Gece
Gündüz

Adana’nın Gizli Kalmış Doğal Güzellikleri

21 October 2018
yazdı
5 dk'lık okuma
Processed with VSCO with c1 preset

Bu yazımızda sizlere Adana’nın keşfedilmemiş doğa harikalarından bahsedeceğiz.

Adana’nın En Görkemli Kanyonu: Körkün Kanyonu

Körkün kanyonu, Adana’nın Karaisalı ilçesinde Köprübaşı köyü civarında bulunan Türkiye’de az kişinin bildiği eşsiz güzellikte bir kanyondur. Körkün Şelalesine ulaşmak için biz doğa yürüyüşü grubumuzla birlikte Tarsus’tan yola çıkarak araçla yaklaşık olarak 80 km gittik. Eğer Adana’dan gitmek isterseniz de yaklaşık 60 kilometre gibi bir yol giderek kanyona ulaşabilirsiniz. Biz kanyona vardıktan sonra, Körkün Çayı kenarından yüzmek ve yürümek için oldukça ideal olan ve tırmanış gerektirmeyen bu parkuru rehberimiz eşliğinde yürüdük. Parkur buz gibi doğal kaynak suyuyla, bizleri Adana’nın yaz sıcağında bile biraz zorlamış olsa da gitmeye ve görmeye kesinlikle değeceğini düşünüyoruz. Gitmeyi düşünenlere de tavsiyemiz zorlanmamanız açısından bölgeyi ve kanyonu iyi bilen birileri ile gezmeniz olacaktır. Ayrıca mevsimsel olarak su seviyesindeki değişiklikler ve kanyonun geçiş zorluğu değişiklik göstermektedir. Yaz ayları yürüyüş için oldukça idealdir.

Gezi sağlık sorunu olmayan ve kanyon yürüyüşünü sevenler için oldukça uygundur. Sadece birkaç önlem almanızda fayda var. Özellikle de suya gireceklerin yanlarına bir deniz şortu ve bilekleri saran bot veye sağlam bir su ayakkabısı tercih etmeleri gerekmektedir. Bir de yanınızda en az bir buçuk litre su bulundurmayı unutmamanızı öneririz. Son olarak da su geçişlerinin olduğu rotayı izlemeyi düşünüyorsanız eğer gitmeden önce yanınıza suya dayanıklı bir telefon kabı almanızda yarar var.

Tarihi bir Alman Köprüsü: Varda Köprüsü

Varda Köprüsü (Alman Köprüsü) veya Viyadüğü, Adana Karaisalı ilçesi Hacıkırı köyünde yer almaktadır. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen bu köprü, 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü diye de adlandırılmaktadır. 200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde olan köprü 1912 yılında hizmete açılıyor. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılan köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası.
Ayrıca bu köprünün de bir isim hikayesi var. Türk işçileri köprünün ne kadar yüksek olduğunu merak etmiş. Çünkü o ana kadar ülkenin hiçbir yerinde bu kadar büyük ve yüksek köprü görmemişler. Aralarında anlaşmışlar. Paydos olunca biri köprünün üstün, diğeri de aşağıya gidecek, biri yukarıdan bir kereste parçası atacak ve sayacaklar kaçta yere düşecek diye. Tamam demişler ve paydosta dediklerini yapmışlar. Yukarıdaki bir iskele parçasını aşağıya atan ne oldu diye sormuş ve aşağıdaki “Var daha” demiş. Saymaya devam etmiş: ”2, 3, 4, 5 …”
Tekrar ne oldu diye sormuş. Aşağıdaki “Var daha” dedik ya demiş. 7, 8, 9, 10, 11 diye giderken varmadı mı daha demiş, diğeri de “Vardaa, vardaa” derken Almanlar koşmuşlar durumu görmüşler. İşçiler de meraklarını anlatınca bundan sonra Almanlar da bu köprüye Varda demişler.

1888 yılında II. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle Bağdat demiryolu inşaatı Almanlara verilmiş. Alman Deustche Bank’ın ayırdığı krediyle 15 yılda tamamlanan demir yolunun en zor kısmı Toroslar’da ortaya çıkmış. Almanya’dan getirilen mühendisler işte bu mimari ve mühendislik harikasını yaratmışlar .Adana’da bulunan Varda Köprüsü’nün tam konumu, Karaisalı köyünün kuzey girişinde.
Alman köprüsünü 500 metre geçtikten sonra gelen bu Karaisalı Köyü’nden Varda Köprüsü’ne kısa sürede ulaşabilirsiniz. Adana merkeze ulaştıktan sonra, Karaisalı köyüne gitmelisiniz. Kapıkaya Kanyonu mevkisi 2 kilometre kadar geçildikten sonra Bolcalı ve Kıralan köylerine ulaşacaksınız. Bu köyleri de geçtikten sonra, Alman köprüsünü göreceksiniz. Ayrıca Ankara’dan yola çıkan ve İç Anadolu’yu gezen Çukurova Ekspres treni ile de Hacıkırı İstasyonu’nda inerek köprüye ulaşabilirsiniz. Güzel bir yürüyüş rotası olan Varda Köprüsüne dağ tırmanışı ile devam edebilirsiniz. Bu doğal güzellik içerisinde mis gibi orman kokusunu içinize çekip,dağların sessizliği içerisinde huzuru bulabilirsiniz. Varda Köprüsü manzarasında dinlenip üstünden trenin geçişini izlemeden ve fotoğraf çekmeden dönmeyin deriz.

Kapıkaya Kanyonu

Huzurlu bir doğa yürüyüşüne, Varda Köprüsü’ne oldukça yakın olan bu kanyondan devam ediyoruz. Adana sıcağından bunalmışsanız ve kendinizi bu muhteşem doğaya teslim etmek istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken yer Kapıkaya Kanyonu. Karaisalı ilçe sınırları içerisinde bulunan Kapıkaya Kanyonu ve Varda Köprüsü ‘nün muhteşem doğa manzarasını ve güzelliğini görmelisiniz. Adana’ya 40 kikometre, Karaisalı’ya 4 kilometre uzaklıkta bulunan kanyonun girişi, yaklaşık 16 metre yükseklikteki köprü ile bağlanmıştır.
Kanyonun oluşumunda tektonik çöküntüler ve su etkili olmuştur. Kanyonda yaklaşık olarak 7250 metrelik bir yürüyüş parkuru da bulunmaktadır. Yürüyüş parkurunun bazı kısımlarında dar olan yollar doğal yapıya zarar verilmeden genişletilmiş, bazı yerlerinde 4-5 metre uzunluğunda köprüler yapılmış ve yaklaşık 400 metrelik olan küçük bir kısmına da korkuluklar yapılarak güvenlik sağlanmıştır.
Kanyona giriş yaptıktan sonra 200 metreyi bulan kayalıklar sizi bekliyor. Oldukça kaygan olan bu kayalıklarda dikkatli yürümeli ve yürüyüş için uygun bir ayakkabı seçmelisiniz. Bölgede yüzlerce çeşit bitki bulunmaktadır. Çınar ağaçları, meşe, kızıl çam, zakkum ve erguvanlar yoğun olarak görülmektedir. Telefon çekmediği ve insan seslerinin olmadığı bu kanyonda tamamen doğa ile iç içe olabilirsiniz.
Dilerseniz tarihi Adnan Menderes Posta Yolu başlangıcından girip kanyon içerisinde doğa yürüyüşü parkurunu takip ederseniz, 2 kilometre sonra şelale bölgesine ve çadırlı alana ulaşabilirsiniz. Adana’nın merkez ilçesi olan Karaisalı, Adana merkeze 50 kilometre mesafede. Mersin yolundan kuzeye doğru devam edilen yol dağlara doğru biraz tırmanıyor. Karaisalı ilçe merkezinden 10 kilometre ileride Yerköprü bulunuyor. Yerköprü ile Varda Köprüsü 8 kilometre, 16 kilometre sonra ise Kapıkaya Kanyonuna ulaşılıyor. Tekrar Karaisalı ilçe merkezine ring yapacağınız bu yolda üç güzel yeri görme imkanı buluyorsunuz.
Bu muhteşem rotayı ve görülmeye değer muhteşem yerleri en kısa zamanda keşfetmelisiniz.

Karaisalı’da gezinmeye devam ettiğiniz süre boyunca yol kenarlarında açmış ayçiçeklerini görebilirsiniz. Bu muhteşem ayçiçeklerinin arasında siz de bizim gibi fotoğraf çekip güzel bir anı yakalamak isterseniz kısa bir mola verebilirsiniz. Özellikle bu güzelim tarlaları görmek için gidiyorsanız eğer hasat zamanı gelmeden yaz aylarını tercih etmenizde yarar var. O zaman en az ayçiçekleri kadar güzel bir sözle Adana yazımızı bitiriyoruz.

“Ayçiçeği misali, hep güneşe çevireceksin yüzünü.. Ruhun aydın olacak, gözün aydın…”

Hatice Çopur

8 Temmuz 1996 ,Tarsus doğumluyum. Celal Bayar Üniversitesinde öğrenciyim.Doğayı ve doğanın bize sunduğu güzellikleri görüp, keşfetme arzumdan ve bu güzellikleri sizlerle paylaşma isteğimden dolayı seyahat yazarlığı yapmaktayım.

2 Comments

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR