Gece
Gündüz

Aquaman Müjdesi ve DC: EU Üzerine

7 November 2018
2 dk'lık okuma

DC Extended Universe ya kendini sevdirdi ya da kendinden nefret ettirdi. “Batman v Superman: Dawn of Justice” uzun zamandır görmediğimiz bir ikilik yarattı hayranlar arasında. Bir kısım beklediğini alırken diğer bir kısım hayal kırıklığına uğradı. Açıkçası ben hayal kırıklığına uğrayan hayranlara dahildim. Filmden keyif almadım diyemiyorum ama beklediğimi de bulamadım. Günümüzde çekilen hiçbir filmde CGI göze batmamalı diye düşünüyorum. Özellikle bu tarz büyük bütçeli ve geniş bir kesim tarafından beklenen bir film için. CGI hatalarının yanında senaryo boşlukları ve bazı kararsız sahneler de gelince eğlendirse de aşık etmedi.

Bundan sonra bir sorunla daha karşılaştık. “Suicide Squad” hakkında yapılan yorumlar, Batman v Superman’in yorumlarını şeker gibi gösterdi. İki filmin de kötü olması sonucu 2013 tarihli Man of Steel’in de yeteri kadar iyi olmadığı akıllara geldi ve DC Extended Universe iyice yerin dibine batırıldı. Bu fiyaskolardan sonra potansiyel bir kurtarıcı ile karşılaştık: Wonder Woman. 2017’de beyaz perdede yer bulan Wonder Woman eleştirmenlerden oldukça yüksek notlar aldı ve hayranlarını da hayal kırıklığına uğratmadı. Gayet tadında ve olması gereken bir başlangıç filmiydi.

Sonra DC’nin Avengers’ı geldi. Bu dediğim aslında çok büyük tartışmalara yol açabilecek bir cümle ama doğru. Elbette Justice League ve Avengers uzun zamandır çizgi romanlarda bizlerleydi. Fakat sinemayı önce Avengers ele geçirdi. JL, deplasmana geliyordu. Film duyurulduktan sonra içimde birtakım korkuların belirmesini engelleyemedim. Bilindiği üzere Justice League ekibinde Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash ve Cyborg vardı. Batman ve Wonder Woman tamam, peki geri kalanı tamam mı? Bahsettiğim diğer süper kahramanların hiçbiri bizlere Wonder Woman gibi tanıtılmadı. Geleceklerini biliyorduk ama bildiğimiz tek şey buydu. Karakterlerin derinliği hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Film çıktığında da korktuğum şey oldu ve bir süper kahraman filminde birbirinden silik süperlerle karşılaştık.

Böylelikle sıra geldi Aquaman’e. DC Extended Universe hakkında yapılan son haber bugün elimize ulaştı. Yönetmen James Wan, filmin tamamen bittiğini bizlere müjdeledi. Artık Jason Momoa’nın karakterle çok uyuşmasından mı yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum, bunca hayal kırıklığına rağmen Aquaman için sabırsızlanıyorum. Aynı zamanda önümüzde Flash ve Cyborg filmleri de var. Merak ettiğim nokta şu; bu filmler Justice League’den önce bizlere sunulsaydı JL’nin kaderi ne yönde değişirdi? Bu filmlere ulaştıktan sonra bu konunun en azından biraz daha aydınlanacağını umuyorum. Fakat hiçbir zaman tam olarak bilemeyeceğiz, değil mi?

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR