Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Stresten Kurtulma Zamanı Geldi

Yaşam Tarzı Kategorisinde Tarafından

Stres, yaşam şartlarının zorlaşmasıyla hemen hemen her insanın en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Bizler de stresle savaşmak yerine bazen strese yenik düşebiliyoruz. Burada unutmamamız gereken önemli nokta, her ne durumda olursak olalım güçlü olduğumuz ve stresle savaşabileceğimiz. Sınav kaygısı, özel yaşam, ayrılıklar, ölümler ve daha birçok unsur bizi strese sürükleyebiliyor. Ama aşırı stres, ruh ve beden sağlığımızı derinden etkiliyor. Peki  o halde stresli olduğumuz zaman ne yapmalıyız ?

1-Uyku Düzeni

Yetersiz veya fazla uyku stresin en önemli sebeplerindendir. Doktorların tavsiyesine göre 7-8 saatlik bir uyku yeterli olacaktır. Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız sizlere tavsiyem uyumadan önce sıcak bir duş alın ve bir bardak ballı süt için. Ama en önemlisi telefondan uzak durun. Telefonla uğraşmak sanılanın aksine uykunuzu kaçırabilir.

2-Yürüyüş

Tek başınıza ya da sevdiklerinizle çıktığınız yürüyüşler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3-Beslenme

Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Stresli ruh hali sizi aşırı yemek yemeye ya da iştahsızlığa götürebilir. Vücuttaki endorfin hormonunu artırmak için B ve C vitamini olan besinleri tüketin. Çilek, dondurma, muz, çikolata, üzüm gibi besinleri yeterli tükettiğiniz taktirde endorfin hormonunuz artacağı için mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

4-Bitki Çayları

Siyah çay yerine bitki çaylarına yönelin. Gün içerisinde 1-2 bardak tükettiğiniz bitki çayı sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Sizlere önereceğim çaylar; ada çayı, papatya çayı, melisa çayı, yeşil çay, torhun çayı olacaktır.

5-Müzik Dinlemek

Boşuna dememişler müzik ruhun gıdasıdır diye. Müzik dinlemek rahatlamamıza ve kafa dağıtmamıza yardımcı olacaktır. Burada en önemli nokta melankolik ve depresif müziklerden uzak durmaktır. Eğlenceli, hareketli ve dinlendirici müziklere yönelin.

6- Yoga

Yoga ruhumuzu ve bedenimizi tanımayı ve dengede tutmayı öğretir. Yoga yapmak stresinizi kontrol altınıza almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Yaşam Tarzı Son Yazıları

Cahilliğin Sefaleti

Ekonomik buhranla birlikte birçok sosyolojik sorunda artış gözlenmekte. Örneğin zaten had safhada

Anksiyete

Düşünmekten başımın çatladığı her yeni yarına artık karnım tokmuş gibi hissediyorum. Sanki

Sürreal Yaşamlar

Bir önceki yazım da hemen hemen aynı konu üzerine idi ancak sosyal

NE ARIYORSUNUZ? (Cevaplar)

İnsanlar, farkında olmadan ömürleri boyunca çeşitli cevapların yolunda koşarlar. Peki, siz hangi
Git Yukarı