Gece
Gündüz

PUBG Çılgınlığı

24 March 2019
1 dakikalık okuma

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de büyük trend haline gelen birçok oyun var. Şüphesiz bunlardan bir tanesi Playerunknown’s Battlegrounds! Namıdiğer PUBG!

23 Mart 2017 tarihinde piyasaya sürülen PUBG, battle royale tarzındaki oyunların öncüsü diyebileceğimiz bir savaş oyunu. İlk olarak bilgisayar ve konsollar için çıkan bu oyun, daha sonra mobil versiyonunu çıkararak oyuncu kitlesini bir hayli artırdı.

Battle Royale

İnsanların son yıllarda dikkatini çeken battle royale oyunlarda, oyuncular bir adaya düşer ve burada topladıkları itemlerle (eşyalarla) hayatta kalmaya çalışırlar. Son kalan takım ya da oyuncu oyunu kazanır.

PUBG’ de 2’li, 4’lü takımlar ya da tek olarak 3 seçenekte toplam 100 oyuncu bir uçakla adaya düşerler. Bu adada bulabildikleri çeşitli silahlar, çelik yelekler, kompozit başlıklar ve sağlık kitleriyle hayatta kalmaya çalışırlar. Belirli sürelerde oyun alanı daralır ve oyuncular karşı karşıya gelmek zorunda kalırlar. İyi donanıma sahip olan ve güzel strateji yapan takım oyunu kazanır. Oyuncular hem zamanla hem de birbirleriyle yarışırlar.

Neden PUBG?

Diğer battle royale oyunlarına göre daha gerçekçi görsellere sahip olması ve oynayış kolaylığı oyuncuların PUBG tercihini kuvvetlendiren en büyük etken. Bunun yanı sıra online olarak oynanabilmesi ve oyuncuların birbirleriyle sesli iletişim kurabilme özelliği oyunu güzelleştiren bir başka etken. Aynı zamanda her oyuncu, oyunda kazandığı puanlarla kendi karakterini çeşitli kıyafetler ve tarzıyla özelleştirebilmekte.

Çılgınlık!

Yarış kazanma, başarma gibi hislerle insanları tatmin eden bu oyunu, mobile versiyonlarının çıkmasıyla da her an her yerde oynayan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sayede gündelik yaşamdan feragat eden oyuncu kitlesi, eleştiri oklarını üzerine çekiyor.

Fotoğrafta hava alanında sıra beklerken PUBG oynayan bir kişiyi görüyorsunuz. Bu görüntüyü daha önce de söylediğim gibi birçok yerde görmeniz mümkün. Oyunun kalitesini konuştuğumuzda olumlu eleştiri yapmamak hata olur diye düşünüyorum. Fakat çılgınlık haline gelmesini biraz olumsuz yönde eleştirmek gerekiyor. Sadece PUBG için değil genç kitleyi spor, sanat ve sosyallikten uzaklaştıracak her türlü oyunların sınırlarını iyi çizmekte fayda var. İyi bir PUBG oyuncusu olarak bu durumun da kişinin kendisinde bittiğini söyleyebilirim 😉

Ersel Dalgakıran

4 Nisan 1992 yılında İstanbul’da doğdum. Lisansımı 2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladım. Şu anda ilaç sektöründe özel bir firmada çalışmaktayım. Sanat ve edebiyat hayatımda olmazsa olmazlarım.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR