Gece
Gündüz

Küçük Adımlar Hayat Kurtarır: Sokak Hayvanları

29 January 2021
3 dk'lık okuma

Yaşamımızı sürdürdüğümüz yeryüzünde hayvanlara gösterilmesi gereken saygı ve önem bazen insanlar tarafından göz ardı edilebiliyor. Bu gibi durumlar hayvanların mağduriyetine yol açıyor. Bu gibi durumlar sokaklarda yaşamını sürdüren hayvanların bulundukları çevrenin yaşamaya uygun olmamasına, ihmalkarlık yüzünden aç ve susuz günler geçirmelerine, cani insanlar tarafından işkencelere maruz kalmalarına ve daha nicesini beraberinde getiriyor. Bu haksızlığa dur demek de yine insana düşüyor.

Kış mevsiminin diğer mevsimlerin sağlayamadığı birçok güzel olay ve etkisi var ancak bu pozitif etkilere eşlik eden negatif etkileri de göz önüne almalıyız. Bu bağlamda sokak hayvanları maalesef güzel etkilerden çok negatif olandan etkileniyor. Sokakların onlar için sunduğu hayret edici zorluktaki mücadelelerine bir de kış ayının getirdiği soğuk, bu soğukla birlikte gelen artan açlık hissi ve her anlamda zayıflama ekleniyor. Araştırmalara göre, kış aylarında kedilerin 6 saat, köpeklerin ise 17 saat süren açlıkları onların hayatını riske atıyor. Bu zorlu mücadelelerine yardımcı olmak isteyen bizlerin aslında yapabileceği çok basit ancak etkili birkaç çözüm var. Bu çözümler bazı kurumlar tarafından önerilip şu anda hala uygulanıyor. Bu yazı üstte bahsedilen basit çözümleri ve bu bağlamda çalışma yapan başarılı ve ilham verici kurumları tanıtmayı, böylece de okuyucuyu bu yolda teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bir Kap Yemek ve Su

Üstte de bahsedildiği gibi kediler 6 saat, köpekler ise 17 saat açlık sonucu büyük bir riske giriyorlar. Sokak hayvanlarının yemek bulma imkanlarının son derece düşük olduğu düşünüldüğünde bu yapılan eylemin bir hayli önemli olduğu açık. Bunu yaparak aynı zamanda üşümelerine de engel olmuş oluyorsunuz. Bu ihtiyaçları yemeğinizden arta kalanları çöpe atmak yerine bir kap içinde kapınızın önüne koyabilirsiniz, yiyeceğin bozuk olmaması kaydıyla tabi ki. Bu soğuk havaların etkisiyle kabın içindeki su kolaylıkla donabiliyor. Bu yüzden sık sık kontrol etmelisiniz!

Eğer evinizin çevresinde sokak hayvanları dolaşmıyorsa barınaklara yemek yardımı yapabilirsiniz. Eğer yardımınızı bir adım yukarıya taşımak niyetindeyseniz -eğer tamamıyla hazırsanız- sokakta yaşayan ve zor durumda olan dostlarımızla yuvanızı paylaşmak ya da çevrenizde bulunan veteriner ve barınaklarla iletişime geçerek sokaklardan daha güvenli bir yuvaya yerleşmelerine olanak sağlayabilirsiniz. Veya barınak çatısı altında kalmaya devam eden bir küçük dostumuzu sahiplenip aylık olarak ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Sıcacık Bir Küçük Ev

Yemek ve su ihtiyaçlarını gidermek büyük ölçüde onların içinde bulunduğu zorlu durumu kolaylaştırsa da, ısınma onlar için büyük bir sorun. Bu ciddi sorunu onlar için çözebilirsiniz. “Nasıl yapabilirim?” gibi sorular aklınıza geliyorsa internette birçok kaynak var ancak bu yazıyı çoğu sorunuzu gidermesi için okuduğunuzu varsayarak buraya bir link bırakıyorum.

https://www.iyidekor.com/5-adimda-sokak-hayvanlari-icin-kulube-yapimi/

Üstte kâr amacı gütmeyen kurumlardan bahsetmiştik. Bunlara biraz daha detaylı bakacak olursak; HaySev, Patiliköy ve Encander örnekleri verilebilir. Tamamen gönüllü olan bu kurumlara da bağışlarda bulunarak elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışabilirsiniz.

Sonuç olarak, bu yazı küçük dostlarımızın yaşam mücadelesinin zorluğunu azaltmaya yardım edebilecek birkaç temel unsurdan bahsetti. Tabi ki yapılabilecek daha birçok şey sayılabilir. Bu bağlamda çevrenizdeki güvenilir barınaklarla, veterinerlerle ve belediyenizle iletişime geçerek yapabileceğiniz daha birçok şeyi öğrenebilirsiniz. Fakat sanırım en önemlisi onlara saygı ve sevgi göstermek. Her canlının yaşamaya hakkı vardır.

 

 

Oğuzhan Ayrım

Hi, this is Oğuzhan. If you happen to have any questions about the articles, please contact me on this e-mail: ayrimoguzhan@gmail.com.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR