Gece
Gündüz

Bir Ustanın Doğuşu: Reşat Nuri Güntekin

25 November 2020
2 dk'lık okuma

Yüzyıllardan beri günümüz edebiyatında da çok önemli yeri olan, Cumhuriyet Dönemi yazarımızdan Reşat Nuri Güntekin… Bugün onun doğduğu gün, her zaman aklımızda romanlarıyla kalsa da 25 Kasım’ı onun doğduğu gün diye anar insanoğlu…

Ünlü roman yazarı Reşat Nuri Güntekin’in vefatının üzerinden 64 yıl geçmiş olmasına rağmen hafızalarda onun eserleri var. Emanet ettiği eserler ile günümüzde halen çok sevilen yazarlar arasında yerini koruyor.

1889 Yılında İstanbul’un gözde semti Üsküdar’da doğdu. Asker ailesi olup disiplin ile büyüyen Güntekin’in asıl mesleği öğretmenlik idi fakat edebiyata olan ilgisi sayesinde Halit Ziya Uşaklıgil’den esinlenerek hikayelerini yazmaya başladı. Aylarca, yıllarca karaladığı kağıtlar yıllardır elden ele dolaşıyor. Yazar, tiyatro edebiyatına da el uzatmış ancak asıl adını duyurduğu eseri ise 1922 yılında Çalıkuşu romanı olmuştur.

Öte yandan Reşat Nuri Güntekin, o zamanlar Ankara’da yayınlanan Ulus Gazetesi’nin İstanbul temsilciliğinde Memleket adlı gazeteyi çıkarmıştır. Başarısına başarı katan, realistliğinden ödün vermeyen bir edebiyat ustası…

Reşat Nuri Güntekin, eserlerinde çoğunlukla insani duygulara yani daha çok sevgiye yer veriyor. Bir eser için belki aylar belki seneler harcayan Reşat Nuri, toplumda gördüğü, işittiği ve gözlemlediği her şeyi hafızasında bir köşede barındırarak onlarla bir bütünlük yaratır. Bu bilgileri toparlayıp bir kitap, roman ortaya koymak bize ne kadar zor gelse de kuşkusuzdur ki kimi zaman satırlarında kendimizi bulduğumuz olur.

Türk televizyon ve sinemasında başarılı olan gösterimlerden birkaçı ise ‘’Yaprak Dökümü’’, ‘’Dudaktan Kalbe’’ ve ‘’Akşam Güneşi’’ gibi eserlerini de günümüzde birçok kişi izlemiştir. Aşağıda “Dudaktan Kalbe” kitabından bir sayfa:

Romanlarında realist bir dil ile yazılarının dışında işlediği temalar genellikle aşk, fedakarlık, yalnızlık ve en dikkat çeken tema ise ihanettir.

25 Kasım ünlü ve başarılı yazarımızın doğum günü. Hayatta olsaydı 131. yaş günü kutlanacaktı fakat sayısız insana kendini eserleriyle tanıttı ki; küçükten büyüğe herkes onu tanıyor, okuyor ve bir nebze yaşıyor.

Ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’nin yaş gününü kutluyoruz. Bizlere bıraktığı eski ve mis kokulu sayfaların için minnettarız!

İyi ki doğmuş, iyi ki tanımasak da bilgisinden yararlanmışız diyorum.

 

 

 

kapak kaynak: http://www.kirkevinkedisi.com/yorgunlugumuz-bitmez-bizim-resat-nuri-guntekin/

ulus gazetesi kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/357825132880484378/

dudaktan kalbe kitap sayfası kaynak: http://seminyeri.blogspot.com/2019/04/resat-nuri-guntekin-dudaktan-kalbe.html

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR