Gece
Gündüz

BEN DE ÇOCUKTUM

23 April 2020
2 dk'lık okuma

Sözlerime küçük bir kız çocuğundan bahsederek başlamak istiyorum. Saatlerce bulutları izleyip onları zihninde imgeleyen, bir yeri ağrıdığında öpünce geçeceğine inanan, sabahları uyanınca kedisinin bahçede onunla oynamak için beklediğini düşünen, her defasında uykuya direnip yenik düşünce kucakta yatağa götürülen küçük bir kız çocuğu… Büyüdü ve size bu satırları yazıyor. Evet, ben de çocuktum sınırsız bir hayal dünyasına sahip olan masum bir çocuk.

Geçmişe dönüp hatırladığımızda tekrar tekrar yaşamak istediğimiz, hatırladıkça yüzümüzde tebessüm oluşturan hayatımızın en güzel hatıralarının saklı olduğu o zamanlar ve o zamanı bu kadar anlamlı hale getiren çocuklar. İşte tam da bugün masumiyetin simgesi olan çocukların günü!

Biliyoruz ki toplumumuzun geleceği çocuklardır. Çocuklara gereken değerin verilmesi toplumun geleceği için çok önemlidir. “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” diyen Mustafa Kemal Atatürk, bugün 100. yılını kutladığımız 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir.

İşte çocuklara armağan edilen bu bayramın hikâyesi…

23 Nisan 1920,  TBMM’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Bu tarihten 4 yıl sonra, Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günün bayram olarak kutlanmasını istemiştir. 23 Nisan 1929 tarihinde ise bu günü çocuklara armağan etmiştir. Bu tarihinden itibaren Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. UNESCO’nun 1979 yılını “Çocuk Yılı” ilan etmesiyle bütün dünyada kutlanmaya başlanmıştır ve uluslararası boyuta taşınmıştır. 23 Nisan günü oldukça önemlidir. Çünkü çocuklara hediye edilen ilk ve tek bayramdır. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara duyduğu sevgi ve güvenin sembolüdür. Bu yüzden çocukların 23 Nisanı bilmesi ve bilinçli bireyler olarak yetişmesi önemlidir.

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

– Mustafa Kemal Atatürk

 

Bu yıl Corona virüs salgını nedeni ile 23 Nisan’ı çocuklarla evlerde kutlayacağız. Sizin de çocukları bugünde ve daima yalnız bırakmayacağınızı, onlara bugünün önemini anlatıp yaşatacağınızı biliyorum.

Son olarak bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içten dileklerimle kutluyorum. Sağlıklı, mutlu ve daima güvende olacakları bir çocukluk diliyorum.

 

1 Comment

  1. Yazınız şuan yaş olarak büyüyen ama içindeki o küçücük çocuğu yaşatan herkese, geçmişteki o çocukluk dönemini hatırlatan bir yazı olmuş. Büyüyen çocuklar olarak nerde o eski bayramlar, nerede o stadyumda seremoni hazırladığımız yıllar, nerede o TRT de izlediğimiz bayramlar diyerek teşekkür eder yazılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR