Gece
Gündüz

Black 3.0

30 August 2019
2 dk'lık okuma

Anish Kapoor, Mumbai doğumlu, neslinin en önemli İngiliz heykeltraşlarından birisi. İç ve dış mekan için tasarlanmış, derin, hatta manevi eserleri ile biliniyor. Kapoor, eserlerden uzaklaştıkça, duvarlarda ya da zeminde yok olan ya da fiziksel dünyanın varsayımlarına meydan okuyan kompozisyonlar yaratarak boşluk kavramına yoğunlaşıyor. Son çalışmalarında nesnelerin ve malzemelerin özelliklerini dönüştüren Kapoor, mimari, tasarım ve sanat arasındaki sınırları giderek bulanıklaştırıyor.

Ayrıca Kapoor’un ultra-siyah tutkusu var. NanoSystem adlı İngiliz şirketinde çalışan bilim insanlarının, askeri ve bilimsel alanlarda kullanmak için ürettiği Vantablack’e, yani dünyanın en karanlık siyahına sahip. Bu siyah, görünür ışığın %99.96’sını emerek uyduların ve hayalet uçakların gizlenmesini sağlıyor. Sanatçı “gözlerinizin neredeyse göremeyeceği kadar derin bir siyah” diyor bu renk için. Tutkusu 2016 yılında sanatçıyı şirketle bağlantıya geçip dünyanın en siyah rengi Vantablack’in kullanım haklarını satın almaya kadar itti. Yani bu rengi kullanabilecek yegâne kişi ünvanına erişti, fakat bu durum meslektaşlarını haklı olarak kızdırdı.

https://www.instagram.com/p/BOXv0SwDXum/

Ve tam bu noktada, Stuart Semple, ünlü meslektaşına savaş açtı. Semple, sanat ve renklerin herkes için olduğu ve eskiden olduğu gibi küçük zengin bir grubun sanatın değerini artık belirleyemeceğini söyledi ve Kapoor’un karanlığına pembe ile cevap verdi. 2017 yılında, tepki olarak Anish Kapoor hariç herkes için yasal olarak erişilebilir en pembe pembeyi satışa çıkardı, ardından dünyanın en sarı sarısı, dünyanın en yeşil yeşilini ve dünyanın en simli simini satışa sundu. Kapoor’un ise geçmişin eski elitist dünyasının bir aktörü olduğunu dillendirdi. Kraliyet akademisyeni ve Sir ünvanı bulunan Kapoor ise instagram hesabında bu fotoğrafı paylaşarak yanıt verdi. Instagram’da Anish Kapoor’a karşı #ShareTheBlack adlı bir kampanya başlatıldı.

https://www.instagram.com/p/BOWz73wgj7R/

Ve bu senenin başında beklenen gerçekleşti, Stuart Semple “Black 3.0” satışa çıkardı: Vantablack’dan biraz daha az siyah, ama Stuart Semple, iki ton arasındaki farkın çıplak gözle görülmediğini garanti ediyor.
Satın almak isteyen herkes 3.99 pound gibi sembolik bir fiyata aşağıdaki kutuyu işaretleyip bu renge sahip olabiliyor: “Siz Anish Kapoor değilsiniz, Anish Kapoor ile ilişkiniz yok, Bu ürünü Anish Kapoor veya ortaklarından herhangi biri adına satın almıyorsunuz.”

https://www.instagram.com/p/BtoXoohhPmZ/

Anish Kapoor şimdilik sessizliğini koruyor. 

Göksu Yılmaz

12 Mart 1996 Ankara doğumluyum. Şu an Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenlik son sınıf öğrencisiyim. Bir taraftan ufak ufak yazıp diğer taraftan dillerle iç içe yaşıyorum.

1 Comment

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR