Gece
Gündüz

Türkiye’nin En İyi Dövme Sanatçıları

5 August 2019
yazdı
6 dk'lık okuma

Son dönemlerin en ilgi çekici modasıyla sizlerleyim. Çocukluğumdan beri dövmeler, dövme yapan sanatçılar hep ilgimi çekti. Son yıllarda hem kendi çevremden hem de sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla dövmeye olan ilgi çok arttı. Bunun en temel ve en önemli sebebi ise birbirinden yetenekli dövme sanatçılarının popülaritelerinin artması oldu. Dövme benim için ömür boyu vücudumda taşıyacağım bir imza. Bu yüzden de hijyeni, yapılışı, kalitesi ve yetenekli ellere emanet olması çok önemli. O yüzden  yaptığımız anketler sonucu, Türkiye’nin bize göre en iyi dövme sanatçılarını sizlerle buluşturdum. Onlarla ufak röportajlar yaparak sizlere doğru bilgiler vermeye çalıştım. Merak ettiyseniz buyurunuz yazının devamına…

Ilgın ÖZDOĞAN

Ilgın Özdoğan, üniversitede resim bölümünde başlayan macerasına grafik tasarım ile devam etmiş ve Miami Ink programından etkilenerek dövme sanatçısı olma yolunda ilerlemeye başlamış. Kendisi pratik ve tasarımla bir noktaya gelinebileceğini ancak sanatçıyı ileri taşıyan ve sınırları kaldıran olayın ise kesinlikle yetenek olduğunu düşünüyor.

Tam bir tarz ile yaklaşmadığı gibi kendisine yakın hissettiği, yaptıktan sonra sonucunu memnuniyetle izlediği çizgiyi bulana kadar denediği tarzlar olmuş. Şu an çoğunlukla ince çizgili, illüstratif, renkli modeller tercih ediyormuş. Mottosunu sorduğumda “Yalnızca kendi açımdan bakmamaya çalışıyorum, empati ve dürüstlük benimsediğim olgular” yanıtını verdi.

“Herkesin bir kesin çizgisi vardır” düşüncesi ile sorumu yönelttiğimde ise “Saygısız ve despot tutum içerisinde olan insanlarla çalışmamayı tercih ediyorum. Bunun haricinde çizgime ve zevkime uymayan dövme taleplerini nazikçe reddediyorum veya ilgili kişilere yönlendiriyorum.” cevabını aldım. Yaptığı diğer tüm çalışmaları görmek ve randevu almak için instagram adresini takip edebilirsiniz.
Instagram:@ilginozdogan

Ahmet CAMBAZ

Ahmet Cambaz, eşinin hediye ettiği dövme seti ile bir adım atıp bu işe başlayan muazzam bir yetenek. Bence iyi ki başlamış. Birazdan yaptığı dövmeleri de görünce bana hak vereceksiniz. Dövme yapmanın hem hayal gücü hem de yetenek gerektiren bir iş olduğunu düşünüyor. Karikatür geçmişinden gelen tarzını minimal dövmeler ile entegre ederek bu tarzda çalışmalar yapıyor.

Mottosu olup olmadığını sorduğumda ise “less is more (az çoktur)” olduğunu söyledi. Yaptığında içine sinmeyeceğini düşündüğü, iyi sonuç alamayacağı işleri kabul etmiyor. Bunun yanı sıra yaptığı tarzdan farklı tarzda talep geldiği zaman da daha iyisini yapacağını düşündüğü isimlere yönlendiriyor kendisi.

Biz yaptığı çalışmaları da hayranlıkla inceledik. Siz de çalışmalarını incelemek ve randevu almak isterseniz instagram hesabına bir göz atın deriz. Instagram: @ahmet_cambaz

İlhan BİLİR

Resim ve tasarım yapmaktan keyif alan İlhan Bilir, kendi dövmelerinden birini yaptırırken deneme fırsatı yakalamış ve böylece dövme sanatçısı olma yolunda ilk adımını atmış. Bunu bir karar aşamasından çok kendiliğinden geliştiğini bizlerle paylaştı.

Gelişmek için çalışılarak ilerlenen bir sanat dalı olduğunu söyleyen İlhan Bey, kafa ve el yatkınlığının da kesinlikle gerektiğini düşünüyor. Kendisi net ve temiz çizgilerden oluşan, detaylı işler ortaya çıkartmayı seviyor. Bu süreçte de birçok tasarım ve uygulama kullanıyor. Bu yüzden de stilini tek bir tarz ile adlandırmayı doğru bulmuyor. Mottosunu sorduğum zaman ise “İşime olan tutkumu ve hayatı yaşayış biçimimi hiçbir zaman tek bir cümleye indirgemeye çalışmadım.” olarak yanıtladı.

İşlerini yaparken kafa olarak rahat olduğu ortamda temiz ve rahat çalışmayı tercih ederken, karşılıklı anlaşma ve güvenin de önemli olduğunu düşünüyor. Hayatın her alanında da olduğu gibi kişilerin birbirleriyle pozitif iletişime açık olması gerektiğini ve karşılıklı görüşmelerde enerji uyumu, karşılıklı saygı çerçevesi ve başarılı bir iş çıkacağına inanç olması gerektiğini vurguluyor. Siz de İlhan Bey’in çalışmalarını detaylı incelemek ve randevu alabilmek için instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz. Instagram: @ilhan_bilir

Ceyda KOÇ

Bir reklam ajansında art direktör olarak çalışan Ceyda Hanım, dövmeye daha çok hobi olarak başlamış ve daha sonra bunu mesleği haline getirmiş. Çizim yeteneği gerektirdiğini düşünürken bunun da her şey gibi çok çalışarak gelişebileceğini savunuyor.

“Tabii ki dövme yapmak çok farklı, kalem yerine titreyen bir makine kullanıyorsun ve buna alışmak için de bolca pratik yapmak gerekiyor” diye de ekledi kendileri. Mottonuz var mı sorusuna ise olmadığı yanıtını aldım. Çok net bir tarzı olduğunu söylemese de, “contemporary tattoo” daha genel olması açısından sevdiği bir tarz.

Son olarak ise üsluba ve iletişime çok önem veriyor, uyuşma yoksa kesinlikle işi kabul etmiyor. Tabii ki bunun yanında kendisine yakın tarzda olmayan işleri de kabul etmiyor. Güzel çalışmalarını görmek ve randevu almak isterseniz instagram hesabından ulaşabilirsiniz. Instagram: @ceydakoc__

Biçem ŞİNİK

Resim ve grafik bölümü okumuş, yedi yıllık bir art direktörlük geçmişi olan ve ikisini bir arada yürütürken işinden istifa edip dövme sanatçılığına geçiş yapan Biçem Sinik, en sonunda kendine bir stüdyo kurmuş ve 8 senedir de hem kendi stüdyosunda hem de yurt dışında Guest Artist turları düzenleyerek kendi çizdiği tasarımların dövmelerini yapıyor.

Dövme makinesini ve deriyi kullanmayı öğrendikten sonra biraz el yeteneği ile dövme yapılabileceğini düşünüyor. Ancak takdir edersiniz ki yetenek ve tasarım kısımları olmadan uzun soluklu olabileceğini de düşünmüyor. Dövme yaptıran kişinin hayatı boyunca vücudunda taşıyacağı, her zaman hatırlayacağı ve birebir temas halinde geçen sürenin özel olduğunu anlatıyor. Böyle olunca da her sanatçı gibi stüdyosundan ayrılan insanların her açıdan mutlu ve memnun olmasına önem veriyor.

Daha çok geometrik, minimal ve illustrasyon içerikli dövmeler yapıyor. Ayrıca kendisi grafik programlarına ve tablet kullanmaya oldukça hakim. Sürekli bir mottoya bağlı kalmanın kendi inandığı değişmeye ve gelişmeye ters bir düşünce yapısında olduğunu paylaştı. En önemli şeyin ise hayatta kişinin kendi başına var olabilmesi ve olumlu yönde yenilemesi gerektiğini de ekledi. Sadece kendi tasarımı olan işlerin dövmesini yaptığını ve her zaman da böyle ilerlemek istediğini söyledi. Siz de Biçem Hanımın yaptığı bu güzel tasarımları incelemek ve randevu alabilmek için Instagram hesabına göz atabilirsiniz. Instagram: @bicemsinik

Savaş DOĞAN

17 yaşında bu işe başlayan ve tamamen ilgisi olduğu için denemek isteyen Savaş Bey, bu merakını zamanla ciddiye döndürerek mesleği haline getirmiş. Çırak olarak başlayıp zamanla kendini geliştirerek bu konuda mesleğe hakim olmaya gayret göstermiş. Sadece ilgi ve alaka ile dövme sanatçısı olmanın verimli olacağını düşünmediği için yeteneğin bu noktada ki önemini de vurguluyor.

Savaş Bey “Beraberinde kişinin bu meslekte yaptığı işe katkı sağlayabilecek birçok alanda da kendini geliştirmesi gerekir. Bu, akademik bir alt yapı da olabilir (Güzel Sanatlar), bir dil veya paralel başka sanat akımları da olabilir” diye de ekledi. Çoğunlukla “Blackwork” ve “Realistic” tarzlarını birbiri ile harmanlayarak deneysel olarak ilerliyor. Bir tarzda uzmanlaşmak için gerçekten uzun bir süre bu konsept üzerinden ilerlemek ve üretmek gerekiyor. Aynı zamanda bu alanı belirleyip uzmanlaşmak veya tatmin edici bir seviyeye gelmek için iyi bir temel oluşturmanın gerektiğini düşünüyor kendileri.

Temel olarak referans aldığı bir mottosu yok. Sadece yaptığı işi daha iyi bir noktaya taşımaya gayret gösteriyor.  Öncelikle iletişim ve yaklaşım konusunda bu çizgiye özen gösteriyor ve iyi bir iletişim sağlanmadığı durumlarda ilerlemek pek sağlıklı olmayacağı için, bu süreç oluşmadığında ilerlemeyi tercih etmediğini de ekliyor. Yaptığı çalışmaları görmek, incelemek ve randevular hakkında bilgi sahibi olmak için Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz. Instagram: @inktotalart

3 Comments

  1. Bu kadar uğraş emek çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş canım arkadaşım eline emeğine sağlık 💕

  2. Dünyanın en iyi dergi yazarı mısın ? Bu kadar emek vererek işini yapan nadir insanlardansın. Soluksuz okudum.Teşekkürler BANU CENGİZ 😍😍

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR