Gece
Gündüz

Yaşamın Anahtarı: Nefes

4 August 2022
yazdı
2 dk'lık okuma

Her şeyin başı sağlık diye boşuna dememişler. Peki, ya ben size evrendeki bütün sorunların çözümü ise doğru nefes alışverişinde desem? Evet, yanlış duymadınız. Doğru nefes ile her şeyi yapabilirsiniz. Günümüzde “Nefes Terapisi” en çok tercih edilmeye başlanan terapi yöntemlerinden biri oldu. Nefes Terapisi neymiş gelin, hep birlikte biraz daha detaylı bakalım.

Nefes, vücudumuzun gelişimi için oksijen alımından fazlasını sağlamaktadır. Nefes alma yöntemimiz bize hayatı nasıl yaşadığımızı gösterir. Nasıl mı? Gelin sizlerle ufak bir deney yapalım. Önce nefesinizi verin ve sonra nefesinizi tutun. Kaç saniye tuttuğunuzu not edin. Sonra içinize derin bir nefes alın ve tekrar tutun nefesinizi…Kaç saniye tuttunuz? Nefes alışverişimiz aslında hayat içerisindeki alma-verme dengemiz ile de doğru orantılıdır. Mesela eğer, bu egzersizde nefesinizi vermekte güçlük çektiyseniz, size yük olan bazı şeyleri de bırakmakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Vücudumuzu nefesler ile dengelerken; dünya ile alış-verişimiz ile de ruhumuzu dengeleriz… Bu nedenle hayatımızın merkezinde dengeye gelebilmek için doğru nefes alışverişini de sağlıyor olmamız bizim için önemlidir.

Nefes Terapisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir terapi yöntemidir. Fiziksel ve ruhsal bozuklukları düzenlemek için kullanılır. Doğru nefes alışverişi stresi azaltır, odak noktasını ve dikkati düzenler, enerjinizi ve canlılığınızı arttırmaya başlar. Doğru nefes almanın yolunu açan bu terapi ile kendinizi iyi hissetmenin önündeki kısıtlamalar ortadan kalkmış olur. Kişiler seansların sürekliliği boyunca daha dinç, rahat ve sağlıklı hissetmeye başlarlar.

Nefes almak bilinçsiz bir eylemdir ama kontrol de edilebilir. Nefes terapisi ile hedeflenen;

 • Astım veya diğer solunum hastalıklarının tedavisini kolaylaştırmak.
 • Diyafragmatik solunumu güçlendirmek.
 • Doğru solunuma ulaşmak.
 • Ruh halleri hakimiyeti sağlamak.
 • Kalp problemleri riskini azaltmaktır.

Faydaları hem fiziki, hem psikolojik hem de ruhsaldır.

NEFES TERAPİSİNİN VÜCUT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmenin ilk yolu hastalıkların önlenmesinden geçer. Doğru nefes alma alışkanlığı kazananlar hastalıklara yakalanmama konusunda hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha hazır olurlar. Peki, tek artısı bu mu? Hayır!

Doğru nefes almak;

 • Hafızayı güçlendirir.
 • Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Yaratıcılığınızın önündeki engeller kalkar.
 • Bağışıklık sisteminiz güçlenir.
 • Kalbinizin çok daha sağlıklı çalışmasına olanak verir.

Siz de doğru nefes almayi deneyimlemek isterseniz, nefes terapisine başvurabilirsiniz!

Birçok faydası olan Nefes Terapisini işinin uzmanı kişilerle deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Bu yazımızda paylaştığımız bilgiler tedavi amaçlı değildir! Unutmayın, her şeyin başı sağlıktır ve güçlü bir psikolojinin önünde hiçbir şey duramaz.

2 Comments

 1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Yazarın yazılarını hep takip ediyorum.

 2. Az önce Karmik İlişkiler yazısından sonra bazı yazılarına baktım. İlişki ve hayata dair daha çok yazarsanız daha bilgilendirici olur. Güzel 👍🏼

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR