Gece
Gündüz

En Güçlü Süper Kahraman: Captain Marvel

18 March 2019
3 dk'lık okuma

Marvel evreninin en güçlü karakteri sonunda sevenleriyle buluştu. Marvel, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde yayınladığı Captain Marvel filmiyle tüm dünyadaki kadınlara büyük bir jest yapmış oldu. Yayınlanma tarihi, bestecisi, yeni Phase’ın açılışı ile adından ile adından söz ettiren Captain Marvel filminin öncesi ve sonrası.

Marvel Entertainment tarafından yapılan duyuru sonrasından çizgi roman takipçileri için büyük mutluluk yaşatan Captain Marvel 8 Mart günü vizyona girdi. Vizyona girmeden birçok cinsiyetçi saldırıya maruz kalan Captain Marvel elde ettiği hasılatla bu saldıraları püskürttü.

Marvel hayranlarını aylardır End Game ve Captain Marvel için teoriler üretiyor. Sır perdesini aralayarak birçok soru işaretini silmesini beklediğimiz Captain Marvel güçleri sebebiyle birçok soruyu da akıllara getirdi. Marvel kahramanları çizgi romanlardan sinematik evrene taşırken birçok karakterin güçlerini azaltıyor. Çizgi romanlarda kozmik güçleri kullanabilmenin yanı sıra insan üstü hız, dayanıklılık ve güce sahip olan Captain Marvel’ın bu güçleri ne oranda kullanacağı hayranlarını epey düşündürttü.

Filmin müziklerini besteleyen Pınar Toprak bizi gururlandırırken ilk defa Marvel filminin müziklerini bir kadın bestelemiş oldu. En yüksek açılan rakamlarına ulaşan Captain Marvel’ın konusuna gelmeden önce spoiler uyarısını okumayı unutmayın.

 

SPOILER YİYEREK KEYFİNİZİN KAÇMASINI İSTEMİYORSANIZ SİZLERİ ACİLEN SPOILERSIZ HAVA SAHASINA DAVET EDİYORUZ.

 

Carol Danvers (Brie Larson) sevgi görmeyen asi bir çocuk olarak büyümüş. Okulda, arkadaş çevresinde ve hayallerinin peşinden koşarak girdiği Hava Kuvvetlerinde pek sevilmemiş ama süper kahraman güçlerinin olmadığı o günlerde onu özel kılan bir özelliği varmış; vazgeçmemek. Carol vazgeçmeyerek tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başararak Hava Kuvvetlerinde görev alır. Bir test sürüşü sırasında P.E.G.A.S.U.S. projesinin yürütücüsü Dr. Wendy Lawson (Annette Bening) ile kaza geçirerek hafızasını kaybeder. Uyandığında hiçbir şey hatırlayamaz. Uyandığı yer ise Kree medeniyetinin başkenti. Carol geçirdiği kaza sırasında bir Kree askerinin vücudundan kendisine temas eden kan yüzünden yarı Kree yarı insan olur. Bu kan sayesinde güçlerine kavuşan Carol aslında bir insan olduğunu ve önceki yaşamını bilmeden Kree’ler adına savaşmak için eğitim alır. Kree’lerin en büyük düşmanı ise Skrull ırkı. Bu ırk yeşil derileri ve uzun kulakları sayesinde Kree ırkından ayrılabiliyor. Skrull ırkını baş belası yapabilecek durum ise gördükleri herhangi bir canlı biyolojisini DNA yapı taşlarına kadar taklit edebiliyor olmaları.

 

Görev için Carol ve Yon-Rogg (Jude Law) komutasında ki ekip Skrull istilasında olan bir gezegene gönderilir. Burada yerli halk kılığına giren Skrull istilacıları onlara tuzak kurar. Ekipten kopan Carol kendini bir uzay gemisinde bulur. Talos (Ben Mendelsohn) tarafından testler yapılan Carol kaçış kapsülü ile kaçarak Dünyada Blockbuster Video isimli dükkana düşer.

Skrull’ların peşine düşen Carol Nick Fury (Samuel L. Jackson) tarafından takip edilir. Fury ve Carol Skrull ırkına karşı mücadele verirken önceki filmlerde gördüğümüz bir taş ve bir karakter filmde gözümüze çarpıyor. Tabii bunlar gerçekleşirken Carol’ın başına gelenler ve geçmişine ait detayları öğreniyoruz.

 

SPOILERSIZ HAVA SAHASI

 

Post-credits sahneleri ile uzun zamandır aklımızı kurcalayan sorulara cevap bulurken Avengers End Game ile ilgili güzel de bir spoiler yedik. Uzun zamandır geçmişini merak ettiğimiz Nick Fury ve sürpriz bir karakteri de göreceğimiz filmde Carol karakterinin neşeli tavrı filmin gergin havasını ortadan kaldırmış durumda. Aksiyon dolu, keyifli ve akıllardan soru işaretlerini silen bir film olarak karşımıza çıkan Captain Marvel’ın devam filmleri gelecek gibi gözüküyor. Yolun açık olsun yeni Kaptan!

 

KAYNAKÇA:

https://n99.org/captain-marvel-kimdir/

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/captain-marvel-vizyona-girdi-rekor-ustune-rekor-kirdi-41144908

https://geekyapar.com/konular/cizgi-roman/super-kahraman-ansiklopedisi-21-captain-marvel-kimdir/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR