Bir Yol Hikayesi: Selvi Boylum Al Yazmalım

Sanat Kategorisinde Tarafından

Aytmatov’un kaleminden çıkmış bu unutulmaz macera aslında kısa bir hikaye fakat sonunu göremediğimiz bir gerçeği konu alıyor: Yol. Gerçek, insanı her zaman derinden etkiler. Aytmatov’un başyapıtı bu yüzden uzun zamandır bizlerle birlikte ve yine bu sayede sevenleri üzerindeki etkisini ilk günkü gibi koruyor.

Yol asla değişmez. Yolun yolcusu vardır, değişir. Yola çıkılan vardır, değişir. Yola çıkan bizler, değişiriz. Çıktığın yolun sonunda asla aynı kalamazsın. Değişmek insan doğasının önemli bir parçasıdır. Öyle ki insan değişebildiği sürece vardır. Fakat değişim yıkıcı olabilir. Gerekli olması acımasız olmayacağı anlamına gelmez. Değişen dünya şartlarına ayak uyduramayan bir toplumun yok olma tehdidiyle karşı karşıya olması gibi karşı konulmaz değişime ayak uyduramayan insan da kendi gerçeği altında ezilir.

Aytmatov’un romanı yolda başlıyor, yolda gelişiyor ve yine yolda bitiyor. Hikaye bitiyor ama yol bitmiyor. Tecrübeli yazarın bizlere anlatmaya çalıştığı da bu zaten. Birbiriyle iç içe geçmiş hikayelerde ortak unsurun yol olması sizce de tesadüften fazlası değil midir?

Bazen duyguları harekete geçirmek için mürekkebi sonuna kadar kullanmak yerine, gerçeğin resmine şöyle bir göz atmak yeterlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*