Gece
Gündüz

Röportaj – Chain-B

20 August 2021
3 dk'lık okuma

Kendine has cesur ve iddialı tarzı, her şeyden önce farklılığıyla öne çıkan bir isim Chain-B. Erkek egemen olan Türkçe Rap camiasında kadınların da aslında erkeklerden farklı olmadığını, ne kadar özgür ve bağımsız olabileceklerini de vurguluyor.

Özellikle cesur ve bağımsız kadınlara olan hayranlığımı bilirsiniz. Tam da bu sebeple kalıplara sığmayan Chain-B’yi tanıyalım istedik ve keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

Özlem: Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Chain-B: Merhaba ben Chain-B. 19 Aralık 1999’da İzmir’de doğdum ve burada yaşamımı sürdürmeye devam ediyorum. Aynı zamanda üniversiteye gidiyor, çalışıyor ve bir yandan da müzikle ilgileniyorum.

Özlem: Neden Chain B diye sorsam? Bu ismi seçmenizde özel bir neden var mı?

Chain-B: Evet var tabii ki. Blockchain yani blok zinciri teknolojisi transfer ve veri güvenliğini sağlamak için kullanılan teknoloji bütünüdür. Blok zinciri, geleneksel veri tabanları gibi değil de işlemlerin arka arkaya listelediği dijital bir kayıt defteri olarak çalışır. Komplike ve güçlü bir sistem bitcoin beni etkiledi bu yüzden Chain-B ismini koydum.

Özlem: Müziğinizi nasıl tanımlarsınız? Rap kültürü ile tanışmanız nasıl gerçekleşti?

Chain-B: Müziğimi “dirty underground rap” olarak tanımlıyorum. Hip hop ve Rap kültürüyle tanışmam konusuna ise bazı şeyler olması gerektiği için olur diyebilirim. Hayatımın bir noktasında tanışmam gerekiyormuş ve tanışmışım gibi. (Kendiliğinden, çabasız.)

Özlem: Kendinize örnek aldığınız ya da etkilendiğiniz sanatçılar oldu mu? Veya oluyor mu?

Chain-B: Beni Amy Winehouse çok etkilemişti öncelikle. Örnek aldığım diyemem ama ilham veren oluyor elbette, bazen insanın hislerini başka bir insan yansıtarak ayna görevi görebiliyor ve bunu seviyorum.

Özlem: Kesinlikle farklı ve cesur bir tarzınız ve tavrınız var. Asıl merak ettiğim ise neden maske? Bu durumun özel bir hikayesi var mı?

Chain-B: Öncelikle teşekkür ederim. Chain-B bir karakter, bu soru tıpkı Batman’e neden maske takıyorsun demek gibi oluyor. Tarzım bu ve Chain-B tek bir kişiyi temsil etmiyordur diye de düşünmek lazım. Tıpkı Meksika Halk Kurtuluş Ordusu önderi Subcomandante Marcos gibi.

Özlem: Sözlerinizi yazarken nelerden ilham alıyorsunuz ve dinleyicilerinize ne anlatmak istiyorsunuz?

Chain-B: Bana ilham veren şeyler yaşadıklarım, tanık olduklarım ve hayatım. Dinleyicilere eğlenmeyi de ağlamayı da anlatmak istiyorum zamanla. Şu an ne kadar işin politik ve eğlenceli kısmından bahsettiysek de hep böyle gitmeyecek.

Özlem: Pussy Gang klibinizi izledim. Klibin yapım/çekim aşamasında neleri göz önünde bulundurdunuz? Vermek istediğiniz mesajı kısaca özetleyebilir misiniz?

Chain-B: Estetik ve sanatsal olması bizim için oldukça önemliydi. Bir kadının da Türkiye’de bu şekilde rap yapabileceğinin kanıtı olmak istedim. Bir kız çetesi, bir gangsteri tuzağa düşürüp özgür olmalarıyla finale ulaşan bir şekilde hikaye anlatmak istedik. Yönetmenimiz Bünyamin Ermiş ve ekibimizle oldukça keyifli geçti çekimler. Videonun altına şöyle bir açıklama yazmıştım hatta bizzat kendi kalemimden: “Din, dil, ırk ayırt etmeksizin kadınların kendilerine korkusuz ve özgürce yol çizebilmelerinin önemini anlatarak kadınların içindeki durdurulamaz gücü ortaya çıkarıyor.

Özlem: Bugün itibariyle yeni tekliniz çıktı. Herkes “Bahsettiğiniz Kişi”yi merak ediyor doğrusu. Şarkıyı yapım aşamanızdan, ilhamınızdan ve eserinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Chain-B: Aslında bu sorgu doğrudan gerçekleştiği için bana ilham veren olaylardan esinlendim. Bahsettikleri kişi değilim, istedikleri kalıplara girmeyecek kadar güçlü ve asiyim. Şarkı tamamen beni sokmak istedikleri kalıpların bana ait olmadığını anlatıyor.

Özlem: Sizi henüz dinlememiş kitleye “Bahsettiğiniz Kişi”yi üç kelimeyle nasıl ifade ederdiniz?

Chain-B: Eğlenceli, seksi ve sert.

Özlem: Sizin gibi genç ve parlak müzisyenlere ve özellikle sektöre girmek isteyen kadın müzisyenlere neler söylemek istersiniz? Önerileriniz neler olurdu?

Chain-B: Asla pes etmeyin, korkmayın ve yılmayın. Eğer istersen her şeyi başarırsın. Size en büyük önerim her zaman sıkı bir çalışma ve cesaretinizle devam edin. Doğru istemeyi bilin. Araştırın, dinleyin ve okuyun.

Teşekkür ederim,

Chain-B

Asıl bizler samimi cevapları için Chain-B’ye, genç sanatçılarımızın sesini duyurmamıza vesile olan DMC ailesine teşekkür ediyor, bugün çıkan teklisi “Bahsettiğiniz Kişi”yi de yine aşağıya bırakıyoruz.

Müzikle kalın…

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR