Gece
Gündüz

Musul’da Umut: Yarın Dünden Daha Güzel Olacak

1 July 2020
1 dakikalık okuma

Mart 2020, molozlar ve yeniden yapılanma çalışmalarının ortasında, küçük bir sanatçı grubu, el fırçaları ile on metrelik bir iskeleye tırmanıyor. Parlak renkler ile kesilen gri duvar hala mermilerle dolu.

https://www.instagram.com/p/B9j_IeUoS7y/

İslam devletinin çöküşünden iki buçuk yıl sonra, Musul halkı şehri yeniden inşa etmek için mücadele ediyor. Şehir savaş ve bombalar ile talan edilmiş durumda. Birkaç yüz yıllık mirası kül oldu. Bir zamanlar kültür başkentlerinden sayılan Musul, sanat sahnesinde yeniden can bulmaya çalışıyor. Yıllar süren savaş ve ıstıraptan sonra, üniversite de binaların çoğu gibi tahrip edilmiş ve terk edilmişti. İslam devleti aslında Güzel Sanatlar öğrencilerinin okumasını ve hatta sanat eserleri üretmesini yasaklamıştı. Bu yüzden üniversitede büyük bir duvar boyama fikri azımsanacak bir şey değil. Fırçalar IŞİD’in karşı silaha dönüştü ve renk cümbüşü yok edilmiş şehri, Musul’un duvarlarını güzelleştirmeyi mümkün kıldı. 

https://www.instagram.com/p/B9rnJTVInDM/

Ancak, proje az daha hiç gerçekleşemeyecekti. Musul Güzel Sanatlar öğrencileri ile ortaklaşa olan bu proje sanatçı Zdey tarafından başlatıldı. Onlarca aksilik, kaçırma riski ve 5.000 km’lik bir yolculuğun peripetası ile uğraşmaları gerekti. Ve son olarak da beklenmedik davetli: coronavirus! Nitekim, Zdey ve öğrenciler çalışmaları sürdürürken izolasyon başladı, üniversitenin kapanmasına rağmen öğrenciler pes etmedi ve gelmeye karar verdiler. Çabaları sayesinde duvar bir haftadan kısa bir sürede tamamlandı. Şimdi savaşın izlerini silmek için şehirlerinin diğer duvarlarını boyamayı hayal ediyorlar.

Parlak renklerin ortasında, bir barış ve umut mesajı okunuyor: “ترجع احلى”, yani: “Yarın dünden daha güzel olacak.”

Göksu Yılmaz

12 Mart 1996 Ankara doğumluyum. Şu an Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenlik son sınıf öğrencisiyim. Bir taraftan ufak ufak yazıp diğer taraftan dillerle iç içe yaşıyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR