Gece
Gündüz

2 Kitap ve 2 Film

2 August 2021
yazdı
2 dk'lık okuma

Bu yazımda sizlerle yakın zamanda izlediğim 2 film ve de okuduğum 2 güzel kitabı paylaşmak istedim. Asla pişman olmayacağınız hatta zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan bitireceğiniz bu eserlere önce kitaplardan başlamak istiyorum.

  • Sokrates’in Savunması – PLATON

Kitap, dört bölümden oluşmakta. Platon tarafından bizlere sunulan eser sonnotlar kısmıyla da aklımıza takılabilecek her türlü soru işaretlerini de gidermektedir.

Euthyphron,  Sokrates’in yargılanmadan önceki süreci ve bölümün adını da taşıyan din bilimci arasındaki konuşmaları anlatmaktadır. Sokrates’in inancını ele aldıkları bölümdür.

Sokrates’in Savunması, suçsuz yere ölüm cezasına mahkum edilen demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan bu cezanın tartışıldığı konudur. Yüzyıllar boyu kendisini yargılayanların bile onun dürüst ve adil biri olduğunu konuştuğu Sokrates’in kendini ifade ettiği bölüm de diyebiliriz.

Kriton, ölümünden önce öğrencisi tarafından ziyaret edilip kaçması için Sokrates’i ikna etmeye çalıştığı öğrencisi ile Sokrates arasında geçen diyalogdan oluşmaktadır.

Phaidon, bu bölümü sizlere anlatmak değil kitabı okuduğunuzda kendinizce yorumlamanız adına atlamak istiyorum.

  • Leylim Leylim – Ahmed Arif’ten Leyla Erbil’e Mektuplar

Kendi kendime hep söylediğim ”bu devrin insanı değilim” sözünü bu kitabı okuduktan sonra daha da çok tekrarladım. Günümüzde her şeye çok çabuk ulaşıp, tüketip vazgeçtiğimiz gibi aşklar da böyle olduğundan böylesine sabırla mektupla dile gelen bir sevda görmek bu duyguyu yeniden hissettirdi. Ahmed Arif’in zorlu hayat yolculuğunda sevdasıyla dinlendiği bazense sevdiğine tatlı serzenişlerde bulunduğu ve iyi ki Leyla Erbil tarafından kitap haline getirilip bizlere sunulmuş dediğim bir yapıt. Tek taraflı bir aşk olan ve buna rağmen saygısını kaybetmeden karşısındakine olan sevgisini öylesine güzel, öylesine anlamlı kelimelerle sunduğu böyle de aşklar varmış dedirten bir eser.

Şimdi de filmlere bakalım,

  • The Intern 

2015 yapımı bu filmi nasıl bu kadar geç keşfettiğimi bilmiyorum. İzleyenler için yeniden izleme tavsiyesi, izlemeyenler içinse benim gibi daha da geç kalmamaları adına tavsiye edeceğim harika bir film. Yeni kurulup kısa zamanda başarıya ulaşan bir alışveriş sitesinin büyüme yolunda farklı bir deneyim olan birikimli kişilerden oluşan stajyer programına 70 yaşındaki Ben Whittaker’in katılmasıyla şirketin havasının değiştiğini izleyeceğiniz 121 dk olan komedi filmi.

  • Two Distant Strangers

Oscar ödülü almış bu film, evinden bir gün uzaklaşıp evine ve köpeğine ulaşmaya çalışırken yaşadığı sıkıntıları ‘rüya’ olarak gören bir adamın hikayesi. 32 dk süren bu kısa filmi farklı bir bakış açısıyla izlemenizi tavsiye ederim.

 

Görsel Kaynakça :

Primevideo.com

Netflix.com

 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR