Gece
Gündüz

Barselona, Çok Daha Fazlası

9 April 2019
3 dk'lık okuma

Sıcak kanlı insanları, mükemmel şehir planlaması, kendine hayran bırakan coğrafyası, gelişmiş ulaşım ağı, eğlenceli ve tarihi mekanlarıyla her yıl yüzlerce misafiri konuk eden Barcelona’nın en başarılı 5 tarihi yapısını sizler için inceledim.

1-Casa Batlló

Casa Batlló, Katalan mimar Antoni Gaudí’nin eserleri arasında Art Nouveau akımının en başarılı örneklerinden birisi olarak boy göstermektedir. Passeig de Gracia Bulvarı üzerinde 1904 yılında restorasyonu tamamlanan yapı doğadan esinlenen formları, renkli camları, terası ve bacaları ile gezilmeye değer yapılar arasında. ‘’Kemiklerin Evi’’ lakabıyla anılan yapının kolonlarının kemik formuna benzerliği dikkat çekiyor.

2-Casa Milà (La Pedrera)

1906-1912 yılları arasında tamamlanan yapı rezidans olarak Gaudi tarafından tasarlanmıştır. İçerisinde daireler ve ofisler bulunan yapı daire satılmak amacıyla üretilen ilk yapıdır. Doğal taşlardan oluşan dış cephede balkonlar için uygulanan demir korkuluklar dalga hissi vermektedir. Dalga formu dış cephe, iç cephe, avlular ve çatıda hissedilmektedir. 2 adet avlusu bulunan yapının terasında göze tanıdık gelmeyen formlarla üretilmiş birçok heykel bulunmakta. 270 kemerle inşa edilen çatı katında Gaudi’ye ait eserlerin bulunduğu eşsiz bir müze bulunmaktadır.

3- Holy Cross and Saint Eulalia (Barselona Katedrali)

 

Romalılar tarafından dini görüşleri sebebiyle idam edilen Eulalia adına yaptırılan Barselona Katedrali gotik orta çağ ve Rönesans etkilerini net şekilde hissettiriyor. 1298 yılında başlanan yapının inşası 20.yüzyılının ortalarında son buldu. Chapel of Christ Barselona’nın en başarılı gotik disipline sahip mimari yapısıdır. Arkadlı Avlu olarak bilinen kemerli yol üzerinde bulunan 13 Roma kazı Eulalia uygulanan 13 cezayı ve Eulalia’nın idam edildiği yaşını sembolize etmektedir. İkiz Kule olarak bilinen cephelerde bulunan detaylı işçilik, sivri kule ve kemer boyunca devam eden 100 melek heykeli görülmeye değer başyapıtlar arasında.

4- Temple of the Sacred Heart of Jesus

Tibidabo Dağı ziyaretçilerine muhteşem Barselona manzarasının yanı sıra Neogotik disipline ait başarılı bir eser de sunmaktadır. Dağın zirve noktasına konumlandırılan İsa’nın Kutsal Kalbi Kilisesi mimar Enric Sagnier tarafından 1902 yılında inşa edilmeyi başlanmıştır. 59 yıl süren yapım aşamasının sonunda renkli vitraylar, Kudretli İsa heykeli ve gül pencereleriyle ziyaretçilerine açılan yapının Sacré-cœur Bazilikası ile olan benzerliği dikkat çekiyor. Kilisenin hemen yanında yer alan lunapark ise yapının çevresinde bulunan estetik değeri bir hayli azaltmakta.

5- Sagrada Familia

Listenin son kısmında Barcelona’nın bitmeyen kilisesi Sagrada Familia yer alıyor. İnsan psikoloji, fizik, geometri, matematik, coğrafya, tarih, sanat, mimari… Gaudi’nin başyapıtında bu özelliklerin hepsini hissedebiliyorsunuz. Görkemli dış cephesinde dikkatinizi çekecek ilk özellik termit yuvalarını andıran kuleleri olacaktır. Kulelere çıkmak için asansörü kullanabilirsiniz ama macera seviyorsanız dünyanın en tehlikeli merdivenleri arasında bulunan salyangoz merdivenleri kullanmalısınız.

Tamamlanamayan güney cephesinde, birçok sembolik heykel bulunmaktadır. Doğu cephesinde bulunan üç girişten sağ taraftaki giriş inanç, sol taraftaki umut, orta giriş ise merhameti sembolize etmektedir. Doğu cephesinde birçok insan ve çiçek motifi bulunmakta. Çile cephesinde (Batı Cephesi) ise Peygamber hikayelerine atıfta bulunan semboller bulunmakta. Dış cephesinin görkemine hayran kalıyorsanız bir bilet alarak bazilikanın iç mekanını görmenizi tavsiye ederim. Kendinizi Elf ormanlarında hissedeceğiniz bir iç mekanla karşınıza çıkan Sagrada Familia, standart bazilik plana sahip olmasına rağmen yaratılan doğal formlar, vitray camları, heykelleri, ışık oyunları ve alışa gelmemiş kat planlamaları sayesinde sizi hayallerinizi yaşayacağınız bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor.

Uzun yıllar yapımı bitmeyen kilise için Gaudi’nin tasarımının anlaşılmazlığı öne sürüldü. Peki yıllarca bu reklam sayesinde ziyaretçi çeken yöneticiler için siz neler düşünüyorsunuz? 2030 yılında bitmesi planlanan Sagrada Familia bitmeyen kilise lakabıyla sonsuza dek ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

 

 

 

KAYNAKÇA

 

https://www.google.com/search?q=3-+Holy+Cross+and+Saint+Eulalia+(Barcelona+Katedrali)&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi55cz5grHhAhW75OAKHU2iDgoQ_AUIDigB&biw=1164&bih=795#imgrc=-mTTYWZ9AVRPLM:

https://dissolve.com/stock-photo/Casa-Batllo-modernist-building-Antoni-Gaudi-UNESCO-World-rights-managed-image/102-D246-29-027

https://listelist.com/la-sagrada-familia/

https://thebettervacation.com/inside-sagrada-familia-interiors/

Çağatay Yıldırım

Çağatay YILDIRIM. İç Mimar, Tasarımcı, Yazar.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR