Gece
Gündüz

Röportaj – Ezgi Kosa

6 September 2021
yazdı
5 dk'lık okuma

Aynı semtte farklı dertle büyümüşüz biz. Sen sokakta ben evimde üşümüşüz biz. Ömür boyu birbirimize gelmişiz de başka başka yollarda yürümüşüz biz.. Hayat Kavgası, Give It To Me, Ay ve bunların yanı sıra nice güzel şarkıları eski raflarından çıkarıp bizlere müzik şöleni hazırlayan Ezgi Kosa.. Doğduğun Ev Kaderindir dizi müziklerinde yer alan bu şarkısının öncesinde Okan Bayülgen’in Dada eğlence programında vokal çalmıştır.

Tuğçe E: Öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ezgi Kosa: Merhaba! Ben Ezgi Kosa. İstanbul’da doğdum. Ankara’da büyüdüm. Lise öncesi yeniden İstanbul’a yerleştik ailem ile birlikte. Ailemde müzik seven ve icra eden insanlar oldukça fazla. Bu durumun etkisi altında büyürken, lise dönemimde müzik gruplarıyla konserler vermeye başladım. İlk konserde sahneye adım attığım andan itibaren, müzik ile olan serüvenim başladı. Hayatım boyunca devam edecek olan müzik hayatıma, yaşamımı adayan bir insanım.

Tuğçe E: Haliç Üniversitesi Opera Bölümü mezunu olduğunuzu öğrendik. Opera ve şu an icra ettiğiniz müzik farklı çizgilerde aslında. Müziğinizi hangi tür veya türlerde tanımlarsınız?

Ezgi Kosa: Opera ile yaptığım müzik bana göre farklı noktada değil aslında. Üniversitede eğitimime devam ederken icra ettiğim eserlerde hissettiğim iyi hali, kendi şarkılarımda da hissediyorum ve o coşku müziğimi bir türe veya türlere sıkıştırmamam üzerine yön veriyor. Kulağa hoş gelen sesleri, tür fark etmeksizin üretmeye ve paylaşmaya devam etmek istiyorum.

Ezgi Kosa & İlyas Yalçıntaş

Tuğçe E: “Hayatta kaybetmişiz ama belki aşkta kazanırız. Şu talih dönerse bizim de yüzümüz gülerse, sen benim ben senin göğsüne uzanırız…” İçimize işleyen sözleriyle Hayat Kavgası 2 milyonun üstünde dinlendi. Doğduğun Ev Kaderindir dizisinin şarkılarından olmasının da bundaki etkisini yadsıyamayız elbette. Şarkının bu kadar sevilmesi size neler hissettirdi?

Ezgi Kosa: Şarkının sözleri Sevgili Murat Güneş’e ait. Dizinin senaryosuna yönelik yazılan şarkı, bence ülkemizdeki en temel duygulara ışık tutan bir şarkı oldu… Uzun zamandır elimizde bir tek aşk var sığınabildiğimiz. Murat Güneş bu duruma kalemiyle çok güzel ışık tutmuş. Sözleri okuduğumda çok samimi buldum ve bu samimi sözlere kendimde hissettiklerimle ben de parçalarımı eklemek istedim. Sevgili Cem Öget düzenlemede aynı duyguları hissedince, şarkı yayınlandıktan sonra gerçekten çok sevildi. Güzel duygularla yapıldı, güzel insanlara ulaştı, sevildi şarkı. Çok mutluyum sevilmesinden dolayı. Dinleyen, aynı duyguları hisseden herkese hayat boyu mutluluklar diliyorum. 🙂

Tuğçe E: Sezen Aksu – Vay ve Müslüm Gürses – Nilüfer’in çok güzel coverlarını dinledik sizden. Ama bunların yanısıra yabancı parçalar da söylüyorsunuz. Tek bir türden devam etmek gibi bir arzunuz var mı yoksa birden çok türde söylemeye devam edecek misiniz?

Ezgi Kosa: Ben bir türe ait kalmanın doğru olduğunu düşünmüyorum artık günümüzde. Benim için  önemli olan, duyguları müzik aracılığıyla, kendimi iletken tutup en iyi haliyle aktarmak. Türkiye için yaptığım ve yapmak istediğim ile Dünya için yaptığım ve yapmak istediğim müzik türleri farklı. Hissettiklerimi, türü ne olursa olsun paylaşmaya devam edeceğim.

Tuğçe E: İlerleyen süreçte eğitimini aldığınız operayla ilgili projeler yapmak istiyor musunuz?

Ezgi Kosa: Mozart ve Schubert’i çok seviyorum. Bestecilerin sevdiğim aryalarını ve liedlerini kaydetmek gibi bir hayalim var, belki bu hayalimi bir konserimde gerçekleştirebilirim. Şimdilik bir hayal olarak geliyor benimle birlikte. Kendi bestelerime yoğunlaştığım bir dönemimdeyim. Vakti geldiğinde hayata geçirmek isterim hayalimi.

Tuğçe E: “Yangınlar içinde kalbimde sızı var. Nefes yüreğimde” diyorsunuz “Ay” şarkınızda. Peki sizce yüreğimizdeki nefes, kalbimizdeki yangınlarımızı söndürmeye yeter mi?

Ezgi Kosa: Kalbinizi sevgi ve iyilik kuşatmışsa ne yangınlar, ne yıkımlar yaşarsanız yaşayın, yeniden yeşermeye başlarsınız. Hayata bağlayan nefes olur yüreğinizde, yeniden küllerinizden doğmanızı sağlayacak gücü bulursunuz damarlarınızda. Kalbimizin sesini dinleyip, yüreğimizdeki nefese her zaman güvenelim. Evet, kalbimizdeki yangınları söndürmeye yeter yüreğimizdeki nefes.

Tuğçe E: Bugün itibariyle İlyas Yalçıntaş ile yeni bir şarkınız çıktı. İlyas Bey de Türk halkının çok sevdiği, katıldığı ilk müzik yarışmasından bu yana ilgiyle takip ettiği bir isim. Yaptığı neredeyse tüm şarkılar hit oldu. İkinizin şahane bir düet yaptığından hiç şüphemiz yok. Biraz bu şarkıyı ve ilhamını anlatabilir misiniz? İlyas Bey ile çalışmak nasıldı?

Ezgi Kosa: İlyas Yalçıntaş ile Dmc aracılığıyla bir araya geldiğimizde ikimiz de çok güzel bir şarkı hazırlayacağımızı biliyorduk. Hazırlık sürecinde çok çalıştık ve sabrettik. Bence bu da müziğimize yansıdı diye düşünüyorum. İlyas ile çalışmak çok güzeldi. Kendisi çok beyefendi ve iyi kalpli bir insan olmakla birlikte, düet yapma fikrine evet demesi beni için çok anlamlıydı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Tuğçe E: Ezgi Kosa hayranlarını yeni projeler bekliyor mu? İleride hayranlarınız sizi nerelerde görebilirler?

Ezgi Kosa: Eylül ortalarında akustik performans videolarımı, devamında da 2021 sonuna kadar şarkılarımı paylaşmaya devam edeceğim. Beni yeni projelerde ve konserlerde görebilirler, ben de heyecan içinde bekliyorum bir an önce konserlerde buluşmayı.

Tuğçe E: Son olarak hayranlarınıza söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ezgi Kosa: Son yıllarda herkes için zor geçen bir dönemin içindeyiz. Öncelikle herkese sabır diliyorum. Kalplerimizdeki iyilik var olmaya, yeşermeye devam etsin. Hep birlikte güzel günler göreceğimize inanıyorum. Önce kendimizi, yakınlarımızı, çevremizdeki insanları sonra bir şekilde iletişim kurabildiğimiz herkesi iyi hissettirmeyi hiç bırakmayalım. Küçücük bir etkinin -iyi ya da kötü- dönüşü çok büyük oluyor. Biz iyi olanı seçelim. Müzik dinlemeye, okumaya, gelişmeye devam edelim. Herkese sevgimi gönderiyorum. İyi ki varsınız! 🙂

Birçok şarkıyı yeniden dinlememizi sağlayan ve bunun yanı sıra üretkenliğiyle bize yeni parçalarla müzik şöleni sunan Ezgi Hanım’a bu tatlı röportaj için teşekkürlerimi sunarım 🙂 Şarkıyı dinlemek isteyenleri de şöyle aşağıya alalım.. 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR