Hazırsanız, Yelkenler Fora!

Gezelim Görelim Kategorisinde Tarafından

Baharın bir kapıdan bakıp, kazma kürek yaktırdığı zamanlarda olsak da; hepimizin aklında şimdiden yaz planları yer almaya başladı bile. “Bu yaz ne yapsak? Nereye gitsek? Pandemi var şimdi, izole bir tatil nasıl yapabiliriz ki?” soruları birçoğumuzun kafasında dört dönüyor biliyoruz. Bizlerse sizin için, izole ve en keyifli tatil türünü seçtik! Üstelik yepyeni bir hobi edinip, denizin tadını “gerçek anlamda” çıkarabileceksiniz. Nasıl mı? Yelkenle elbette!

Çokça talep gören ve daha şimdiden birçok tarihi dolmuş olan yelken turları, denizcilik ve yelken kulüplerini, Sail Nation Yelken Kulübü’nün kurucusu Burak Dikmenoğlu’yla konuştuk. Bu çok keyifli röportaj sonunda şanslı bir okuyucumuza bir de sürprimiz olacak. Hazırsanız, Yelkenler Fora!

EÖ – Öncelikle kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? Denizcilik tutkunuz ne zaman başladı, nasıl ilerledi?

BD – Tabii bahsedeyim. Ben, Burak Dikmenoğlu. “Sonradan yelkenci” dedikleri, üniversitede yelkene başlayanlardanım. Ama denize hep meraklıydım. Deniz kenarı yerlerde tekneleri görüp fotoğraflarını çekerdim. Denizciliğe olan ilgim ise gerçek anlamda 2009 Boğaziçi Yelken Takımı’yla başladı. O dönem yelken eğitimlerine ve yelken yarışlarına bol bol katılma şansım oldu. Ve o zamandan beri durmadan devam ediyorum. Masabaşı işimi bıraktıktan sonraysa uluslararası geçerli Yachtmaster Kaptanlık Sınavları’na girdim ve belgemi aldım. Şu anda tüm dünyada geçerli bir yelkenli kaptanıyım.

EÖ – Kulübünüzden kısaca bahseder misiniz? Merkeziniz nerede, nasıl bir yapılanmanız var?

BD – Sail Nation Denizci Kulübümüzü, Boğaziçi Yelken Takımı’ndan mezun 2 ortak, birlikte kurduk. Ortağım daha çok İstanbul’daki işlere bakıyor, ben daha çok Bodrum ve Bozburun’daki işlerimizi yürütüyorum. Amacımız, üniversite sonrasında insanlara yelken eğitim ve gezilerine devam etme fırsatları yaratmaktı. İstediğimiz gibi de oldu, biz üye denizcilerimize hem diğer denizcilerle tanışma, yelken açma, kaptanlık belgesi alma ve isterlerse kendi arkadaşlarıyla teknelerimizi kiralama fırsatları sunuyoruz.

EÖ – Herkesin ücretsiz olarak kulübünüze üye olabildiğini biliyoruz. Bu “topluluğu” oluşturmaktaki amacınız nedir acaba?

BD – Biz Boğaziçi Yelken Takımı’nda topluluk ruhuna alıştık, Sail Nation’da da benzer bir ruhu yakalamaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki yüzlerce tanımadık kişi yerine, birbiriyle alakalı 50 kişi olsun. Bir gelen bir daha gelsin, yelkene gelemiyorsa denizci buluşmasına gelsin. Denizcilerimiz birbiriyle tanışsın, yelken dışında da görüşsün, etkinliklere gelenler eski etkinliklerdeki arkadaşlarıyla karşılaşsın. Samimi ve güvenli bir ortamı amaçlıyoruz.

EÖ – Gezi türlerinizden biraz bahseder misiniz? Yelkenle keşif, yelken eğitim, guletle denizcilik ve guletle macera gezilerinizin farkları neler ve genelde kimler hangi turları tercih ediyor?

BD – Macera ve yelken meraklılarına yelken, denizcilikten kopmadan konforla gezmek isteyenlere de guletlerimizle mavi yolculuklar sunuyoruz. Biliyorsunuz, yelkenliler biraz daha ufak sportif tekneler, genelde beyaz fiber gövdeli olarak görüyorsunuz denizde. Guletlerse, ahşap gövdeli ve genellikle ahşap direkli daha büyük ve daha konforlu tekneler. Genelde daha gençler ve yeni mezunlar, yelken etkinliklerimizi tercih ediyor; çiftler veya daha keyif odaklı gezginler gulet gezilerimizi tercih ediyor. İkisi birlikte de çok güzel oluyor, bazı gruplarımız her sene 1 hafta yelkene, 1 hafta gulete çıkıyor. Hem eğleniyor hem dinleniyorlar.

EÖ – Rotalarınız/programlarınız nasıl? 

BD – 2021’de İstanbul ve Bodrum çıkışlı günübirlik yelken seyirlerimiz devam ediyor. Özellikle ilkbaharda İstanbul’dayız, yazın ise Bodrum’dayız. Yaz itibariyle gulet ve yelken gezilerimiz başlayacak, bu sene Bozburun ve Göcek rotalarına odaklanıyoruz. Denizcilerimizin isteği doğrultusunda her sene yeni rotalar ekliyoruz. Rotalarımızda her gün 2 farklı koya gidiyoruz, koy koy gezerken denizcilik eğitimi, paddle yarışları ve doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Akşamları ise bazen teknede bazen koy mekanlarında oluyoruz, sonrasında eğlenmeye devam ediyoruz. Geçen sene Göcek Hamam Koyu’nda varillerde ateş yakıp çok eğlenmiştik, hala denizcilerimizle o partiyi anıyoruz.

EÖ – 2021 sezonunu ne zaman açıyorsunuz ve misafirleriniz sizlere nereden katılabilirler?

BD – Mart itibariyle yelken eğitimleri ve denizci buluşmalarımız başlıyor: bize İstanbul veya Bodrum’da katılabilirler. Ama en iyisi 2021 Seyir Takvimimizi kontrol edip kendilerine uygun tarih ve rotalara kayıt yapmaları olur.

Seyir Takvimi

EÖ – Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl turizm çok da aktif bir sezon geçirmedi. Ama bu dönemde “izole” tatili tercih eden yerli turistler, tekne seyahatlerine yöneldi. Size talep nasıldı ve bu konuda endişeleri olanlar için nasıl önlemler aldınız?

BD – Geçtiğimiz senelerde denizcilerimiz, gezilere tek kişi veya iki kişi rezervasyon yaparak gelebiliyorlardı. Biz onları kabinlere ve tekneye yerleştiriyorduk. Geçen seneden itibaren arkadaş grupları tüm tekneyi kapatıyorlar. Böylece sadece kendi arkadaş grubunuzla izole bir teknede koy koy gezme şansınız oluyor.

EÖ – Şahsen benim en çok ilgimi çeken konseptiniz “Retreat Turları”nız. Bunlar hakkında biraz bilgi verir misiniz?

BD – Bu sene denizcilerimizden “Karada da gezelim” talebi geldiği için Retreat Turları’na başlıyoruz. Denizci ruhuna uygun olması açısından normal oteller yerine bungalow veya glamping tesislerini tercih ediyoruz. Böylece doğayla yakın oluyoruz. İsteyenler laptoplarıyla gelip, işlerini hallediyor. Gün boyunca denizcilik eğitimleri ve doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Akşamları da ateş başında oturup, sohbete ve eğlenceye doyuyoruz. Sen de en yakında gelmelisin bence. (EÖ – Çok isterim!)

EÖ – Günübirlik ve kalmalı turlarınızın fiyatları ne civarda oluyor?

BD – Kulüp üyelerimize özel, kabin rezervasyonlu gezilerde “Her şey dahil” konsept yapıyoruz ve kişibaşı fiyatlar 4000TL’den başlıyor. 

Kendi grubunuzla tüm tekneyi kapatmak istediğinizde tekneyle ilgili her şey dahil, yeme içmeyle hariç oluyor. Bu durumda 3 kamaralı (6 kişilik) yelkenli fiyatları haftalık 15.000TL’den, 3 kamaralı gulet fiyatları ise haftalık 25.000TL’den başlıyor. 

İstanbul ve Bodrum’daki günübirlik yelken seyirlerimiz ise 500-600TL civarında oluyor, bu etkinliklerde bir günün tamamını birlikte ve teknede geçiriyoruz. Hem yelken öğrenip, hem kafa dinleme fırsatınız oluyor.

EÖ – Sıradaki sorumuz Ankara için geliyor. Bu şehirde yaşayıp denize tutkusu olan çok insan var. Çünkü biz, 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarım adada yaşasak da bu şehirde denize hasretiz. Bu tutkusunu beslemek isteyenlere, Ankaralı bir denizci olarak neler önerirsiniz?

BD – Evet doğru diyorsun, bu benim de Ankara’da yaşadığım 18 yıl boyunca hissettiğim bir eksikliktir. Bahar boyunca çarşambaları online canlı yayın eğitimlerimiz oluyor, onlara kolaylıkla katılabilirler. 

Aslında kulübümüzün Ankara’dan birçok üyesi var. Haftasonları günübirlik turlarımıza da rahatlıkla katılabilirler. Daha uzun kalmak isteyen misafirlerimiz Göcek, Bozburun veya Bodrum çıkışlı gezilerimize de katılıyorlar. Bu sene uzaktan çalışmayla birlikte daha rahat katılabilirler diye düşünüyorum.

EÖ – Çevremizde yelkene dair gittikçe artan bir ilgi var. Amatör yelkencilere ne önerirsiniz? Nereden başlamalılar?

BD – Amatör yelkencilere başlangıç için Amatör Denizci El Kitabı’nı öneririz. Bizim Instagram canlı yayın eğitimlerimiz de hem başlangıçta hem sonrasında çok faydalı oluyor. Yelkeni gerçekten deneyimlemek için İstanbul veya Bodrum çıkışlı haftasonu yelken seyirlerimize gelebilirler. Ama bana sorarsan, teknede uyuyup uyanmadan eğitim tamamlanmıyor. Bu yüzden kalmalı eğitimleri tercih edebilirler; gerçek anlamda denizciliği asıl o zaman öğreniyorsunuz ve asıl o zaman keyif alıyorsunuz. Bütün etkinliklerimizi sitemizin kulüp takvimi bölümünde kronolojik sırayla görüntüleyebilirler.

Sevgili Burak Dikmenoğlu ve Sail Nation Ailesi’ne bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz! Yelkencilikle ilgili verdiği bu bilgilendirici röportaj ışığında, denizcilik tutkusu olan herkesin Sail Nation’a ücretsiz olarak üye olabileceğini hatırlatıyor ve sizi de turlarında görmek için sabırsızlanıyoruz. EAO MAG Dergisi olarak, Sail Nation Ailesi ile etkinliklerimiz devam edecek ve siz değerli okuyucularımızı da bu etkinliklere davet edeceğiz. Bizi takipte kalın, sürprizleri ve hediyeleri kaçırmayın!

2015 senesinden beri EAO MAG'in kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini sürdürüyorum. Başkent Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi bölümlerinden mezun oldum. Çok küçük yaştan beri yazı yazmak, kitap okumak, şiir ve sunuculuk konularına ilgiliydim. Bunlarla ilgili birçok eğitim alıp, uluslararası yarışmalarda ödüller kazandım. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Yunanca biliyor; boş zamanlarımda seyahat ediyor ve müzikle uğraşıyorum. Uluslararası satış ve pazarlama, dijital pazarlama, PR ve sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaştım.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*