Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Cennetin Adresi: İstanbul

Gezelim Görelim Kategorisinde Tarafından

Herkese yeniden merhaba! Benim yaşamak isteyip yaşayamadığım  fakat her yerini gördüğüm bir şehirden bahsetmek istiyorum. 

İstanbul’u İstanbul yapan nedir? En önemlisi deniz manzarası olan, tarih kokan bir kültür kentidir. Diğer şehirlere oranla gezip görülebilecek açık alanı da kapalı mekanları da oldukça fazladır.

Turistik yerlerden başlayalım…

1. Sultanahmet Camii

Mavi camii olarak da bilinen, turistlerin gözdesi olan bu yer; Ayasofya Müzesi’nin karşısında yer alan Sultanahmet Camii, Fatih İlçesi’nde bulunmaktadır. Kolayca gidip fotoğraf çektirebilirsiniz.

2. Ayasofya

İstanbul’un en popüler yerlerinden biri olan Ayasofya, mermer kaplı duvarları dışındaki tüm yüzeyleri birbirinden güzel mozaiklerle süslenmiştir. Mozaiklerde altın, gümüş, cam, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşan malzemeler kullanılmıştır.

3. Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Boğazı’nın kıyısında yer alan Dolmabahçe Sarayı… Gece ışıklandırılması bile ayrı güzel. Boğazdan bakınca eşsiz bir imkan sunuyor. Saray yaşamını merak edenler için eşsiz bir mekan.

4. Topkapı Sarayı

Tarih severleri büyüleyen yerlerden birisi olan Topkapı Sarayı, en büyük saray müzelerinden birisi haline getirilmiştir.

5. Ortaköy

İstanbul’un güzel manzaralarından biri olan köprü ve camii manzarası, gün batımını görmek ve fotoğraf çektirmek için ideal bir yer.

6. Galata Kulesi

Türkiye’de en çok turizm akımının olduğu bu yer olan Galata, turistlerin en çok gittiği mekanlardan bir tanesidir.

7. İstiklal Caddesi

Nostaljik tramvayı, farklı ve çeşit çeşit dükkanlarıyla, İstanbul’un en gözde yerlerinden bir tanesidir.

8. Kız Kulesi

Benim favori yerlerimden biri olan bu kule, dizilerde ve filmlerde bulunan İstanbul’un mimari olarak en güzel yerlerinden bir tanesidir.

9. Balat

İstanbul’un tarihi semti Balat, rengarenk  eski evleri ve yeni mekanlarıyla her tarafını gezmek isteyeceğiniz mükemmel bir yer.

10. Yerebatan Sarnıcı

Mistik havası sayesinde beni büyüleyen Yerebatan Sarnıcı sıra dışı yapısı ile İstanbul’un en özel mekanlarından bir tanesi.

Gidip görülesi yerleri sizlere aktarmaya çalıştım. Keyifli okumalar…

Kaynakça:http://bayaiyi.com/balat-rehberi/

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Gezelim Görelim Son Yazıları

Deniz Üstü Köpürür

İstanbul... Marmara'sı ile, Boğazı ile, Haliç'i ile vapur, tekne sefası yapabileceğiniz; teknedeyken

BEYOĞLU 2

Hayal alemine geçiş, yürüyüşünüzde değişiklik, öksürmenizde bir kısıklık ve neredeyim nidaları eşliğinde
Git Yukarı