obsessive-fear-of-not-being-good-enough

https://www.healthline.com/health/mental-health/scrupulosity-moral-ocd

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR