“Dokudünya” Yolda!

Sanat Kategorisinde Tarafından

Clive Barker, günümüzün çok yönlü sanatçılarından. Hatta Clive Barker, günümüzün çok yönlü sanatçılarından da çok yönlü bir sanatçımız. Sanatın her dalına elini bir şekilde uzatmış olan Barker, son zamanlarda üretime biraz ara vermiş olsa da (Art Trilogy hala üçüncü kitabına ulaşamadı) piyasadaki etkisini asla kaybetmiyor. 

Stephen King uyarlamalarının son zamanlarda arttığına dikkat etmemek elde değil. King senaryoları eski kuşak Amerikan sinemasında etkin bir rol oynamıştı fakat burada bahsettiğimiz ani artış çok başka. Bizleri bekleyen birçok dizi ve film uyarlaması var ve bunların içine “Revival” da dahil. Heyecanlanmamak elde değil.

Bu güzel gelişmeler sadece King ile sınırlı kalmıyor. Son zamanlarda, Clive Barker’ın en ünlü eserlerinden biri olan “Weaveworld” hakkında da dedikodular çıkmaya başlamıştı. Bu dedikodulara göre, 1987 yılında okuru ile buluşan Weaveworld’ün televizyona uyarlanması planlanıyordu. Fakat çıkan birkaç haberden sonra projenin sesini duyan çok olmadı. Proje bizleri biraz merakta bıraksa da en azından Barker külliyatına dikkat edildiğini bilmek güzel.

Bahsedeceğimiz asıl gelişme, ülkemizde “epik fantezi” türünü takip eden okurlarımız için çok değerli. Otuz yılı aşkın bir süredir okuruyla birlikte olan ve üç sene önce dizisi için çalışmaların başladığı duyurulan bu esere, biz Türk okurlar asla ulaşamadık. Evet, eser dilimize hiç çevrilmedi. Yalnızca Weaveworld değil, Barker’ın çoğu eserine ulaşmak imkansız. Dilimize çevrilenlerin de baskıları eski, raflarda bulunmuyorlar. Uzun süre yayın evlerine ulaşmaya çalıştım, sosyal medya hesaplarından ve e-posta üzerinden sitemimi dile getirdim. Çabalarım sonuçsuz kaldı, hiçbir mesajıma dönüş alamadım. Tam umudu kesmişken İthaki Yayınları’nın Instagram hesabında bir görsel paylaşıldı. Karanlık Kitaplık serisinin on birinci kitabı, Clive Barker’dan “Dokudünya”! Bu haberin verdiği heyecanla yayın evine ulaştım ve Barker kitaplarının devamının geleceğini de öğrendim. Bugün, edebiyat dünyası yepyeni güzel bir haber aldı.

Clive Barker, otoritelerce de günümüzün en büyük kalem ustalarından biri olarak kabul edilir. Ülkemizde onun eserlerine bu kadar az değer verilmesi beni hep üzmüştü. Elimden geldiği kadar da insanların bu önemli eserlerden haberdar olmalarını sağlamaya çalıştım. Bu çabalarımda İthaki Yayınları’nın da beni yalnız bırakmadığını bilmek güzel bir his. Karanlık Kitaplık gelişmelerini takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*