Gece
Gündüz

Botanik Sefer: Exobiotanica

5 September 2019
1 dakikalık okuma

İnsanların birçoğu çiçekleri sever. Peki ya hangisi veya hangileri çiçeklerle masalsı projelere imza atmak ister?

Gelin sizinle bu yazımda çiçeklere olağanüstü işlevler yükleyen bir insanla tanışalım.

Kaynak: https://azumamakoto.com/about/

Çiçek sanatçısı olan Azuma Makoto’nun çiçeklere olan tutkusu bir çiçekçide çalışmaya başlandığından beri vardı. 2002 yılında kurduğu “Jardins des Fleurs” adlı çiçek atölyesiyle bu tutkuyu taçlandırdı. Makoto daha önce botanik çiçek heykelleri, çiçekli bisikletler filosu, çiçek ansiklopedisi gibi farklı projelere imza atmıştır ve bu projelerle dikkatleri çekmiştir.

Makoto’ya göre çiçek, güzelliğin tanımını karşılıyor ve hatta bunu aşıyor.

Azuma Makoto bir röportajında şöyle demiştir; “Çiçekler, bir tarlada çiçek açarak zaten güzel olan varlıklardır. Biz onları keserek doğal ortamlarından uzaklaştırıyoruz. Bu durumda o çiçekleri bir araya getirerek güzel bir şeye dönüştürebiliriz. Böylece çiçeklerin ve bitkilerin yaşamı anlamsız kalmaz. Onları uzay veya çöl gibi farklı mekanlara sokarak, daha önce kimsenin görmediği şekilde göstererek onlara özel bir güzellik verebilirim. Bu ifade biçimi benim için geçerli tek seçenek.”

Makoto bu sözün üzerine etkileyici çiçekleri toplar ve onlara konuşulmaktan çok hissedilmesi gereken bir işlev yükler. Makoto, bonsai ağacı ve çiçek heykellerinden oluşan dondurulmuş çiçekleri stratosfere gönderir ve “exobiotanica” denilen bir deneyde belgeler. Stratosfere gönderilen bu çiçekler kamera ile kayıt altına alınmıştır.Aslında bu bir sanat projesidir ve bu projede çiçekler adeta durgun bir güzelliği temsil etmektedir. Bu fikir Makoto için güzellikte sonsuza dek durma arzusudur.

 

 

Çiçek buketinin stratosferdeki görüntüleri

 

Bonsai ağacının stratosferdeki görüntüleri

 

Bonsai ağacı ve çiçek buketinin stratosferdeki kayıt altına alınan görüntülerinin tamamı http://exobiotanica.com web sitesinde sergilenmiştir.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR