Gece
Gündüz

“Leyla’dan Sonra” Bir Öğrenci Hareketi

4 December 2018
yazdı
3 dk'lık okuma

Selam arkadaşlar! Uzun zamandır sizlerle buluşamadığımın farkındayım ancak bomba gibi, çok özel, çok güzel bir yazı ile geri döndüm. Sosyal sorumluluk projeleri her zaman ilgimi çekmiştir ve elimden geldiğince de desteklemişimdir ancak aralarından bir tanesi var ki kalbim de yeri çok ayrı. Leyla’dan Sonra projesi hakkında bilmediğiniz bir çok şeyi merak ediyorsanız okumaya devam edin o halde!


Leyla’dan Sonra projesi nedir? 

Leyla’dan sonra projesi, kronik hastalığı olan çocukların dileklerini ve isteklerini yerine getiren, onların yüzlerindeki gülümsemenin sebebi olan, manevî olarak çocuklarımızı destekleyen bir öğrenci hareketidir. Para toplamak gibi maddi bir amaçları yoktur. Tamamen çocukların istek ve arzularına göre dileklerini yerine getirme amacı ile kurulmuştur.

Leyla kimdir?

Leyla’nın sizlerden, bizden beklediği sadece bir bisikletti, camdan hergün annesine gösterdiği, hastaneden çıkıp evine çok gidemese de hayalini kurduğu o bisiklet… 6.5 aylıkken tanısı konan hastalığı kötü huylu bir tümördü, nefes borusuna yakın olması sebebiyle de oldukça riskliydi ve durumu ağırdı. Kendisini nelerin beklediğinden habersiz sadece kırmızı bir bisiklet istedi. Maalesef hayata tutunamadı küçük bedeni. Onun anısına, diğer çocuklara da geç kalmamak için bu güzel proje ortaya çıktı.

Leyla’dan Sonra nasıl başladı?

Mottoları “1 çocuk 1 dilek” olan üç tane üniversite öğrencisinin öncülük ederek başlattığı bir proje bu. Leyla gibi küçük yaşta hastalığa yakalanmış bir çok minik kalbe dokunmak amacıyla projeyi hayata geçirdiler. Leyla’nın dileğini gercekleştiremediler belki, ancak Leyla’dan sonra birçok minik kalbe dokunmayı başardılar.

Proje nerede başladı ve nerelerde devam ediyor?

Proje İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde başlamış olup şu an 47 fakültede aktif olarak ilerlemekte, 19 tıp fakültesinde ise başlaması için çalışmalar devam etmektedir. Çocukların bizler için belki çok küçük ama onlar için çok büyük bir anlam ifade eden güzel dileklerini öğrenip bu dileklerini gerçekleştirmek isteyen gönüllüler ile beraber miniklerin tebessümü için çalışmaktalar.

Şu zamana kadar 4955 çocuk dileğinin gerçekleşmesi için bu güzel projede yer alırken, 47 aktif fakültede 6730 öğrenci bu dileklerinin gerçekleşmesi için çalışıyor.

Nasıl bir yol izleniyor?(leyladansonra.com’dan alıntı)

Tıp öğrencilerinden oluşan iki – üç kişilik ekipler oluşturuyor, düzenli olarak servislere gidip çocukları ziyaret ediyorlar. Sohbet ederken en sevdiği renk, izlediği filmler, hayalindeki meslek gibi çocuğu daha iyi tanımalarını sağlayan sorularla arkadaşlıklarını ilerletmeyi ihmal etmiyorlar. Muhabbet sırasında hayatta gerçekleşmesini en çok istediği dileğini öğreniyorlar. Bu çok istenen bir oyuncak, öğrenme hayalleri kurulan bir enstrüman ya da okunmayı bekleyen bir kitap olabildiği gibi bir ünlüyle tanışıp imzasını almak, bir gezi, bazen de sadece patates kızartması yemek gibi minik bir istek olabiliyor. Çocukları tanıtan ufak bir hikayeyle birlikte dileğini internet sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla, tabii ki çocuklardan ve ailelerinden onay alarak yayınlıyorlar.

Bu hayali gerçekleştirmeye istekli gönüllüler paylaşılan yazıların altında belirtilen mail adresimize yazarak öğrencilerle iletişime geçiyor. Arkadaşımızın dileğini bizzat ziyarete gelirken getirerek ya da dileğine yolculuğunda ona eşlik ederek veya kargo yoluyla oyuncak, kitap ya da enstrümanını göndererek gerçekleştiriyor.

Dileğin gerçekleştirilmesi ile öğrencilerin görevi ve çocuklarla olan iletişimleri sona ermiyor. Çocuklarla duygusal bir bağ kurmuş olup her fırsatta onu ziyaret ediyorlar. Birlikte oyun oynuyor, sohbet ediyor, doğum günleri gibi özel günlerini unutmuyor; onlara abi, abla veya arkadaş oluyorlar. Onların gözlerindeki mutluluğa şahit olmak ve bu iyilik halkasının bir parçası haline gelmek isterseniz sizleri de bu güzel kalpli arkadaşların yanında yer almaya davet ediyoruz.

Bir çocuğun hayallerine ortak olup gelecek umudunu güçlendirebilirsiniz. Leyla’dan Sonra projesi kapsamında küçük insanların hayallerini gerçekleştirebilmek için sizleri de ellerinden tutmaya ve destek olmaya çağırıyoruz. 1 çocuk 1 dilek diyor ve bu güzel projede emeği geçen tüm öğrenci arkadaşlara, gönüllülere kendi adımıza teşekkür ediyoruz. Minik dostlarımıza da şifa diliyor ve gözlerinden öpüyoruz.

 

Instagram: @leyladansonra

Twitter:@leyladansonra

http://www.leyladansonra.com/

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR