Gece
Gündüz

Gerçek Bir Starboy: The Weeknd

1 March 2021
3 dk'lık okuma

Geçmiş yıllarda Michael Jackson, Beyonce, Lady Gaga ve en son geçtiğimiz sene Shakira ve JLo’nun beraber sahne aldıkları Amerikan futbol ligi National Football League’in şampiyonluk maçı Super Bowl’un bu seneki devre arası şovunu The Weeknd yaptı. Uzun zamandır severek takip ettiğim Kanadalı müzisyenin performansı kimilerince sönük bulunsa da bana kalırsa oldukça dikkat çekici bir performanstı. Son yıllarda oldukça başarılı işlere imza atan ve müzik listelerini sallayan The Weeknd’in hayatına daha yakından bakalım.

Gerçek Bir Starboy The WeekndSuper Bowl Performansı

Gerçek ismiyle Abel Tesfaye, Etiyopya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 16 Şubat 1990′ da dünyaya geldi. Henüz kendisi çok küçük yaşlardayken babası evi terk eden Abel sorunlu bir ailede büyüdü. Abel henüz 11 yaşındayken uyuşturucu kullanmaya başladı. 2007 yılında hem liseyi hem de ailesini terk etti. Kendisine verdiği müzisyen olma sözünü tutarak çalışmalara başladı. The Weeknd sahne adını müzikal çalışmalarında kullanmaya başladı, “weekend” kelimesindeki e harfini Kanada’da Weekend adında bir grup olduğu için, onlarla karıştırılmamak adına kaldırdı.

Abel, 2010 yılında Youtube’a anonim olarak R&B ağırlıklı müzik kayıtlarını yüklemeye başladı ve bu şekilde prodüktörler tarafından keşfedildi. İlk albümünü piyasaya sürdü, Kanada’da ufak çaplı konserler vermeye ve Drake ile çalışmaya başladı. 2015 yapımı Grinin Elli Tonu filmi müzik albümünde filmin ana parçası ”Earned It’i” seslendirdi. Ayrıca yine filmin albümünde yer alan ”Often” isimli parçada Nükhet Duru’nun ”Ben Sana Vurgunum” isimli parçasından sample kullandı.

Gerçek Bir Starboy The Weeknd

The Weeknd, 2016 yılında piyasaya sürdüğü ”Starboy” albümü ile en büyük çıkışını yaptı. Albüm Spotify ve Bilboard listelerini salladı. 2016 yılındaki Victoria’s Secret şovunda Starboy şarkısını söylerken eski sevgilisi Bella Hadid ile podyumdaki karşılaşmaları da uzun zaman konuşulmuştu.

Victoria’s Secret şovundan

Daha sonrasında Selena Gomez ile yaklaşık bir sene süren ilişkisinin bitişi üzerine 2018 yılında ”My Dear Melancholy” albümünü çıkardı. Albüm Abel’in eski albümlerinden çok daha karanlık, melankolik ve derin bir albümdü. 6 parçadan oluşan albümün içinde eski sevgililerine yönelik referanslar uzun zaman konuşuldu. Özellikle ”Call Out My Name” şarkısı çok ses getirdi The Weeknd’in belki de en iyi parçalarından biri olarak tarihe geçti. Abel’in hayal kırıklıkları müziğine iyi ki yansımış ve böyle harika bir albüm ortaya çıkmış.

Gerçek Bir Starboy The WeekndMy Dear Melancholy albüm kapağı

Gelelim 2020 senesine, müzik piyasası açısından oldukça durgun geçen pandemi senesinde The Weeknd büyük bir risk alarak ”After Hours” albümünü piyasaya sundu. Son bir senedir her bir şarkısını hayranlıkla dinlediğim, adeta bağımlısı olduğum bu albüm bana kalırsa The Weeknd’in kariyer zirvesiydi.

Her bir albümünde kendini yenileyen The Weeknd bu albümde tarz olarak 80’ler müziğine benzeyen ve disco soundları içeren parçalar oluşturarak beni adeta kalbimden vurdu. Albümdeki parçaların sinematografik klipleriyle birlikte bu albüm hayranları için bambaşka bir yere konuldu.

 After Hours Albüm Kapağı

After Hours’tan ”Blinding Lights” şarkısı dünya çapında bir hite dönüşen müzisyen Billboards Hot 100 listesinde bir numara oldu ve 40 hafta boyunca listenin ilk 10’unda yer aldı. Müzik listelerinde zirvede yer alan The Weeknd için, 2021 Grammy ödülleri için hiç aday gösterilmemesi büyük bir hayal kırıklığı oldu Müzisyen: ”Grammy’ler yozlaşmaya devam ediyor. Bana, hayranlarıma ve sektöre şeffaflık borçlusunuz.” diyerek tepkisini gösterdi.

Gerçek Bir Starboy The Weeknd In Your Eyes klibinden 

Yaklaşık bir ay önce After Hours albümünden favori parçam olan ”Save Your Tears” parçasına çektiği son klibinde, Grammy’e benzer bir ödülü umursamaz bir şekilde fırlatması ve daha birçok gönderme ile Grammy’e olan tepkisinin bir kez daha altını çizdi.

  Save Your Tears klibinden

Günümüzün en popüler erkek vokallerinden biri olan The Weeknd, son birkaç yıldır global anlamda müthiş işlere imza atmasıyla, cesur ve özgün müziği ve yeteneğiyle benim gözümde bambaşka bir yerde. Büyük bir Michael Jackson fanı olarak vokallerinde bana onu hatırlatması da The Weeknd’i ayrı bir yere taşıyor. Eminim ki The Weeknd için daha uzun yıllar hayranlıkla bahsedeceğiz.

Görsel kaynakça:

[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR