Gece
Gündüz

Bir Oyuncak Hikayesi: LEGO

2 October 2020
1 dakikalık okuma

Bildiğiniz üzere LEGO oyuncak dünyasının en ünlü markalarından biridir. Peki yıllardır eskimeyen bu markanın hikayesi ne olabilir? Oyuncak hikayemiz Danimarkalı Ole Kirk Kristiansen ile başlıyor. Marangoz dükkanı olan Ole yaşadığı bölge halkına ev yapıyordu. Ta ki büyük krize kadar…

Krizde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla işletmesinde küçülmeye giden Ole, ahşap küçük mobilyalar, merdivenler ve ahşap oyuncaklar üretiyordu. Ole 1934 yılından sonra sadece oyuncak üretmeye başladı. Oyuncak üretimine başlayan Ole, şirketinin adını aramaya başladı. Fabrika çalışanlarınında fikrini alarak Dancadaki “güzel oynamak” anlamına gelen “leg” ve “godt” sözcüklerini birleştirip şirketine LEGO ismini verdi.  Lego adı altında oyuncak yapımına devam etti ve ilk yaptığı oyuncak ahşap bir ördekti.

 

Yeni başladıklarında, LEGO’da yalnızca 7 kişi çalışıyordu. Hepsi yeni şeyler yaratmaktan büyük zevk alan ve ürünlerin kalitesine önem veren hevesli marangozlardı.1936’da şirketin 42 farklı oyuncağı vardı. Ancak şirket, sadece oyuncakların yanı sıra diğer ahşap ürünlerin de üretimini sürdürüyordu. 40’lı yılların sonunda fabrikada çıkan yangın sebebiyle yeni alternatifler bulma arayışıyla plastik ile tanıştı. Kalıp makinesi aldıktan sonra, bütün oyuncak dünyasını değiştirecek bir oyuncak üretti. Bir çoğumuzun bir yerlerde denk geldiği veya oynadığı birbirlerine bağlanan plastik tuğlalar.

 

1960’lı yıllara gelindiğinde Lego 42 ülkede satıştaydı ve popülerlik kazanmıştı. Bu popülerlik sonucunda Legoland açıldı ve ilk yılında 600.000 civarında kişi ziyaret etti. 70’li yıllardan sonra yapılan mini figür,lego technic gibi yeni üretilen oyuncaklarla şirket basit bir tuğla ile yapılabileceklerin sınırını zorladı.

90’lı yıllardan sonra Lego Star Wars’ın lisansını aldı. Filmin vizyona girdiği yıl Lego’ya inanılmaz talep olmuş ve bulunamaz hale gelmişti. Şimdilerde Lego ilk günki gibi talep görmeye devam etmektedir. Yakaladığı büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük oyuncak şirketi haline gelmiştir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR