Gece
Gündüz

Kelimelerin Efendisi: Zülfü Livaneli

29 December 2021
yazdı
1 dakikalık okuma

 

Evet evet yanlış okumadınız kelimelerin efendisi Zülfü Livaneli.. Kelimeleriyle bazen bir şarkısında bizlerin hislerine tercüman olan veyahut da yaşadıklarımızı ya da yaşayacağımız anlarımızı kitaplarında bulduğumuz saygıdeğer büyük sanatçı, yönetmen, yazar, politikacı…

Doğum adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. Konya’nın Ilgaz ilçesinde 1946 yılının 20 Haziran gününde dünyaya gelmiştir.93 Harbi’nde Artvin’in Ermeni ve Rus işgaline uğramasından sonra büyük dedeleri Erzurum’a göç etmiştir.

Öğrenim hayatına değinecek olursak,  ABD Fairfax Konservatuarını bitirmiştir. Büyük bir dinleyici kitlesini kendine hayran bırakacak eserler sunacağından habersiz okul tatillerinde eniştesinden bağlama çalmayı öğrenmiştir.

Yer Demir Gök Bakır, Sis, Şahmaran ve Veda filmlerine yönetmenlik yapmıştır. Altın Palmiye ve Altın Antigone ödüllerine layık görüldü. Sis filmi En İyi Avrupa Filmleri ödülüne aday gösterildi. Türkiye’yi birçok Avrupa ülkesinde filmleriyle temsil etti.

Başarılı bir yönetmenlik kariyerinin yanı sıra besteleriyle de sevilen sanatçı 19 Mayıs 1997 yılında Ankara Hipodrom’ da  500.000 kişinin katılımıyla Türkiye’nin en büyük konserin gerçekleştirmiştir.

Nazım Hikmet’in şiirlerinden oluşan Nazım Türküsü adlı albüm yaptı. (1978)

Okuduğum ve hayran kaldığım kitaplarını yazacak olursam Kardeşimin Hikayesi tam anlamıyla muhteşem. Soluksuz okuyacağınız ve herkese tavsiye ettiğim cinayet aydınlatma konulu bir kitap.

Son Ada herkesten uzakta doğayla iç içe yaşayan ada sakinlerinin otoriter bir yeni komşu edinmesiyle başından geçenleri anlatan gerçek hayatımızda da düzeltmemiz gereken şeyleri bize sunan akıcı bir roman.

Leyla’nın Evi  insanın temel yaşam ihtiyacı olan barınmanın, iki farklı yaştaki kadının birbirlerini keşfederek anlattığı İstanbul romanı.

Yazımı, daha önce dinlemediyseniz ya da tekrar dinlemek isterseniz diye sizlere sevdiğim Livaneli türküleriyle sonlandırmak isterim.

Görsel: t24.com.tr

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR