Gece
Gündüz

MİT 101: Herakles ve 12 Görevi ( Bölüm 2 )

14 October 2020
4 dk'lık okuma

Çocukları yoktu artık, güzeller güzeli sevgilisi yoktu artık… Namı yoktu, yiğitliğine yakılmış şarkılar okunmuyordu artık. ‘Herakles’ efsanesi bir anda yerini lanete bürümüştü.

Yaşadığı olayların etkisinden uzun süreler kurtulamayan Herakles, 12 görevi kabul etmişti. Vicdan azabı duyduğu bu lanetten kaçışın bir anahtarıydı belki de ölümü. Ölüme yaklaşmanın tek yolu ise deneyenlerin uğrunda öldüğü yaratıkları öldürmekti. Alkmenen’in oğlu ölüm yolunda korkusuzca ilerliyordu. İlk görevi ise Nemea Aslanı idi.

Görev 1 – Nemea Aslanı

Nemea bölgesinde kan ve dehşet vardı. Halkın deyişi ile bu iblis ölümsüz idi. Typhon ve Ekhidna’nın oğlu, Kerberos ve Sfenks’in kardeşi Nemea Aslanı’nın postu delinemiyordu. Deneyen herkes mağarasında pençelerinin altında bir iskelet yığınıydı artık. Herakles kendinden önce deneyenler gibi onu mağarasında, kendini en güvenli hissettiği yerde avlamak istedi. Okları işe yaramıyordu. Bir kürdan gibi postuna dokunup yere düşüyordu. Tahta sopası ise yara bile açamıyordu Aslan’ın postunda. Herakles ise hiç kimsenin cesaret edemeyeceği şeyi denedi. Onunla güreşmeye başladı. Bilinen birçok yaratıktan büyük olan Nemea Aslanı’nı havaya kaldırıp yere vurdu Yüce Tanrı Zeus’un oğlu Herakles. Boğuşmaların sonunda ölen Nemea Aslanı’nın derisi Herakles’in ilk savaş ganimeti oldu. Derisini yüzüp kendine kıyafet yaptı. Herakles’e artık ok işlemez olmuştu. Efsaneye göre Hera ise bu yaratığı Leo takım yıldızına eklemiştir.

Görev 2 – Hydra (Lerna Ejderi)

Typhoon ile Ekhidra’nın çocuğu olan Hydra diğer tüm görevlerden daha zor bir düşman idi Herakles için. Ama bu zorluktan Herakles’in haberi yoktu. Ölümle yüzleştiği ana kadar da bunu öğrenemeyecekti. Hydra, 9 başı olan bir ejder idi. Bataklık Ejderi olan Hydra, yörede bulunan bütün sürülere zarar vermekteydi. Hydra ile savaşa tutuşan Herakles, alevleri oklarıyla Hydra’yı bataklığın dışına çekmeye çalışmış ama başarılı olamamıştı. Herakles’in sopasıyla vurduğu hiçbir darbeden etkilenmiyor idi Typhoon’un oğlu. Uzun çabaların sonunda Hydra’nın bir başını parçalayan Herakles, görevin neden zor olduğunu anlamış idi. Hydra’nın kesilen her başının yerinden iki baş daha çıkıyordu. Yeğeni olan İolaos’tan yardım isteyen Herakles civardaki ormanda yangın çıkarmasını ve kor haline gelen odunları kendisine getirmesini istemişti. Kestiği her başın yerini dağlayan Herakles sonunda bütün başları kesmiş, Hydra’yı mağlubiyete uğratmıştı. Topladıkları bütün başları yeğeni ile kazdıkları yere gömüp üstüne devasa bir taş parçası koyan Herakles, ölümden dönerek bir görevi daha tamamlamıştı.

Görev 3 – Kyreneia Geyiği

Tanrıça Artemis adına kutsanmış bir geyik vardı o diyarlarda. Bu geyiği öldürmek yasaktı. Tanrıça’nın gazabından korkan Herakles, onu öldürmeden yakalaması gerektiğini biliyordu. Görevin Herakles’e verilmesinin üzerinden ise tam 1 yıl geçmişti. Bunca zaman Herakles geyiği yakalayamamıştı. 1 yıl boyunca dağ, ova, bataklık dinlemeden uzun uzun koşmuştu geyiğin peşinden. 1 yılın sonunda artık yorulan ve bitkin düşen geyiği okuyla yaralayarak yere düşürdü. Tanrıça Artemis ile karşılaşan Herakles hayvana zarar gelmeyeceğinin sözünü vermişti. Bunun karşılığında Miken Kralı Eurystheus’un huzuruna çıktığında geyiği göstermişti. Ve oracıkta geyiği serbest bırakmıştı. Zekasıyla ve dayanıklılığıyla 3. görevini tamamlayan Herakles hem görevini yerine getirmişti hem de tanrıçanın gazabından kurtulmuştu.

Görev 4 -Erymanthian Yaban Domuzu

Arkhadia civarlarında bulunan Erymanthos Dağı’nda bir domuz yaşardı, bu domuz çevre köylere dehşet saçmıştı. İnce ve kısa bacaklarına rağmen çok hızlı koşan ve sivri dişleri ile dehşet saçan bu domuzu canlı yakalamak Herakles’in 4. görevi olmuştu. Yorulmak bilmeyen ve çok tehlikeli olan bu domuzu yakalamak için Herakles akıl dolu bir plan yapmıştı. Domuzu kovalayarak karlı bölgeye sürükleyen Herakles kısa bacakları yüzünden fazlasıyla yorulan domuzu yakalamayı başarmıştı. Myken’e doğru yola koyulmak için hazırlık yapan Herakles, domuzu canlı bir şekilde sırtına bağlayarak 4. görevini başarıyla bitirmişti.

Görev 5 – Kral Augeias’ın Ahırını Temizlemek

Herakles’in 12 görevinin her birisi yiğitlik ve zeka içerirken içlerinde bir tanesi vardır entrika ve kan kokan. Herakles’i öldürmek için yapılan binbir plan ve hazırlanan onca entrikalı görevden sonra, Herakles’in namı günden güne daha fazla duyulur olmuştu. Eurystheus ise onu küçük düşürmek için ahır temizleme görevi vermiştir. Yıllarca temizlenmeyen Elis Kralı’nın ahırlarını temizlemek ise pek de kolay olmayacaktı. Herakles bir kez daha zekasını kullanarak elinde küreklerle temizliğe girişmemiş; Peneios ve Alpheios nehirlerini ahırın içinden geçirerek sorunu çözmüştür. Bu temizliğin karşılığında sürünün ve krallığın yarısını istemişti. Ama bu temizlik sonrasında kandırıldığını düşünen Elis Kralı Augeias Herakles’i kovmuştu. Kazanç karşılığında Herakles’in görevi yaptığını öğrenen Eurystheus ise görevi kabul etmemişti. Arkhadialılar ile birlik olarak ordu toplayan Herakles, Elis kralının yeğenleri Eurtyos ve Kteatos tarafından yenilmişti. Savaş sonrasında planlar yapan Herakles, Eurtyos ve Kteatos’a pusu düzenleyerek öldürdü. Akabinde Elis Kralı Augeias’ı da öldürerek, kendini savunacak Phyleus’u başa çıkarmıştı. Daha sonrasında Phyleus’un desteğini alan Herakles görevi başarıyla bitirmiş sayılmıştı.

 

— Devam Edecek ———————> Bölüm 3

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR