Gece
Gündüz

Alice Müzikali ve Dev Kadrosu

4 March 2019
yazdı
3 dk'lık okuma

Serenay Sarkaya’ın başrolü üstlendiği bu müzikal, benim favorilerim arasında. Lewis Carroll tarafından yazılan ve tam 174 dile çevrilen Alice Harikalar Diyarında, Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile izleyicileri kitleyecek görünüyor. “Alice” adı ile izleyicisiyle buluşacak olan müzikalde Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola “Kraliçe” Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak. 

ALİCE MÜZİKALİ’NİN KONUSU

Kendini yaşadığı hayatın içerisine sıkışmış ve bitap düşmüş gibi hisseden Alice, bir mobil uygulamanın çağrısına uyar ve beyaz tavşanı takip ederek sanal bir dünyanın içine dalış yapar. “Ben kimim? Neredeyim? Nasıl buraya geldim?” sorularına cevap ararken, kendini fantastik ve büyülü bir dünyada bulan Serenay Sarıkaya’nın canlandırdığı Alice karakteri, hayal gücüyle bu yeni evrende kendini; cesaretini sınayacak, korkularıyla yüzleşip, baş başa kalacaktır. “Alice” müzikali, gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı ve kendi sanal dünyasında savrulan bir genç kızın, büyüme hikayesini anlatmaktadır.

ALİCE MÜZİKALİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

 Serenay Sarıkaya’nın Medcezir disizinde canlandırdığı Mira karakteriyle kalplerimizi kazanan Sarıkaya, şarkılar da söyleyerek kendine has, etkileyici bir söyleme tarzı ile yine izleyicileri ekrana odaklayacak. Kendisi de bu yeteneğinin farkında olmalıdır ki, çocukluğundan beri bir müzikal yapma isteği de varmış zaten. Sonrasında bir balerini canlandırdığı “Fi” ve “Çi” dizilerinde neredeyse gerçek bir balerin olduğuna inandırmıştı izleyicileri. İşte o dizide kendini böylesine iyi şekilde çalıştıran Devlet Opera ve Bale hocalarından, dans koreografi Beyhan Murhpy’ye “Seninle bir sahne işi yapsak güzel  olur” dediğinde, aslında “Senden ne güzel Alice olur!” cevabını almıştır güzel oyuncu ve Alice Müzikali’nin tohumları aslında o gün atılmış.

Güzel Sanatlar Lisesi tiyatro bölümü mezunu olan güzel oyuncu, tiyatro veya müzik üzerine herhangi bir konservatuar eğitimi olmayan Serenay Sarıkaya, kendine duyulan bu güveni sarsmamak için, işini büyük bir özveri ve disiplin ile aylarca çalışmış.

ALİCE MÜZİKALİ’NDE NELER OLUYOR?

Alice Müzikali, klasik bir müzikal değil aslında. Bazı bölümleri müzikal, bazı bölümleri tiyatro konseptinde ayarlanmış mükemmel bir uyum. Ekim’den beri aylardır büyük bir titizlikle, dans ve şan dersleri alan oyuncular; bizim izlerken bile yorulduğumuz bir tempoda, başta Serenay Sarıkaya olmak üzere, akrobatik danslar ve koreografi  esnasında şarkıları en güzel şekliyle, hissederek ve hissettirerek söylemektedir. Müzikalin öne çıkan diğer bir sempatik kahramanımız  ise “Beyaz tavşan” rolündeki Enis Arıkan.

Şapkacı rolünü canlandıran Şükrü Özyıldız, sürpriz bir dans koreografisi ve nostaljik bir şarkıda Serenay Sarıkaya’ya eşlik etmektedir. Oyunun bir başka renkli karakteri ise Ezgi Mola. Hırçın kraliçe rolü gereği oldukça duygusuz ama renkli ve eğlenceli bir karakterde izliyoruz.

ALİCE MÜZİKALİ’NİN İLKLERİ

Alice Müzikali, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en büyük prodüksiyonlu müzikal olmasının yanında, Zorlu PSM‘de yayınlanan ilk yerli müzikal olma özelliğine de sahiptir. Diğer yenilikler arasında baş döndüren sahne ve ışık tasarımı, son teknoloji 3D uygulamalar, hologram ve dijital teknikleri ile büyülüyor adeta!

ALİCE MÜZİKALİ’NİN ŞARKILARINI KİM YAZMIŞ?

Alice Müzikali‘nde Serenay Sarıkaya‘nın tek başına seslendirdiği “Duy Beni” ve Alice’in küçüklüğünü oynayan minik oyuncu ile seslendiği “Kuzey Yıldızı” şarkılarının söz ve müziği Nil Karaibrahimgil‘e aittir.

ALİCE MÜZİKALİ’NİN BİLET FİYATLARI

Kategoriler sıralamasına göre  98 TL – 223 TL arasında değişmektedir. (Öğrenci Biletleri 80 TL – 181 TL arasında)

Mutlaka, o havayı solumak, o güzelliği tatmak için izlenmesi gereken muhteşem bir müzikal. Gitmeyenler için tavsiye ediyorum.

 

Kaynakçalar:

http://grifons.com/tiyatro/buyuleyici-alice muzikaline-dev-kadro/

https://www.google.com.tr/amp/s/m.takvim.com.tr/saklambac/2019/01/19/alicein-ruya-kadrosu/amp

https://tiyatrolar.com.tr/m/tiyatro/alice-muzikali

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR