Gece
Gündüz

Ropörtaj – Melis Danişmend

8 January 2020
yazdı
4 dk'lık okuma
MELIS DANISMEND / FOTOGRAF MUHSIN AKGUN HURRIYET EK YAYINLAR

Şarkılarını huzursuzluk içinde yazarken bizlere sesiyle huzur veren sevgili Melis Danişmend ile harika bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz!

Ceylan: Öncelikle merhaba röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz “huzur sesli kadın” diyelim. Sizin için neredeyse bütün platformlarda böyle söyleniyor. Peki siz kendinizi birkaç cümle ile nasıl tanımlarsınız?

Melis Danişmend: Çok teşekkürler. Ben şarkılarımın çoğunu huzursuzluk ve hüzün içerisinde yazarken dinleyicilerin böyle bir yorumda bulunması hem ironik hem de mutluluk verici. Kendimi birkaç cümle ile tanımlamam gerekirse… “Hayatla meselesi bitmeyen, etrafı gözlemlemeyi seven, mizah anlayışı güçlü insanların yanında kendini çok iyi hisseden, yaşamı müzik ve yazıyla çevrili biriyim diyebilirim :)”

Ceylan: Sevgili Ufuk Beydemir ile yaptığınız “Hırka Kokusu” düeti çok ses getirdi, çok beğenildi. Bu düet ile ilgili söylemek istediğiniz şeyler var mı? Kısaca bize Hırka Kokusu’ndan bahseder misiniz? Varsa hikayesi belki?

Melis Danişmend: Ufuk’la ilk bir araya geldiğimizde sohbetimiz doğal bir şekilde birlikte bir şarkı yapma noktasına geldi. Etkilendiğimiz müzisyenler, dönemler benzeşiyordu. Hırka Kokusu’nu kısa bir süre içinde yazdım, provasını yaptık ve kaydettik. İkimizin de sevdiği bir iş çıktı ortaya.

MELIS DANISMEND / FOTOGRAF MUHSIN AKGUN

Ceylan: Sizi uzun zamandır tanıyoruz, severek dinliyoruz, peki siz yeni nesil şarkıcılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Türk müziğine nasıl bir yön veriliyor?

Melis Danişmend: Çok yetenekli ve yaratıcı birçok müzisyenin yanı sıra hızlı yoldan üne kavuşup içeriğe pek kafa yormayan genç müzisyenler de görüyorum. Olduğu yerde saymayan, dünyadaki yenilikleri takip eden, köklerini araştıran, hazıra konmayan, disiplinli ve yaratıcı her müzisyene saygım var. Şartların giderek zorlaştığı bir sektörde özellikle kendi müzikleriyle var olan, olmaya çalışan müzisyenleri, onların verdiği güzel konserleri takip etmeye çalışıyorum.

Ceylan: Geçmişinize bakıldığında gazetecilik de yaptığınızı görüyoruz peki bu gazetecilikten şarkıcılığa geçiş süreciniz nasıl oldu?

Melis Danişmend: Aslında müzik benim için gazetecilikten daha önce lisede başladı. Okul grubundaydım, liseler arası müzik yarışmasına da katılmıştık. Üniversite bitip de dergi ve gazetelerde çalışmaya başladığımda tekrar bu yöne ağırlık vermek istedim ve üçnoktabir’le (o zamanki adı Spitney Beers’dı) çalışmaya başladık. “Sabaha Karşı” adlı albümü yaptık, grup dağıldıktan sonra solo olarak yoluma devam ettim. Bu esnada gazete ve dergilerde çalışmayı, yazı yazmayı da sürdürdüm.

Ceylan: Albümlerinizin hepsi ayrı ayrı güzel fakat belirtmek isterim ki benim en sevdiğim albümünüz “Biraz Gülmek İstiyordum”. O albümdeki şarkıların içinde kayboluyorum resmen, bunları nasıl yazıyorsunuz? Yani “ilham” denilen şey gerçek mi?

Melis Danişmend: İlham denilen şey gerçek 🙂 Ne zaman geleceği de belli olmayan bir misafir. Geldiği anı kaçırmamak, hemen kağıda kaleme ya da kayıt cihazına sarılmak gerekiyor. Şarkılarım hep o büyülü anların bir yansıması.

Ceylan: Son albümünüz “Ve Ev” çıktıktan sonra geriye dönüp baktığınızda ne hissettiniz?

Melis Danişmend: Uzun bir yolun sonunda huzurlu bir yere ulaştığımı. Albümün ismini bu yüzden “Ve Ev” koydum.

Ceylan: Herkesin bir favori tişörtü, favori dizisi, favori cafesi ve tabii ki favori bir şarkısı vardır. Peki ya sizin şarkılarınızın içinde “Bu şarkı benim için başka” dediğiniz var mı?

Melis Danişmend: İkinci albümün kapanış şarkısı “Işıklar Sönerken” hem hissiyatı hem de stüdyoda piyanoyla canlı kaydettiğim ilk şarkı olması açısından benim için daha farklı bir yerde.

Ceylan: Sizi örnek alan onlarca insan var diyebilirim. Hakkınızda yapılan harika yorumlar başarının geri dönüşleri olsa gerek. Sizi örnek alan arkadaşlarımız için birkaç cümleniz var mı?

Melis Danişmend: Hayatın getirdikleri ve götürdükleri karşısında güçlü kalmayı mutlaka öğrenin, her şeye sinirlenmeyin, karşınızdakini iyi dinleyin, empati kurun, hak yemeyin ve hiçbir şey için geç kalmamaya çalışın 🙂

Ceylan: Peki ya sizin kendinize örnek alıp, “üstad” dediğiniz sanatçı\sanatçılar var mı?

Melis Danişmend: Örnek almak demeyeyim de, Bülent Ortaçgil, Edith Piaf, Lemmy Kilmister gibi isimlerin müzikleri kadar hayata bakış açıları da benim için ilham verici.

Ceylan: Çok güzel bir tarzınız var. Gerek günlük hayat gerekse sahneye çıkarken gerçekten büyüleyicisiniz. Çalıştığınız bir stilist var mı yoksa tamamen kendi seçimleriniz mi?

Melis Danişmend: Çok teşekkür ederim. Tamamen kendi seçimlerim. Ruh halim o gün neyi istiyorsa onu giyiyorum.

Ceylan: Dünyada değiştirebileceğiniz tek bir şey olsaydı bu ne olurdu?

Melis Danişmend: Adaletsizlik.

Ceylan:  Ve son olarak müzik sizin için tek bir kelime olsaydı ne olurdu?

Melis Danişmend: Aşk.

Sevgili Melis Danişmend’e bu harika cevapları ve keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz 🙂

Ceylan Güzel

24 Haziran 1997 doğumluyum. Şu sıralar Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenciyim. Yazı yazmayı, eleştirmeyi ve eleştirilmeyi en büyük hobim olarak kabul ediyorum. İki kedi annesiyim, modaya uzun zamandır yakından ilgim var. Kötü tasarımları didikleyip eleştirmeye ise doğuştan!

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR