Gece
Gündüz

Devin Townsend “Empath” Albüm İncelemesi

2 May 2019
4 dk'lık okuma

Çağımızın deha olarak görülebilecek müzisyenlerinden Devin Townsend, uzun zamandır başarılı işlere imza attığı “The Devin Townsend Project” adlı grubunu dağıtma kararı aldığını açıkladığında üzüldük, korktuk, belki biraz sinirlendik ama hepsinden çok merak ettik. Çünkü kendisini takip eden dinleyicileri de bilirler ki Devin Townsend ne zaman ne yapacağı belli olmayan, alışılagelmiş kararların dışında gezen bir müzisyen. Son zamanların en başarılı gruplarından birini dağıtıyorsa elbette bir bildiği olmalı diye düşündük. Neyse ki haklı çıktık.

Devin, kariyeri boyunca geriye bakmamış, geriye bakmayı sevmemiş bir insan. Yapılan işlerin başarısından gözü dönen ve değişime karşı çıkan günümüz sanatçılarının çektiği sıkıntıları ve tıkanmaları da bu yüzden yaşamamıştır kendisi. Strapping Young Lad olsun, The Devin Townsend Project olsun imza attığı her işin birbirinden inanılmaz yönleri oldu. Ne kadar başarı elde ederse de etsin aynı albümü bir daha yapmadı. Bu yüzden kenarından köşesinden Devin Townsend ile ilişkisi olan hiçbir işin kendini tekrara düştüğüne denk gelemezsiniz.

The Devin Townsend Project dağıldıktan sonra kendi ismiyle yoluna devam edeceğini açıklayan Devin çok geçmeden albümün ismini duyurup ilk teklisini de piyasaya sürmüştü. Genesis, Empath adlı albümün ilk teklisiydi ve altı dakikalık süresi içinde dinleyicisini defalarca şaşırtabilen bir eserdi. Albüm piyasaya sürüldükten sonra da anladık ki Genesis aslında adeta bir albüm özeti imiş. Devin’in kuvvetli sesine yer yer bir koronun eşlik etmesi ve bu unsurun parçaya kattığı atmosferik genişlik tüm albümde yerini koruyor. Yayınlanan klipte de hem albümün genel temasını hem de Devin Townsend’in her zaman kendine hayran bırakmış esprili kişiliğinden izleri görebiliyoruz.

Empath yer yer neşeli, yer yer agresif ve sert bir albüm. Albümün piyasaya sürülmesinden önce iki tekliye daha kavuşmuştuk. Spirits Will Collide özellikle üzerinde durulmasını hak eden bir parça. Albümün belki de “normale” en yakın da şarkısı. Emin olun albüm (iyi anlamda) normalden fazlasıyla uzak. Koro açılışı ve sonrasında Devin’in inanılmaz bir şekilde titreşen vokalleriyle açılan parça dünyanın en çok ihtiyacı olan şeyi konu alıyor: Umut. Hayata tutunmanın, pozitif kalmanın ve benliğimizin farkında olmanın işlendiği parçayı dinlerken emin olun ruhunuzun titreştiğini hissedeceksiniz. Duygulanmamak elde değil.

Deneysel bir çalışma olduğu her halinden belli olan “Sprite” adlı parçadan sonra albümün en dikkat çekici parçalarından biri vurgun gibi geliyor adeta. “Hear Me”, albümün müzikal açıdan en agresif ve sert, teknik açıdan da en komplike parçası. Hatta parçanın davullarını kaydeden Samus Paulicelli, kendi YouTube hesabında paylaştığı videoda Hear Me’nin şimdiye kadar kaydettiği en zor parça olduğunu bile belirtmiş. Koro esintileri ile süslenmiş death metal tonları üzerine Devin’in özlediğimiz sert vokal performansı sürprizlerle dolu bir tecrübe çıkarmış ortaya.

Baştan sonra düzenli olarak dinleyeni şaşırtma amacı güden Empath, yaklaşık 25 dakikalık bir süreye sahip olan devasa “Singularity” ile kapanıyor. Kendi içinde altı kısma bölünmüş parçanın kulaklarınızda adeta büyüdüğünü ve geliştiğini hissediyorsunuz. Devin, 25 dakikaya kaç ayrı tarz sığdırabileceği üzerine kendi ile bir iddiaya girmiş bile olabilir. Ondan başkasından böyle bir parça beklenmeyeceği için kendinden başka rakibinin de olmadığını varsayıyorum tabi.

 

Empath tek yönlü sabit bir parçalar bütünü arayanlara göre kesinlikle değil. Üç ila dört dakika arası, belli bir çizelge üzerine oturtulmuş, nakaratlarda yakalayan, belki bir breakdown’a sahip parçalar arıyorsanız Empath fazla gelecektir. Burada bahsettiğimiz albüm kafa karıştırıcı derecede büyüleyici, oldukça yüksek dikkate ihtiyaç duyan, adeta belge niteliğinde bir kayıt. Ana akımdan olabildiğince uzak ve durum böyle olduğu için de yeniliklere bir o kadar açık bir albüm kaydetmiş Devin Townsend. Ve şundan emin olabiliriz ki Empath bu türün tek örneği olarak ayakta kalacak. Çünkü Devin, Empath’in çıktığı andan itibaren kısa sürede yakaladığı devasa başarıya rağmen bir sonraki albümünde yine yepyeni ve farklı bir şey deneyecek. Kataloğuna her daim eşsiz işler eklemeyi başardığı için, bizleri yine büyüleyecektir eminim.

Empath; yaratıcı, şaşırtıcı, görsel bir ögeye sahip olmamasına rağmen inanılmaz derecede canlı ve etkileyici bir iş olmakla beraber bir albümden çok daha fazlası. Birbirinden farklı tecrübelerle süslenmiş bir macera.

Öne Çıkanlar:

  • Genesis
  • Spirits Will Collide
  • Hear Me
  • Singularity

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR