Gece
Gündüz

Dünyadan Yılbaşı Ritüelleri

29 December 2020
3 dk'lık okuma

Eveet, bir yılın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kimilerine göre hiç bitmedi, kimilerine göre de çabucak geçti. Yine her yıl olduğu gibi herkesin yeni yıldan farklı beklentileri, istekleri ve tabi ki bitmeyen umutları var. Geçtiğimiz yıla veda edip yeni bir yılı karşılarken her kültür farklı ritüeller uygulamakta. Gelin, dünyanın birbirinden farklı ve eğlenceli yılbaşı etkinlerine birlikte bakalım!

Noel Kütüğü – İspanya

İspanya’nın birçok bölgesinde hediyeler “Tió de Nadal” yani noel kütüğü ile getirilir. Bu kütükler noel geleneğinin önemli bir parçasıdır. Çoğunlukla gülümseyen bir yüze sahip olan mutlu kütük, noel günü hediyeleriyle birlikte çocuklara verilerek ödüllendirilir. Noel arifesinde Tió de Nadal şömine yanına konulur, içinden şekerler ve hediyeler dökülene kadar sopa ile vurulur.

Noel Örümcekleri – Ukrayna

Ukrayna’da yılbaşı ağaçları örümcek ağları ile süslenir ve bu örümcek ağlarının gelecek yıl için şans getirdiğine inanılır. Rivayete göre, yılbaşı ağacını süslemek için süslere parası yetmeyen bir ailenin çocukları sabah uyandıklarında ağaçlarının örümcek ağı ile kaplandığını görüyor. Güneşin ilk ışıkları bu ağlara vurduğunda ise ağların bir anda altın ve gümüşe dönüştüğünü fark ediyorlar. Bu nedenle her yıl Ukrayna’da yılbaşı ağaçları yapay örümcek ağları ile süslenmektedir.

Boş Valizle Dolaşmak – Kolombiya

Kolombiyalılar boş valiz ile gezmenin yeni yılda daha çok seyahat etmek olduğuna inandıkları için yılbaşı günü valiz ile gezerler. Yeni yıl dileklerinizin içinde bol bol seyahat etmek varsa siz de Kolombiyalılara uyarak sokaklarda boş valizle dolaşabilirsiniz.

Yol Gösterici Yıldızlar – Ukrayna

Noel hediyelerini açmanın doğru bir zamanı olduğuna inanan Ukraynalılar, hediyeleri açmak için gökyüzünde ilk yıldızın görünmesini beklerler. İlk yıldızı görmek, hediyeleri açma seremonisinin başladığının sinyalidir.

Tabak Kırmak – Danimarka

Danimarkalılar noel günü misafirliğe giderken, yanlarında eski bir tabak götürüp eve girerken tabağı kırıyorlar. Bu gelenek geçen yıldan kalan kötülüklerin temizlendiğine inanılarak yapılıyor. Ayrıca noel günü kimin daha çok misafiri olduğu da kapıdaki kırık tabaklardan anlaşılıyor.

Dilek Yakmak – Rusya

Yılbaşı için dileklerini kağıtlara yazan Ruslar, ardından bu kağıdı yakıyorlar. Yakılan kağıtların külleri ise şampanya bardağına doldurulup içiliyor.

12 Üzüm – İspanya

Yılbaşı gecesi İspanya’da saatin her vuruşunda bir üzüm yenir ve toplamda 12 üzüm yenilerek yılbaşı kutlanır. Bu 12 üzüm ayları temsil etmektedir ve yıl boyunca iyi şans getireceğine inanılır. Aynı zamanda tatlı üzüm taneleri şanslı ayları, ekşi üzüm taneleri ise daha az şanslı oldukları ayları temsil etmekte.

Krampus Gecesi – Avusturya

Avusturya geleneğine göre Aziz Nikolas’ın (Noel Baba) kötü yardımcılarından biri olan Krampus sokaklarda gezip çocukları ödüllendirirken en yaramaz olanları çuvalına atıp gider. Aralık ayının ilk haftasında genç erkekler Krampus kostümü giyip, ellerinde zincir ve çanlarla gezer.

Paten Yapmak – Venezuela

Venezuela’da yılbaşı sabahı saat 8’de bütün yollar trafiğe kapanıyor ve  yüzlerce insan patenlerle kaymak için bir araya geliyor.

 

Yazımı sonlandırırken hepinize dileklerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz, sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirebileceğiniz, daha çok eğlenip kendinizi mutlu hissedeceğiniz, her yeni güne umutla bakabileceğiniz, her anın kıymetini bilerek dolu dolu yaşayacağınız ve daima sağlıklı bir sene diliyorum! Mutlu yıllar!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR