Gece
Gündüz

George Orwell’in En Sevilen 3 Eseri

25 June 2019
2 dk'lık okuma

İngiliz edebiyatının önde gelen toplum bilimci yazarları arasında bilinen George Orwell, eserlerini kendi tecrübelerinden yola çıkarak kaleme aldığı için okuyucuyla yakınlık kuruyor. Eserlerinde konu aldığı netlik, zeka ön planda olmak üzere sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizme karşı duruşu onun kişiliğini yansıtıyor. Orwell, kitaplarında sadece bir olay örgüsünü anlatmaktan ziyade toplumsal sorunlara dikkat çekmek için okuyucu ile buluşuyor. George Orwell’in en sevilen üç eserini gelin birlikte inceleyelim.

  1. Katalonya’ya Selam

Bu kitap; George Orwell’in milis olarak katıldığı, İspanya İç Savaşı’ndaki deneyimleri anlatıyor. Yazarın “Hayvan Çiftliği”, “1984” eserlerinde bulunan olgusal arka planını öğrenmek için ilk önce bu eserini okumalısınız. Bu kitap, birinci elden şahitlere dayandığı için anlatılanlar da okuyucuyu bir hayli etkiliyor. Öte yandan faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın ve İspanya’da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtıyor. Toplum bilimci olarak tanınan yazar Orwell’in ölümünden sonra ortaya çıkan İspanya’ya gidişini anlatan not;  

“POUM milisine 1936 yılı sonunda katıldım. Bir başkasına değil de bu milise katılmamın başlıca nedenleri şunlardı: İspanya’ya gitmeye gazete makalelerim için malzeme toplayabilmek amacıyla niyetlenmiştim. Bunun yanı sıra, eğer çarpışmaya değer gibi görünürse, belki de savaşırım diye muğlâk bir düşünce de vardı kafamda. Ne var ki hastalıklı bünyem ve nispeten az sayılabilecek askeri tecrübem hesaba katıldığında, savaşmak hususunda pek bir kuşkuluydum.” sözleri ile noktalamıştır.

Yaşadıklarını kaleme alan Orwell, gördüklerinden çok etkilenir. Hem kendisine büyük tecrübe kazandırmış hem de cephede yaşadığı, bir keskin nişancı tarafından gırtlağından vurularak ölümle burun buruna geldiği anda İspanya’ya ilk gittiğinde gördüğü düzenin olaylardan sonra tamamen ortadan kalkmış olduğunu gözlemler.

  1. 1984 (Bin Dokuz Yüz Seksen Dört)

Politik romanlar arasında yıllar önce kaleme alınan, günümüzde de okuyucular tarafından büyük ilgi gören eserlerdendir. Distopik roman olmasıyla bilinen aynı zamanda romanda halen günümüzde kullanılan ‘’Büyük Birader’’ kavramına sıklıkla rastlanmaktadır. Orwell, düşünce polisi kavramını da günümüze kazandırmış yazardır. Roman, sosyalizme karşıt olarak suçlanmış ancak yazar karşı çıkmıştır. George Orwell, kitap ile ilgili eleştirilere karşı şunları söylemiştir;

 

“Yeni romanımda (Bin Dokuz Yüz Seksen Dört) sosyalizme ya da Britanya işçi partisine bir saldırı kastetmedim, ama merkezileştirilmiş bir ekonominin yol açabileceği ve halen komünizm ve faşizmde kısmen gerçekleşmiş olan bozukluklara değindim.”

Bu kitap, 20. Yüzyılın en ses getiren eserlerindendir.

 

  1. Hayvan Çiftliği

Olumlu yönde eleştiri alan bir eserdir. Sevilen eserler arasında yer almasının sebebi, Pink Floyd’un Animals albümünde ilham kaynağı olmasıdır. Hem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hem de okulda öğrencilerin karşısına Halide Edip Adıvar’ın Türkçeye çevirdiği hali ile çıkmıştır. Roman, stalinizm eleştirisi olduğu için yazar Orwell,  kara mizah ve mecazi bir dil ile anlatımı tercih etmiştir. Okumayanların bu güzel romanı okumalarını tavsiye ediyoruz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR