Gece
Gündüz

Clubhouse İzlenimleri

23 February 2021
yazdı
4 dk'lık okuma

Çok değerli EAOMAG okurları, bu içerikte son zamanların yeni trendi Clubhouse uygulamasını konuşacağız. Dünya büyük bir pandemi ile savaşırken  yaratıcılığın bu kadar gelişeceğini düşünür müydünüz? Ben düşünmezdim mesela. Her geçen gün dijital bir yenilik ile karşılaşıyoruz. Şu sıralar bir çoğumuza hesap açtıran Clubhouse sesli sohbet uygulaması yeni trendimiz olarak karşımızda. Şimdilik sadece Iphone kullanıcılarının yükleyebildiği uygulama adeta bir canlı podcast uygulaması. Bir diğer farklılık ise kullanıcıların telefon rehberindeki kişiler tarafından davet edilerek uygulamaya katılabilmesi. Bir davet zinciri var ki asla bitmiyor. Siz insanları davet ettikçe size yeni davet hakları geliyor ve daha çok insana ulaşmış oluyorsunuz. Fakat Android kullanıcıları mağdur durumda. Uygulamaya gelen en büyük tepkiler Android’e gelmemesi ile alakalı. Clubhouse’da aklınıza gelebilecek her konuda bir sohbet odası açabilir, arkadaşlarınızı davet edebilir ve odanızı görüp giren diğer insanları da tanıyabilirsiniz. Şöyle düşünün, sohbet odanızı kilitlemediğiniz sürece isteyen herkes sizi dinleyebilir!

İlgi alanlarınızı uygulamaya kayıt olurken iyi belirleyin, ona göre sohbet odaları sizi bulsun. Çünkü çok faydalı sohbet odaları olduğu gibi kimseye faydası olmayan ve içi boş odalarla karşılaşmanız da mümkün. Bir bakmışsınız akademik makale başlıklarının konuşulduğu bir odadasınız, sonra nasıl girişimci olunur meselesini konuşanlara denk gelmişsiniz! Yetmedi ise size bir de ilişki koçluğu odası verelim. Bu arada magazinsiz bilirsiniz ki olmaz. Göz önünde olan tüm ekran yüzlerini ,ünlü iş adamlarını ve alanında uzman olan her meslekten insanı tanımak bu uygulamada mümkün. Yer yer kalabalık, yer yer az insanın olduğu bu sohbet odalarında tanınmıyorsanız konuşmacı olmak için el kaldırma butonuna basmanız ve birinin sizi alması yeterli. Normalde sizin adınızı dahi duyması çok zor olan ulaşılmaz diye tabir ettiğimiz insanlara ulaşmak Clubhouse sayesinde tek tıkla çözülüyor. DM bu uygulamada yok. Görüntünüz yok, hikaye özelliği henüz yok ve gönderi atmıyorsunuz sadece sesli konuşmak mümkün. Bu nedenle aslında insanların kendini ifade etmesi biraz daha kolay.

Ben de bu uygulamanın bağımlısıyım diyemem ama ilgimi çeken sohbet odaları olduğunda vakit geçirmeyi çok seviyorum diyebilirim. Kendinizi aniden çok ünlü bir oyuncu ile konuşurken bulabileceğiniz gibi bazen de çalışmayı hayal ettiğiniz şirketin CEO su ile iş konuşabilirsiniz! Uygulamaya katılan influencerlar ve markalar da var tabii. Şu an reklamlara yer verilmese de ileride yer alacağını tahmin ediyorum. Bir söylentiye göre de sohbet odalarına ücret ödenebilirmiş. Bunların yanında hayatınızda heyecan ve biraz da aşk  istiyorsanız insanların birbiriyle tanışıp flört etmeye başladığı odalara da katılabilirsiniz! Bana bazı limitlerin ve hiyerarşilerin ortadan kalktığı bu uygulama hem çok sıcak hem de çok korkutucu geliyor. Sıcaklık derseniz var, samimiyet derseniz çok var çünkü duygular emojilerle, mesajlarla, stickerlarla değil katılımcıların sesleriyle ifade ediliyor. Böylece insanlar klavye canavarlığı yapmayı biraz olsun azaltmış oluyor. Aslında kimse kimseye sesli siber zorbalığı kolay kolay yapamıyor. Kısacası biraz da cesareti ve bilgisi  olanların platformu.

Topluluk önünde konuşamıyor musunuz? Girin Clubhouse uygulamasına ve ilgi alanınız olan bir sohbet odası bulun ve el kaldırın. İnanın bazı korkuların biraz olsun gittiğini göreceksiniz. Ben denedim oldu. Yazmayı sevdiğim kadar konuşmayı ve kendimi ifade etmeyi çok seviyormuşum bunu anladım. Bu arada aman diyeyim kendinizi sohbete çok kaptırmayın insanları sıkmayın ve sırada konuşmayı bekleyen insanları bekletmeyin yoksa kendinizi odanın dışında  bulabilirsiniz 🙂

Birtakım çirkinlikler de olmuyor değil. Benim şahit olduğum en büyük çirkinlik sınırını aşan dedikodu. Her gün konuşulan kim kiminle nerede ne zaman söylemlerinden bahsetmiyorum. İnsanların sakladığı büyük sırların hiç tanımadıkları insanların içinde konuşulmasından bahsediyorum. Magazin adı altında göz önünde olan insanların sadece yakın çevrelerine anlatmayı uygun gördükleri sırların paylaşılması mesela. Bu sırları çok alçak yollarla öğrenmiş insanlar, insanların hiç çekinmeden utanmadan birbirlerinin arkasından onlarca kişiye konuşması… Böyle olayların biteceğini düşünmüyorum aksine git gide artacaktır. Unutmadan söylemeliyim ki bu uygulamada konuşulan her şey kaydediliyor. Böyle konuşmalar yapanlar bedelini ödemeyeceğini düşünmesin diye söylüyorum.

Evet sevgili okur, benim Clubhouse yorumlarımı okumuş bulunmaktasınız. Ben size söyleyeyim bu uygulamadan daha çok içerik çıkar. Ama yazılara sığar mı bilemem anlatılmaz yaşamanız lazım 🙂

Son olarak diyeceğim şu ki, bu uygulamada kullanıcılar arasında hiyerarşinin pek olmaması, saygı sınırlarının aşılabileceği anlamına gelmiyor. Ve unutulmamalı ki sesli söylenen sözlerin etkisi, klavye canavarlığına benzemez. Zorbalık ve taciz içeren yorumlar size sesli söylenseydi ne olurdu düşünün lütfen. Umarım sevginin ve saygının gücü hep hatırlanır.

Sevgiyle…

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR