Gece
Gündüz

Hayvanlar Alemi Hakkında Az Bilinenler

26 August 2020
2 dk'lık okuma

Birçok gizeme ev sahipliği yapan doğayı daha çok anlayabilmek için daha çok tanımamız gerekir. Tanıdığımızı daha kolay koruruz. Bu yazımda sizlerle hayvanlar aleminin bilinmeyenlerini paylaşacağım…

Oluklu Kertenkele

Bir diğer adı bacaksız kertenkele olan bu canlının tek suçu yılana benzemesi. İlk görüşte yılandan ayırması zor olsa da dikkatli bakıldığında onun bir kertenkele olduğu anlaşılabiliyor. İnsanlar tarafından yılan sanılıp öldürülen bu kertenkele türü aslında en zararsız hayvanlar arasında yer alıyor. Gerek göz kapaklarının oluşu gerekse kuyruk yapıları onları yılanlardan ayıran en büyük özelliktir.

Köpek Balığı

Okyanusların en gelişmiş, en korkunç hayvanı olarak bilinen köpek balıkları aslında en ilkel canlılardan biri. Vücutlarında hiç kemik bulunmaz ve sadece kıkırdaktan oluşur. Gerçi bu ilkel özelliği onların korkunç olmadığı anlamına gelmez. Ayrıca her yıl onlarca insanın ölümüne sebep olan köpek balıkları aslında insanların tadını sevmezler. Sadece tadına bakmadan anlayamadıkları için bir kere ısırıp bırakırlar. Ama bu güçlü canavarların bir kere ısırması insan yaşamını sonlandırmaya yeter.

Yunus Balığı

Yunus balıkları aslında balık değiller. Suda yaşadıkları için adlarına balık dense de onlar da tıpkı insanlar gibi birer memeli hayvanlardır. Ayrıca yunuslar balina takımına ait canlılardır. Etoburlardır ve denizdeki diğer balıklarla beslenirler. Günümüzde yunus balıkları maalesef insanların oyuncağı haline gelmiş, doğal yaşamından oldukça uzaklaştırılmış durumdalar. Onların suçu da sevimli bir surata sahip olup akıllı olmaları sayesinde insanlarla kolay etkileşime girmeleri.

Denizatı

Denizatı dünyadaki en ilginç canlılardan biri. Diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği erkeklerinin doğum yapması. Bunun dışında ömürleri boyunca sadece bir tane eşlerinin olması da onları diğer canlılardan ayıran başka bir özellikleri.

Yılan Balığı

Yılan balıkları, gelişimlerini sağlayabilmeleri için doğdukları ortamdan daha farklı ekolojik yapısı olan bir yere ihtiyaç duyabilirler. Bu sebeple doğduktan hemen sonra içgüdüsel olarak kıtalar arası yolculuk yaparlar. Örneğin Avrupa yılan balıklarının doğum yerleri Meksika, geliştikleri yer Avrupa sularıdır.

 

Ersel Dalgakıran

4 Nisan 1992 yılında İstanbul’da doğdum. Lisansımı 2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladım. Şu anda ilaç sektöründe özel bir firmada çalışmaktayım. Sanat ve edebiyat hayatımda olmazsa olmazlarım.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR