Gece
Gündüz

Antik Kentlere Yolculuk

24 July 2019
1 dakikalık okuma

Bildiğimiz üzere Türkiye, tarihi değerler açısından önemli bir bölgedir. Köklü tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle ülkemizde yer alan antik kentler ayrı bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, Türkiye’de kültür turu yapmak istesek nereleri listemize eklemeliyiz? Türkiye’de görmeniz gereken antik kentlerin bazılarını sizin için listeledim. Bir göz atmaya ne dersiniz?

EFES ANTİK KENTİ – İZMİR

“Antik kent” denince akla gelen yerlerden birisi bildiğimiz üzere Efes’tir. Efes, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö 6000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu mükemmel denilecek antik kentte aynı zamanda Artemis TapınağıCelsus Kütüphanesi, Meryem Ana EviAshab-ı Keyf Mağarası gibi önemli yapıları da görebilirsiniz.

ZEUGMA ANTİK KENT-GAZİANTEP

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunmaktadır. Kent, mozaikleriyle ünlüdür ve çıkarılan mozaikler Zeugma Müzesi’nde sergilenmektedir. Mozaiklerin ince işçiliği sizi hemen kendine çekecektir. Dünyanın en önemli mozaiklerinden olan Çingene Kızı Mozaiği de burada bulunmaktadır. Muazzam mozaikleriyle Zeugma Antik Kenti görülmeye değer!

ASPENDOS ANTİK KENTİ-ANTALYA

Tiyatroya ilgi duyan insanların özellikle gezmesini istediğim antik kentimiz, Aspendos… Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan bu antik kentimiz, antik tiyatrosuyla meşhurdur. Bir açık hava tiyatrosu olan Aspendos’un görülmeye değer ve tarih kokan bir mimarisi vardır. Aspendos Tiyatrosu’nda bazen konserler yapılmakta, tiyatro oyunları sergilenmektedir. Bu da Aspendos Tiyatrosu’nun hala ayakta olduğunu göstermektedir. Doğru zamanda giderseniz belki siz de bu tarihi mekanda muhteşem bir sahne gösterisine şahit olabilirsiniz.

GÖBEKLİTEPE- ŞANLIURFA

Türkiye’nin en büyük ve en zengin tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Bu anıtsal yapı, dikili taşlardan oluşmaktadır. Bu taşların birçoğunun üzerine kabartma veya oyma yöntemiyle insan, hayvan, el, kol figürleri yapılmıştır. Bu figürler ve bu zengin tapınak gerçekten görülmeye değer.

MYRA ANTİK KENTİ- ANTALYA

Kaya mezarlarıyla ünlü olan Myra Antik Kenti, Antalya’nın Demre ilçesinde bulunmaktadır. Çocukken hepimizin hayranı olduğumuz Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaus’un doğduğu yerin de burada olduğu bilinmekte. Muhteşem manzara eşliğinde kaya mezarlarını gezerken kendinizi adeta tarihte yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz.

Bence mutlaka bir kültür turu yapıp bu büyüleyici atmosfere sahip antik kentleri ziyaret etmelisiniz…

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR