Gece
Gündüz

En İyi Yabancı Dil Platformları

27 March 2020
yazdı
2 dk'lık okuma

Bir lisan, bir insan…

-Anonim 

Herkese selamlar! Küresel anlamda yaşadığımız şu sıkıntılı günlerde ne yazık ki evlerimizdeyiz. Lakin bu sıkıntıdan patlayacağız anlamına gelmiyor. Haydi gelin dezavantajları fırsata çevirelim. Bu süreç, yeni bir dil öğrenmek için harika bir zaman sunuyor bizlere. O zaman hangi uygulamalar ile evlerimizden kolayca dil öğrenebilir ve kendimizi geliştirebiliriz bir bakalım.

1) MONDLY
Play Store’dan rahatlıkla indirebileceğiniz bu uygulama fazlasıyla geniş dil yelpazesiyle açık ara öne geçiyor. İçeriğinde Vietnamca, İbranice, Tayca, Portekizce ve Danca gibi kolay kaynak bulunamayan farklı diller de dahil tam 34 dil seçeneğiyle bu uygulama listemizin birincisi oldu. Öte yandan derslerini düzenli ve her gün takip edip not almanız gerekiyor. Tüm hizmetlerinden yararlanmak için hizmet paketlerini satın almanız gerekli fakat dersleri üstte dediğimiz gibi düzenli takip etmeniz durumunda buna ihtiyaç duymuyorsunuz. Aşama aşama giden, kelime ve gramer bilgisi sunan bu uygulamayı şu günlerde denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

2) DROPS
Bir muhteşem uygulama daha. Açıkçası Mondly ile birincilikte yarışır. Çeşitli dillerin dileyenler için farklı aksanlarıyla sunulduğu uygulamada tam olarak 36 farklı seçeneğiniz var. Tagalog dili, İzlandaca, Maori, Esperanto gibi herkesin ilk tercihinde bulunmayan fakat öğrenmek için yanıp tutuştuğunuzda kaynak bulamayacağınız diller de dahil. Başlangıç, orta ve ileri seviye olup olmadığınızı seçtiğiniz dil ile beraber belirttikten sonra latin alfabesinin haricinde bir alfabe kullanan bir dil seçtiyseniz ünlülerini, ünsüzlerini tek tek öğreten, 5 dakikalık dersler içerisinde hızlı ve pratik bir şekilde dili öğreten, dojo seçeneği bulunan (ne olduğunu açıklamıyoruz merak edenler için Google Play’den tık tık :)) uygulama yeni dil maceranız için en doğru uygulama olabilir.

 

3) CAMBLY
Bu uygulama konuşma yönünden pratik isteyenler için gerçek anlamda kurtarıcı. Öğrenmek istediğiniz dilin konuşurları ile konuşma imkanı sunan Cambly de diğer uygulamalar gibi bir miktar ücret ödenmesini talep ediyor. Hediye dakikalar kazanabilirsiniz. Çoğunlukla konuşma sırasında rahatsızlık hissedenler ve bunu yenmek isteyenler için daha doğru bir tercih olabilir. Denemenizde yarar var bizden söylemesi.

 

4) PHRASEBOOK
Yeni başlayanların yanı sıra yakın zamanda dilini hiç bilmediği bir ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin çok seveceği Phrasebook, kelime ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan kalıp cümleleri göstererek tam anlamıyla rehberlik yapacak bir uygulama.

 


5) HI PENPAL!
Listenin sonunu bir internet sitesiyle kapatalım dedik. Hi Penpal, yaşından konuşabildiği dillere, cinsiyetinden profiline kadar tamamen konuşmak istediğiniz kişiyi seçebildiğiniz bir mektup arkadaşı sitesi. Yazınsal anlamda kendinizi geliştirmek, dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla tanışıp konuşmak ve adı üstünde arkadaş edinmek için mükemmel bir platform. Sadece bir mektup arkadaşı olarak kalmıyorsunuz, Hindistan’daki arkadaşımdan davet almıştım. Çok tatlı insanlar karşınıza çıkabiliyor daha da önemlisi birbirinizi tamamen tanımamanızın verdiği rahatlıkla dilinizi gönül rahatlığıyla, konuşuru tarafından geliştirebiliyorsunuz.

 

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR