Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Ayrılığı Aşmanın Yolları

Hayatın İçinden Kategorisinde Tarafından

İlişkiler ya hüsran ile bitiyor ya da güzel bir son ile. Ayrılık için söylenen çok şey var. Birinden ayrılmanın, birini kaybetmekle eş değer acıda olduğu gibi. Aşk acısının en fazla 6 ay sürdüğü eğer 6 aydan daha uzun sürüyorsa ilişkide psikolojik şiddetin olduğu gibi birçok şey duyuyoruz. İlk başta da dediğim gibi ya hayal kırıklığı ile son buluyor ya da torunlara aktarılacak güzel hikayelerle. Bu yazıya yolunuz düştüğüne göre sizinki de ilk seçenekle sonuçlananlardan büyük ihtimalle. Ayrılığı aşmanın, eski sağlıklı günlere dönmenin yolu neymiş gelin hep birlikte göz atalım.

Kabullenin 

Yıkılmadım, ayaktayım tavırları günü kurtarır ama iyileşmenin ilk adımı da her zaman sorunu kabullenmekle başlar. Ayrılıklar zordur. Ciddi kopmalar sonucu geri dönüşü de yoktur. Olanı ve olmayanı kabul etmek ile başlıyoruz işe. Her gün konuştuğumuz, günümüzü paylaştığımız, yeri geldiğinde ‘ev’ olduğumuz insanların yokluğuna alışamayabilir ve bu gerçekle yüzleşmek istemediğimiz için zihnimizde bitmediğine kendimizi ikna etmeye çalışabiliriz kendimizi.  

  Değişime Direnmeyin

 Partnerimiz hayatımızdayken daha sevgi dolu olduğumuz doğru. Bunun için vücudun salgıladığı kimyasalların yerini bir süre sonra yalnızlık hissi alması çok normal. Her zaman ki rutininiz değişecek, duygularınız yer değiştirecek. Bunlar çok normal. Bir döngüden çıkıp başka bir döngüye başlıyorsunuz. Ne kadar çok değişime direnmeye ve eski alışkanlıklarınıza bağlı kalmaya çalışırsanız o kadar yerinizde sayarsınız.   

Kendinize Yol Çizin   

Eminim ki karşı tarafla iletişime geçmek ya da ufak tefek temaslarda bulunmak için can atacağınız dönemler olacak. Kendinize uğraş bulmak. Kendisini özlediğiniz ya da hatırladığınız dönemler için odağınızı başka bir şeye yönlendirmek size iyi gelecektir.  

Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Etmeyin  

Biliyorum, biliyorum ilk etapta çok zor. Kendinizi tutamayıp bakacaksınız, onu da biliyorum. Gördükleriniz sizi sinirlendirebilir. Eklenen karşı cinsten hesaplar, atılan “mutluyum” hikayeleri, “ilk önce yoluma ben baktım” tavırları… Bunlar sizi harekete geçirmesin sakın. Sakinliğinizi koruyun ve gözlem oranını günden güne düşürerek sosyal medya hesaplarına bakmaktan vazgeçin.  

Onu Hatırlatacak Şeyleri Atın  

Etrafınızda, özellikle evinizde onu hatırlatacak birçok unsur ve faktör olacaktır. Bunları ortadan kaldırın. Hatıraları bir hiçmiş gibi çöpe atmak çok kırıcı ve değersiz hissettiriyor biliyorum. En azından bir kutuya koyup ulaşamayacağınız ya da artık size zarar vermeyecek duruma gelene kadar bir yerlere kaldırabilirsiniz.  

 Sizi Seven İnsanlarla Vakit Geçirin 

Bu dönemde yapacağınız en iyi şey dostlarınıza, ailenize ve işinize odaklanmak. Size iyi gelecek insanlarla birlikte olmak size iyi gelecektir. Sizi en yakınlarınız dışında daha iyi anlayacak kimse yoktur.  

   

Yeni Bir İlişki İçin Acele Etmeyin.    

Daha yeni bir ilişkiden çıktığınızı unutmayın. Kendinize iyileşmek, duygularınızın bitmesi için zaman verin. Yara bandı olarak kullandığınız insanlar yaranızı tamir ettikten sonra onlara ihtiyacınız olmayacağı için kısa süreli olacaktır. Heveslik ilişkilerden kaçının ve kendinizi hazır hissedene kadar kendinize odaklanın.  

Kendi değerinizin her zamanda farkında olduğunuz. Hayatınızda kalması gerekenlerin elbet bir şekilde kalacak olduğunu unutmayınız. Kendinize ve sevdiklerinize odaklandığınız, duygularınızı yaşamakta bir sorun olmadığını kabul edin. Her şeyin zamanı var.  

Tags:

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Hayatın İçinden Son Yazıları

Bir Büyü: Oksitosin

Hayatımızın her anında yanımızda olan oksitosin neler yapar? Salgılanması hangi koşullara bağlıdır?
Git Yukarı